Na zaproszenie burmistrza Biecza odpowiedziała społeczność mieszkańców gminy, jak również przedstawiciele życia politycznego i samorządowego, poseł Barbara Bartuś, Elżbieta Zielińska, radna województwa małopolskiego Jadwiga Wójtowicz, a także przedstawiciele samorządu i instytucji Gminy Biecz.
Dożynki rozpoczęła uroczysta Msza święta w Kolegiacie Bożego Ciała w Bieczu, a następnie traktorami, wozami konnymi, bryczkami i wierzchem w dożynkowym korowodzie, uczestnicy święta przejechali na plac przy zespole Szkolno-Przedszkolnym w Strzeszynie, gdzie nastąpiło poświęcenie plonów i powitanie przybyłych gości przez Starostów Dożynek.
Istotnym punktem programu jest wręczenie chleba, który otrzymał Burmistrz Biecza, Mirosław Wędrychowicz. Całości dopełniły występy artystyczne Regionalnego Zespół Tanecznego „Pogórzanie”, a także prezentacje wieńców dożynkowych, które przygotowali mieszkańcy sołectw Gminy Biecz.
Nasza gmina liczy sobie około 100 km2 powierzchni. 16 procent z tych gruntów pokryta jest lasami, natomiast około 60 procent powierzchni zajmują grunty zielone, głównie uprawiane rolniczo – powiedział Mirosław Wędrychowicz.
Dominuje u nas uprawa zbóż i roślin okopowych. Z hodowli zwierzęcej rolnicy mają bydło i trzodę chlewną. Widzimy coraz większe zapotrzebowanie na żywność ekologiczną. Myślę, że w najbliższych latach będzie rosło znaczenie gospodarstw ekologicznych na terenie Polski, ale też na terenie naszej gminy.
Dzisiaj dziękujemy rolnikom za ich trud, dziękujemy wszystkim, którzy pracują na rzecz rolnictwa lub współpracują z rolnikami, czyli pracownikom Ośrodków Doradztwa Rolniczego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Sanepidu, strażakom, policjantom, politykom.
Dzisiaj bardzo dziękujemy za to, że dbają o polską wieś, dziękujemy samorządom wszystkich szczebli. Rolnikom życzymy wszystkiego najlepszego i serdecznie dziękujemy za trud hodowlany i produkcyjny, bo żywność dla wszystkich jest najważniejsza.
Napisz komentarz
Komentarze