Dzisiejsze święto, popularnie nazywane Dniem Nauczyciela, jest oficjalnym Świętem Komisji Edukacji Narodowej. Dzień ten nie jest przypadkowy, ponieważ nawiązuje do daty utworzenia ważnej z punktu widzenia szkoły instytucji, Komisji Edukacji Narodowej.
To właśnie dziś, 250 lat temu, czyli 14 października 1773 roku powołaną ją z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Instytucja ta była pierwszą na ziemiach polskich i w całej Europie władzą oświatową, która dała znaczący impuls do rozwoju edukacji.
To wtedy udało się stworzyć i wdrożyć w życie jednolity system szkolnictwa, zreformować uniwersytety i opracować zbiór przepisów szkolnych. Komisja zajęła się domowym kształceniem dziewcząt, a także zainicjowała powstanie sieci szkół parafialnych dla chłopców.
Wczoraj (13 października) w hali sportowej Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach, odbyły się powiatowe obchody Święta Komisji Edukacji Narodowej.
Szanowni państwo, jestem bardzo dumny z tego, że mogę gościć państwa w murach naszej szkoły – powiedział dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach, Waldemar Gniady.
Obecnie znaczenie szkół zawodowych bardzo wzrosło. Nasi uczniowie, wchodząc w dorosłe życie i to prywatne, i to zawodowe mają fach w ręku i wobec wymagań, jakie stawiane są teraz pracownikom na rynku pracy, mogą podjąć swoje obowiązki choćby nawet od jutra, od zaraz.
Nie przeszkadza im to w kontynuowaniu ich ścieżki edukacyjnej, bo są doskonałymi kandydatami na studia na wyższe, mając przysłowiowy fach w ręku.
Często gościmy uczniów z zachodniej Europy, z Francji czy Niemiec i oni są pod wrażeniem naszej jakości kształcenia oraz warunków, jakie tu mamy. Nasi absolwenci są cenionym pracodawcami w regionie, a szkołę opuszcza kilkudziesięciu fachowców gotowych do pracy w różnych firmach.
W ostatnich latach nasza placówka przeszła gruntowną metamorfozę i nie byłoby tego, gdyby nie doskonała współpraca między nami a samorządem.
Cieszę się, że mogę uczestniczyć w święcie instytucji, która od 250 lat zapisuje kolejne karty historii, i to jej udziałem jest postęp, wiedza, dążenie do ulepszenia każdej dziedziny ludzkiego życia.
Drogi koleżanki i koledzy, należy się wam szacunek i podziękowanie za ciężką pracę i bycie nauczycielem, mentorem dla młodych ludzi. Wiem, że największą satysfakcją jest dla was spotkanie uczniów po latach, ich uśmiech i usłyszenie słów dzień dobry. Oby takich okazji było jak najwięcej.
Gośćmi uroczystości byli przedstawiciele Polskiego Sejmu, samorządu powiatu gorlickiego, parafii, wielu instytucji regionu, a także wojska i straży pożarnej.
Uroczystość w randze powiatu była doskonałą okazją do docenienia pracowników oświaty z powiatu gorlickiego.
Starosta powiatu gorlickiego, Maria Gubała wręczyła wyróżniającym się pedagogom i nauczycielom powiatowe nagrody i wyróżnienia.
Napisz komentarz
Komentarze