To święto upamiętnienia Polaków, którzy w czasie II Wojny Światowej zostali wywiezieni na Sybir, gdzie doświadczyli niewyobrażalnych cierpień i katorg. Wśród tysięcy zesłanych było też tam wiele osób z powiatu gorlickiego. Niestety większość osób, które tam trafiły, nie powróciły już nigdy do swoich domów.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej w Gorlicach, podczas której Sybiracy oraz ich mieszkańcy miasta modlili się w intencji tych, którzy nie powrócili z syberyjskiego piekła. Był to wyjątkowo podniosły moment zadumy, refleksji i modlitwy za dusze poległych.
Po mszy poczty sztandarowe, jak i wszyscy uczestnicy wydarzenia przemaszerowali na teren Cmentarza Komunalnego w Gorlicach, gdzie przy symbolicznym krzyżu katyńskim złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
Było to też miejsce, gdzie wybrzmiały słowa przemówień nawiązujących do upamiętnianych dziś wydarzeń.
Dziś gromadząc się pod Krzyżem Katyńskim w Światowym Dniu Sybiraka przypadającym w rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę, chcemy oddać hołd niezłomnym bohaterom, którzy przeżywali piekło Syberii – powiedziała starosta powiatu gorlickiego, Maria Gubała.
(...)
Dzień Sybiraka poświęcony jest pamięci i szacunkowi dla waszych bolesnych przeżyć, utraconej młodości, nieznających radości i szczęścia, osieroconych, pozbawionych domów i rodzin.
Słowo Sybir każdemu z nas kojarzy się w inny sposób. Tym, którzy przetrwali ten ciężki czas, Sybir kojarzy się ze śmiercią, głodem, ale przede wszystkim z tęsknotą za porzuconym, rodzinnym domem i wolną ojczyzną.
Dziś, rozpamiętując Wasze losy, zastanawiamy się nad przeciwnościami i gehenną, jakie przyszło wam przezwyciężyć, i podziwiamy jednocześnie siłę, jaką mieliście, by to zrobić.
To wasza determinacja i niezłomność, pomimo wielu lat w niewoli sowieckiej, pozostawiają nas pełnymi szacunku w obliczu Waszej odwagi.
To nie tylko historie bólu. To historie, które przypominają nam, jak ważne jest wspieranie się nawzajem w najcięższych chwilach życia. To historie, które uczą nas doceniać wolność i pokój, które mamy dzisiaj.
(...)
W ten wyjątkowy Światowy Dzień Sybiraka pragnę wyrazić głęboką wdzięczność za wasz trud, cierpienie i upokorzenie. Dziękujemy za poświęcenie i świadectwo prawdy. Dołóżmy starań, aby dramatyczne wydarzenia tego okresu przetrwały w pamięci i świadomości kolejnych pokoleń!
Napisz komentarz
Komentarze