Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy
Reklama Zapraszamy na spotkanie z Mikołajem 7 grudnia i zakupy do Galerii Gorlickiej

Ile waży plecak Twojego dziecka? Wynik może zaskoczyć

Podziel się
Oceń

Do naszej redakcji napisała Czytelniczka Iwona, która zaniepokojona zwróciła uwagę na ciężar plecaka, który jej dziecko próbowało zarzucić na plecy.
widok z góry na plecak, pod nim ustawiona biała waga wyświetlająca masę przedmiotu
Waga, na której leży plecak z książkami

Autor: nadesłane przez Czytelnika/halogorlice.info ©

 

Ile ważył plecak ucznia czwartej klasy szkoły podstawowej?

Pani Iwona przesłała nam zdjęcie, które miało ilustrować ważenie plecaka po przyjściu dziecka ze szkoły.

W komentarzu do zdjęcia napisała:

Lekcje z wczoraj: książki na 6 godzin lekcyjnych, piórnik i strój na WF. 

 

Do tego podkreśla:

w plecaku nie było już śniadaniówki i bidonu, które także ważą.

 

Masa plecaka z podstawowymi, obowiązkowymi przedmiotami, których będzie potrzebował uczeń, była szokująca: ponad 5 kilogramów! 

Tymczasem na jednej ze stron rządowych w publikacji Stanowisko Instytutu Matki i Dziecka w sprawie zaleceń dotyczących opieki nad uczniami w zakresie bezpieczeństwa i higieny, w tym zapobiegania zakażeniom dróg oddechowych sprawa tornistra uczniowskiego jest szczegółowo opisana na pierwszym miejscu.

Publikacja datowana jest na rok 2009, ale jest wyeksponowana na stronie rządowej i może stanowić ważny punkt odniesienia w ocenie tego, o co szczególnie powinniśmy zadbać.

Całość rozpoczyna się od informacji:

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. 2003, Nr 6, poz. 69 z późn. zm.) - szkoła powinna umożliwić uczniom zostawianie części własnych przyborów i podręczników w salach lekcyjnych.

Zalecenie to pozostaje aktualne. Jak podkreśla MEiN na swojej stronie, większość szkół realizuje ten obowiązek.

Coraz częściej uczniowie mają do dyspozycji szafki, w których poza odzieżą wierzchnią i butami na zmianę, mogą pozostawić właśnie podręczniki, których nie będą potrzebowali w domu. Dodatkowo uczniowie często korzystają np. z szuflad, które pozwalają na pozostawienie części wyposażenia w szkole. Czasem jednak harmonogram zajęć jest taki, że uczniowie, by wykonać zadanie domowe, potrzebują większej liczby podręczników.

 

Zgodnie z zaleceniami Krajowego Konsultanta w dziedzinie Pediatrii ciężar tornistra nie powinien przekraczać 10% masy ciała ucznia. - czytamy dalej w treści Stanowiska przedstawionego powyżej.

 

GIS dodaje:

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała ucznia.

Zakładając (zgodnie z siatkami centylowymi), że zdrowy dziesięcio- lub jedenastoletni chłopiec powinien ważyć około 35 kilogramów, masa plecaka przekraczająca 5 kilogramów znacząco przekracza dopuszczalny ciężar wskazany powyżej. 

Silą się rodzice, silą projektanci tornistrów i plecaków, starają się i nauczyciele. Złotego środka nie ma, a waga daje jednoznaczny wynik: plecak jest zdecydowanie za ciężki!

Współczesne podręczniki są piękne, kolorowe, niejednokrotnie wydrukowane na śliskim, wysokiej jakości papierze. Niestety, często oznacza to, że już jedna książka w dużym formacie waży czasem bardzo dużo. Chociaż pojawiają się już podręczniki wykonane z cieńszego, lekkiego papieru, to nadal nie jest to normą. 
Przed szkołami nie brakuje rodziców, którzy w trosce o zdrowie najmłodszych sami niosą plecaki najdalej jak się da. Pewnym rozwiązaniem są te tornistry, które mają wysuwany stelaż i małe kółeczka. Ciągnięcie ich jest wygodniejsze i mniej obciążające, ale nie zawsze się sprawdza. Wystarczy konieczność przejścia po klatce schodowej lub po nierównym terenie i problemy zaczynają się piętrzyć.

Wszyscy znamy problemy, które pojawiają się w związku z nadmiernym obciążaniem młodego, wzrastającego intensywnie organizmu. To problemy zdrowotne, które potęgowane bywają przez ograniczenie aktywności fizycznej i liczne błędy dietetyczne. Tymczasem zdrowy kręgosłup jest podstawą dobrego funkcjonowania także nas, dorosłych.

Czy możemy jakoś jeszcze pomóc uczniom?

Ważyliście już plecaki swoich dzieci? Może warto uczynić to właśnie teraz i pomyśleć nad możliwym rozwiązaniem problemu nadmiernego obciążenia uczniów?


Napisz komentarz

Komentarze

Ona 04.10.2023 12:21
Plecak mojej 8-klasistki zazwyczaj waży 8-9 kg i to z samymi niezbędnymi rzeczami 🙈 Plecak ze stelażem? Ok, ale kłopot zaczyna się przy deszczu lub śniegu, gdy cały dół może być mokry i brudny. Inna sprawa, że nierównomiernie obciąża kręgosłup

ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaWyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”