Przejął konto, zablokował dostęp do danych
Wczoraj (30 lipca) pewien mieszkaniec gminy Łużna zgłosił policjantom, że 21 lipca doszło do przełamania zabezpieczeń na jednym z jego profili w mediach społecznościowych. Jak tłumaczył podkom. Grzegorz Szczepanek:
Nieznana osoba po przełamaniu zabezpieczeń zmieniła dane do logowania, a następnie uzyskała dostęp do poczty elektronicznej mężczyzny.
Jak dotąd nie ma informacji o tym, by przejęte informacje zostały wykorzystane do dokonania jakiegokolwiek przestępstwa, to już sam przejęcia konta i uzyskania nieautoryzowanego dostępu do wrażliwych informacji jest przestępstwem. Mieszkaniec gminy Łużna postąpił więc właściwie zgłaszając problem policjantom.
Smerekowiec. Kontrola drogowa z zaskakującym finałem
W minioną sobotę około godz. 9.45 w Smerekowcu policjanci zatrzymali do kontroli drogowej pewnego mieszkańca gminy Ropa. Mężczyzna przekroczył dopuszczalną na tym odcinku prędkość. W czasie kontroli okazało się, że drogomierz wskazuje niższą wartość niż ta, która została ostatnio zarejestrowana w CEPiKu. Różnica wynosiła 5000 kilometrów.
Co więcej, auto nie posiadało aktualnych badań technicznych.
Kierowcę ukarano mandatem za przekroczenie prędkości (800 złotych i 9 punktów karnych), ale zatrzymano także dowód rejestracyjny pojazdu. Teraz musi przygotować się z sądem, przed którym będzie tłumaczył się z naruszenia przepisu art. 306a. kodeksu karnego, który stanowi:
Zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru
§ 1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Umowy nie podpisywał, operator każe płacić
W piątek (28 lipca) swój problem postanowił zgłosić policjantom pewien mieszkaniec gminy Bobowa.
Historia rozpoczyna się nietypowo, bo w styczniu 2022 roku. Właśnie wtedy nieznana obecnie osoba miała podszyć się pod zgłaszającego problem mężczyznę i podpisać na jego dane umowy z dostawcą usług telefonicznych. Nieznana osoba korzystała z telefonu, a jednocześnie nie wywiązywała się z obowiązku uiszczania płatności za świadczone usługi, łącznie obsługę trzech numerów. W związku z tym operator zwrócił się do mieszkańca gminy Bobowa, którego dane figurowały w mowie, o uiszczenie płatności z tytułu niepłacenia rachunków, łącznie 1650 złotych.
Mężczyzna oczywiście o podpisaniu żadnych umów nic nie wiedział, a teraz, już z pomocą mundurowych, będzie starał się wyjaśnić sprawę.
Nietrzeźwy poranek na drogach
Policjanci łapali nietrzeźwych kierowców jednego po drugim. Takie kontrole, chociaż nie powinny dziwić, zdecydowanie skomplikują plany wielu osób, które będą musiały wygospodarować czas na spotkanie z sądem.
Wczoraj (30 lipca) w Bieczu przy ul. Załawie policjanci zatrzymali do kontroli pewnego mieszkańca miasta Biecz. Mężczyzna prowadził motorower mając we krwi 0,4 promila alkoholu.
Dziś (31 lipca) policjanci ujęli trzech kolejnych kierowców, którzy nie byli trzeźwi. Pierwszego zatrzymano jeszcze przed godziną 6 w Jankowej. Mieszkaniec gminy Bobowa prowadził Volkswagena mając 0,26 promila alkoholu we krwi. 34-latkowi zatrzymane zostało prawo jazdy.
Pół godziny później, także w Jankowej zatrzymano drugiego kierowcę. Kierowca volkswagena także był w stanie po użyciu alkoholu, wydmuchując 0,26 promila alkoholu we krwi. Zatrzymano mu prawo jazdy, a pojazd, którym kierował przekazano wskazanej osobie.
O godzinie 7 rano kolejny pijany kierowca wpadł na gorącym uczynku w Bieczu. Policjanci działający przy ul. Grunwaldzkiej zatrzymali do kontroli pewnego 43-latka, którzy prowadził forda w stanie nietrzeźwości. Zatrzymano jego prawo jazdy i wystawiono wezwanie na policję. Mężczyzna nie mógł też już oczywiście kontynuować jazdy.
Wszystkich zatrzymanych czeka teraz spotkanie z sądem, który zadecyduje o wymiarze kary.
Ropa. Klasyka zdarzeń drogowych, bez poszkodowanych
W piątek (28 lipca) około godziny 13.40 policjantów wezwano do obsługi zdarzenia drogowego, które miało miejsce w Ropie.
Kierująca fordem mieszkanka gminy Ropa nie zachowała bezpiecznej odległości od poprzedzającego ją pojazdu i najechała na tył forda transita, którego prowadził mieszkaniec powiatu jasielskiego. Kierujący byli trzeźwi. Sprawczyni została ukarana mandatem w wysokości 1500 złotych i 12 punktami karnymi. - wyjaśnia podkom. Szczepanek.
Rożnowice. Klasyka po raz drugi
Niezwykle podobny przebieg miało zdarzenie drogowe, do którego doszło wczoraj (30 lipca) w Rożnowicach.
Kierujący audi mężczyzna na łuku drogi w prawo nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go pojazdu i najechał na tył hondy prowadzonej przez mieszkańca gminy Gorlice.
Kierujący byli trzeźwi, a w zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń.
Sprawę zakończono na miejscu zdarzenia mandatem w wysokości 1100 złotych i 10 punktami karnymi.
Źródło info: KPP w Gorlicach, Kodeks Karny
Napisz komentarz
Komentarze