Ponieważ początek nowego roku szkolnego to czas, w którym istotnie zmienia się dynamika ruchu w okolicy szkół, policjanci realizują działania pod nazwą Bezpieczna droga do szkoły. Wszystko w celu przypomnienia pieszym i kierującym pojazdami o kluczowych problemach i zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w pobliżu placówek edukacyjnych. Policjanci będą przypomnieć dzieciom, ich opiekunom i kierującym o zasadach bezpieczeństwa.
Nic nie umknie uwadze mundurowych
We wtorek (5 września) policjanci objęli swoimi działaniami obszar wokół Szkoły Podstawowej w Zagórzanach. To placówka edukacyjna mieszcząca się bezpośrednio przy ruchliwej ulicy. To droga wojewódzka nr 979, którą codziennie przejeżdżają setki różnych pojazdów. Mimo chodnika, trasa bywa bardzo niebezpieczna, a krótkie, proste odcinki zachęcają wielu kierowców do zwiększenia prędkości, mimo obowiązujących ograniczeń.
Właśnie dlatego w czasie kontroli przeprowadzonej w poniedziałkowy poranek, gorliccy mundurowi zwrócili szczególną uwagę na prędkość pojazdów poruszających się w tej okolicy oraz na zachowanie kierowców wobec pieszych. Kluczowe było oczywiście przestrzeganie zasad pierwszeństwa w okolicy przejść dla pieszych. Dodatkowo policjanci sprawdzali, czy dowożone do szkoły dzieci są prawidłowo przewożone i czy pasażerowie oraz kierowcy korzystają z pasów bezpieczeństwa.
Policjanci uważnie przyglądali się też najmłodszym pieszym, którzy sami lub pod opieką dorosłych, przychodzili do swojej szkoły, by rozpocząć naukę.
Policjanci będą pojawiać się pod kolejnymi szkołami
Policjanci już teraz zapowiadają kolejne patrole, które będą podejmowały podobne działania w innych rejonach naszego powiatu. Będą starali się objąć swoim nadzorem jak największą liczbę szkół i placówek oświatowych po to, by uczniowie byli bezpieczni. Już niedługo rozpocznie się też czas realizowania kolejnych działań z zakresu profilaktyki. Dzięki temu można będzie ponownie, bezpośrednio zaapelować zarówno do najmłodszych, jak i starszych uczestników ruchu drogowego (w tym rodziców i opiekunów) o to, by pamiętali o wszystkich zasadach obowiązujących w ruchu ulicznym.
Policjanci przypominają:
(...) nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego.
Jak wskazuje treść art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych).
Warto już teraz zadbać też o obecność elementów odblaskowych, które dodatkowo będą zwiększały widoczność najmłodszych, a przez to ich bezpieczeństwo na drodze. Rodzicom przypomina się też o obowiązku stosowania specjalnych fotelików lub siedzisk, pozwalających na bezpieczne przewożenie w pojazdach najmłodszych.
Ponieważ do wielu wypadków dochodzi w czasie wysiadania z pojazdów i przekraczania jezdni, policjanci zwracają uwagę także na wypracowanie odpowiedniej rutyny w tym zakresie. Dziecko pod szkołą powinno wysiadać od strony chodnika lub pobocza, nie od strony jezdni. Warto też zwrócić najmłodszym uwagę na to, że wychodząc zza pojazdu (np. autobusu) mogą nie być widoczni dla innych kierowców. Odpowiednio wczesne nawiązanie kontaktu wzrokowego z kierującym może ograniczyć ryzyko nieszczęścia.
To nie abstrakcyjne przestrogi, ale ważne zasady, które mają znaczenie także w naszym regionie. Na potwierdzenie przypominamy historię, która wydarzyła się na początku października ubiegłego roku w Gorlicach.
Źródło info: KPP w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze