To niemałe ułatwienie dla pacjentów w każdym wieku, ponieważ za sprawą czterocyfrowego kodu, który otrzymuje pacjent od lekarza, można zrealizować receptę w aptece. Każdy lek przypisany na recepcie można kupić w dowolnej aptece. Jednak istnieją sytuacje, w których recepta traci ważność. Warto wiedzieć, co zrobić, kiedy pojawi się taka sytuacja i czy w jakiś sposób można ją zrealizować?
E-recepta, czym jest?
E-recepta to dobrodziejstwo XXI wieku. Warto podkreślić, że istnieje szereg pozytywów wynikających z wypisywania recepty w formie elektronicznej. Począwszy od dbałości o środowisko, po oszczędność czasu. Nie ma też ryzyka związanego z otrzymaniem niewłaściwego leku, ponieważ takie elektroniczny dokument jest zawsze czytelny i przejrzysty. Dużym atutem jest to, że zawsze receptę można mieć przy sobie i nie zgubi się jej, jak to często bywało w przypadku formy tradycyjnej – papierowej. Wszystkie recepty znajdują się na internetowym koncie pacjenta, a także w aplikacji moje IKP.
Ponadto warto mieć na uwadze, ze receptę elektroniczną można zrealizować w każdej aptece, co jest ogromnym ułatwieniem. Dodatkowo otrzymując taką receptę, nie trzeba odbyć tradycyjnej, stacjonarnej wizyty u lekarza. Na przykład przedłużenie leków, bądź wystawienie niektórych z nich może odbyć się poprzez e-wizytę, czyli możliwość telefonicznej rozmowy z lekarzem. Podczas takiej wizyty pacjent otrzymuje receptę w postaci czterocyfrowego kodu na swój numer telefonu, bądź bezpośrednio podaną przez lekarza. Ponadto korzystając z internetowego konta pacjenta, w każdej chwili można sprawdzić, w jaki sposób przyjmować przypisywany lek. Na elektronicznej recepcie znajdują się wszystkie informacje o dawkowaniu danego preparatu.
E-recepta wygodne rozwiązanie, a termin ważności
Recepta jest niezwykle wygodnym dokumentem, jednak tak jak i recepta w tradycyjnej formie ma swoją ważność. To dokument, który po przeterminowaniu przepada i nie można go zrealizować. W takiej sytuacji należy ponownie umówić się na wizytę stacjonarną z lekarzem, bądź wizytę telefoniczną https://e-recepta.net/recepta, dzięki której będzie mógł ponownie wystawić receptę. To jest ogromnie wygodna forma dla wielu pacjentów.
Warto podkreślić, że każda recepta ma swój termin ważności. Papierowa forma recepty obowiązywała przez 30 dni, licząc od daty jej wystawienia. E-recepta także ma taki sam termin ważności, jednak warto mieć na uwadze, że istnieją również takie recepty, które są ważne 7 dni, 120, bądź 365 dni.
Jednak taką adnotację lekarz musi zaznaczyć przy wypisywaniu elektronicznego dokumentu, ponieważ ważność recepty zależy także od tego, jakiego rodzaju leku dotyczy. Niektóre leki mają z góry określony termin ważności, co oznacza, że na przykład w sytuacji przepisania antybiotyku recepta jest ważna 7 dni, natomiast jeżeli chodzi o preparaty immunologiczne, e-dokument wystawiany jest na czas 120 dni.
Wszystkie inne recepty mają termin ważności 30 dni. Bardzo istotną kwestią jest fakt, że recepty, która ma termin ważności 30 dni, nie da się zrealizować po upływie tego czasu. Jednak istnieje możliwość wykupienia leku w późniejszym terminie. Taka sytuacja może mieć miejsce tylko wtedy, kiedy lekarz w czasie wypisywania recepty zaznaczy możliwość realizacji jej od konkretnej daty. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie w przypadku osób, które cierpią na choroby przewlekłe i przyjmują leki na stałe.
Napisz komentarz
Komentarze