Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” w szkole w Jankowej

Podziel się
Oceń

Czytali starsi, czytali także młodzi. Proza Elizy Orzeszkowej przykuła uwagę wielu Polaków, także tych uczęszczających na co dzień do Szkoły Podstawowej w Jankowej.
Narodowe Czytanie Nad Niemnem
Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jankowej czytają powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”

Autor: naszabobowa.pl

 

W miniony czwartek (14 września) w Szkole Podstawowej w Jankowej odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku, w czasie dwunastej edycji tej akcji, wszyscy w całej Polsce czytali utwór Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Społeczno-obyczajowa powieść nakreślająca życie Polaków w II połowie XX wieku jest pod wieloma względami wyjątkowa. Wielu wspomina nie tyle dzieje życia głównych bohaterów, co opisy przyrody. By oddać należy hołd tej właśnie twórczości, uczniowie z Jankowej wraz z nauczycielami mieli zamiar czytać w plenerze. Niestety, nie udało się zrealizować zamiaru czytania na łonie natury, ze względu na niesprzyjającą aurę. Dodatkowo rozległy remont szkoły, który właśnie jest w toku, uniemożliwił realizację tego projektu w murach placówki edukacyjnej. Zapadła więc decyzja: „Nad Niemnem” wybrzmi w murach gościnnego kościoła. Ze względu na treść utworu i liczne odniesienia patriotyczne, nie było to nietaktem.

Uroczystość rozpoczęła Dyrektor szkoły, która przybliżyła krótko historię powstania tego utworu i jego przesłanie. Następnie fragment powieści Orzeszkowej zaprezentowali uczniowie klasy siódmej i jedna z uczennic z klasy szóstej. Czytanie odbywało się z podziałem na role. Wybrany fragment opisywał życie dzieci, ich obowiązki i sposób podejścia do nauki w XIX wieku. Następny fragment przybliżył ks. Jacek Kupiec. Jego motywem przewodnim była duchowość bohaterów powieści. Fragment ukazywał ogromną rolę kościoła w tym, jak postrzegany jest patriotyzm.

W końcu został odczytany opis XIX-wiecznego orszaku weselnego. Uczniowie mogli zaczerpnąć z bogactwa jakie ma w sobie powieść Elizy Orzeszkowej.


Finałem Narodowego Czytania „Nad Niemnem” było podkreślenie tego, jak ważne i uniwersalne jest znaczenie postawy patriotycznej. Jej przejawem może być m.in. szacunek dla ojczystej kultury i chęć poznawania klasycznych, polskich dzieł literackich. 

 

Źródło info: naszabobowa.pl

Napisz komentarz
Komentarze
Marcin Januś 18.09.2023 21:08
W szkole czyli w kościele. Świeckie państwo.

ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaBudżet Obywatelski - GŁOSUJ 15 maja - 14 czerwca
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama