Działalność Warsztatów Terapii Zajęciowych w Gminie Gorlice zaczęła się 1 września 1993 r. Celem funkcjonowania popularnych WTZ-ów od zawsze była pomoc uczestnikom w ich rozwoju. To praca na wielu płaszczyznach i w różnych sferach, a wszystko po to, aby mogli oni jak najpełniej wykorzystać swoje umiejętności i możliwości.
Do pierwszych grup terapeutycznych uczęszczało 15 osób. Zajmowali się oni przede wszystkim krawiectwem, dziewiarstwem oraz pracą z tworzywami foliowymi. Obecnie liczba uczestników rośnie, jest ich już 27. To osoby pochodzące z różnych terenów naszego powiatu. Zajęcia odbywają się przez pięć dni w tygodniu.
Praca WTZów to nie tylko obowiązki. Ciekawą formą spędzania czasu dla uczestników są zajęcia dodatkowe, m.in. zajęcia teatralne i spartakiady sportowe. Zajęcia te są formą nauki, a także możliwością, aby zmagać się z własnymi słabościami. To szansa rozwoju motorycznego, ale i bardzo ważnej integracji i otwierania się na drugiego człowieka.
Uczestnicy uczą się zdrowej rywalizacji między sobą, a jeśli to możliwe, wychodzą ze swoim działaniem do osób całkowicie im obcych, nowych. Nie chcą pozostawać zamknięci na świat i społeczeństwo. Uczestnicy zajęć w WTZ mają ku temu szczególne okazje, np. w czasie wycieczek organizowanych dla podopiecznych przez tą jednostkę.
To tylko krótki opis tego, jak pracował i jak rozwijał się WTZ Bielanka. Nie sposób bowiem wyrazić tego, jak istotne jest funkcjonowanie tego miejsca dla społeczeństwa: rodzin i osób bliskich, którzy nie są w stanie podejmować się opieki nad osobami potrzebującymi szczególnych form wsparcia.
Podczas obchodów jubileuszu 30-lecia WTZ Bielanka gratulacje odebrała kierownik placówki Mirosława Berdyło. Na zakończenie uroczystości uczestnicy wydarzenia mogli wysłuchać koncertu w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP z Dominikowic oraz występy grup tanecznych Ośrodka Kultury Gminy Gorlice.
Jubileusz 30. lecia skomentowała także starosta gorlicki Maria Gubała, mówiąc:
Wytrwałość, poświęcenie i pasja z jaką oddaje się tej pracy cały personel, przynosi im szacunek nas wszystkich. Wspierają podopiecznych w rozwijaniu umiejętności, niezależności i czerpaniu satysfakcji z życia. Rodzinom swoich podopiecznych dają emocjonalne i fachowe wsparcie. Są nieodzownym ogniwem w procesie rehabilitacji.
Dante Alighieri zwykł mawiać, że: nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem. Za tę właśnie nadzieję – dziękuję. Dziękuję za misję i piękną naukę człowieczeństwa, jakiej udzielają nam wszystkim.
Warsztaty Terapii Zajęciowej to szansa dla wielu ludzi do pokonywania własnych trudności i nauki nowych umiejętności. Dzięki takim miejscom uczestnicy mogą spędzić czas aktywnie i produktywnie wnosząc wiele radości do swojego życia.
Źródło info: Starostwo Powiatowe w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze