10 października na terenie powiatu gorlickiego zgłoszono kolejne oszustwa, do których doszło za pośrednictwem internetu.
Pierwsze zawiadomienie złożyła pewna mieszkanka Sękowej.
Za pośrednictwem pewnej platformy sprzedażowej chciała kupić basen ogrodowy o wartości 700 złotych. Niestety nigdy towaru nie otrzymała, nie zwrócono jej też wpłaconych pieniędzy. Sprawę zgłosiła więc policjantom
To samo uczynił pewien mieszkaniec Dominikowic.
Mężczyzna nawiązał za pośrednictwem pewnej platformy sprzedażowej kontakt z osobą oferującą sprzęt warsztatowy. Niestety, po wpłaceniu należności w kwocie 550 złotych kontakt ze sprzedawcą urwał się. Mieszkaniec nie otrzymał zamówionego przedmiotu, ani zwrotu środków przelanych na wskazany mu numer konta.
Do mundurowych zgłosiła się także mieszkanka Bobowej.
Kobieta chciała za pośrednictwem sieci internetowej nabyć telefon komórkowy. Po dogadaniu szczegółów z osobą podającą się za właściciela interesującego ją urządzenia, kobieta wpłaciła na wskazane jej konto 408 złotych. Telefon nigdy do kobiety nie dotarł. Nie odzyskała też wpłaconych pieniędzy. Sprawę zgłosiła na komisariacie policji w Bobowej.
Policja po raz kolejny przestrzega przed oszustwami internetowymi, których jest coraz więcej. Przy zakupach na platformach sprzedażowych należy zachować szczególną ostrożność.
Pośród najczęściej pojawiających się podpowiedzi, pojawia się:
- kupowanie poprzez systemy dostępne na niektórych platformach sprzedażowych
- wybieranie płatności za pobraniem w przypadku zakupu od osób prywatnych
- sprawdzanie komentarzy, które można wystawiać na niektórych platformach
- sprawdzanie jak długo działa konto, z którego ktoś nawiązuje z nami rozmowę.
Nadrzędne jest zaś pytanie o to, czy rzekoma okazja znaleziona w internecie warta jest ryzyka, czy też lepiej będzie skorzystać z najpewniejszego zakupu w sklepie, gdzie za wyższą cenę kupimy spokój.
Źródło info: KPP Gorlice
Napisz komentarz
Komentarze