Dzień kropki obchodzony jest 15 września. Nie chodzi jednak tylko o kropkowane ubranka, które zakłada wielu uczniów szkół.
Dzień kropki to święto kreatywności!
Kropeczka, kropka... Niewielki punkt przestrzeni, od którego wszystko się rozpoczyna. Tak naprawdę jednak, święto jest sposobem pokazania dzieciom, że czasem najważniejsze jest postawić kropkę. Od niej wszystko może się rozpocząć.
Dzień kropki ma związek z publikacją Petera H. Reynoldsa, autora książki pt. The Dot (czyli z angielskiego kropka). To niedługa historia okraszona wieloma rysunkami. Główną bohaterką jest Vashti, mała dziewczynka, która napotyka na poważny problem. Po zakończonych zajęciach z plastyki jej kartka papieru pozostaje pusta. Niemoc twórcza powoduje jednak, że przy małej dziewczynce pojawia się nauczyciel: cierpliwy i wyrozumiały, który zachęca – narysuj kropkę i sprawdzimy co stanie się dalej!
To otwiera opowieść, która prowadzi do nadziei. Czasem potrzeba odrobinę cierpliwości, odwagi i wiary w siebie, by z niemocy stworzyć coś niezwykłego i rozpocząć niezwykłą przygodę.
Kropka nie zawsze oznacza koniec i może być początkiem czegoś wspaniałego.
To dzień rozwijania skrzydeł
Kropeczka narysowana na kartce rozpoczyna opowieść, a dziś jest świętowana jako symbol początku, rozwijania pasji, talentów. To dzień, w którym uczniowie zapraszani są do kreatywnych zabaw, których głównym bohaterem są małe, duże i te średniej wielkości kropeczki. Pojawiają się na bluzkach, na twarzach, na tablicach tworzą wzory, rysunku, stają się labiryntami, zaproszeniem do opowieści. Kropka jest symbolem małych, pięknych skrzydełek, które każdy z nas powinien rozwinąć i nikomu nie wolno ich podcinać. Ta idea, tak ważna i potrzebna w murach szkolnych, spowodowała, że dziś tysiące dzieci, nauczycieli i rodziców starali się, żeby symboliczne kropeczki pojawiły się w wielu miejscach.
To dzień pełen nadziej na to, że nieskrępowane młode umysły będą mogły się rozwinąć i tworzyć nowe wynalazki i rozwiązania dostosowane do potrzeb otaczających ich ludzi.
Dzień Kropki świętowany jest od 15 września od 2008 roku.
To dzień przeznaczony na budowanie wiary we własne możliwości, nie tylko te plastyczne. Jest czas na rozmowę, a często właśnie na zabawę, która ma prowadzić do odkrywania tego, w czym dzieci i młodzież mogą być naprawdę dobrzy.
Kropeczka staje się ważnym symbolem dnia, który ma dać wiarę w to, że warto podejmować wysiłek, starać się, próbować nowych aktywności. To też dzień odwagi, wychodzenia naprzeciwko możliwościom, podejmowania prób, które nie zawsze się udają. Warto je jednak podejmować choćby po to, by przekonać się, dokąd zaprowadzi nas ta droga.
Bo nigdy nie wiemy, kiedy pierwsza kropka poprowadzi nas do dzieła naszego życia.
Napisz komentarz
Komentarze