Okrągły, 30. jubileusz festiwalu Święto Dzieci Gór
Tegoroczna edycja z wielu względów będzie miała wyjątkowy charakter. Pierwszym z nich jest okrągła 30. edycja tego wydarzenia, którym przez 7 dni żyje cały Nowy Sącz, drugi to świetna obsada festiwalu i reprezentowanie w niej wszystkich kontynentów.
Centralnym elementem Święta Dzieci Gór jest różnorodny program kulturalny, występy artystyczne, imprezy wyjazdowe, a także wspólne warsztaty i tworzenie wielokulturowego spektaklu finałowego.
Ta międzynarodowa impreza to dla dzieci również okazja do wspólnej zabawy, wielu konkursów i warsztatów, a także zabawy razem.
Święto Dzieci Gór to możliwość podziwiania strojów egzotycznych i góralskich z różnych regionów świata, a także uczestnictwa w warsztatach nauki tańców regionalnych. W imprezie w tym roku będzie uczestniczyło ponad 400 dzieci reprezentujących wszystkie kontynenty świata. To pierwszy tego typu przypadek w trzydziestoletniej historii imprezy.
Przez siedem festiwalowych dni dzieci razem mieszkają, koncertują i jeżdżą na wycieczki. Na koncert finałowy przygotowują wspólny program, w którym z elementów kultur i obyczajów poszczególnych narodów powstaje nowa jakość.
Program Święta Dzieci Gór 2023
Wszystko rozpoczęło się dziś (23 lipca) pełnym muzyki, śpiewu, tańca i kolorów korowodem zabytkowymi ulicami Nowego Sącza. Dzieci z różnych stron świata, często po raz pierwszy, staje przed oklaskującą je sądecką publicznością, prezentując zalążek tego co zobaczymy podczas koncertu otwarcia.
Inauguracja Festiwalu odbędzie się dziś (23 lipca) o godz. 17 w pięknej scenerii nowosądeckiego Amfiteatru Parku Strzeleckiego, gdzie występujący zostaną oficjalnie przywitani i zaprezentują fragmenty występów przygotowanych na główne występy.
Przez siedem dni widzowie będą światkami spektakli w ramach tzw. dni narodowych. Harmonogram wydarzenia jest następujący, zawsze przed południem, punktualnie o godz. 11, na sądeckim Rynku odbywa się prezentacja zespołów i ich krótki zwiastun programu. Po południu impreza przenosi się do amfiteatru Parku Strzeleckiego. Tam o godz. 18 odbywa się koncert, gdzie zespoły prezentują pełen program artystyczny.
Siedmiodniowy festiwal zwieńczony jest Koncertem Finałowym, gdzie w kulminacyjnym momencie na scenie występuje kilkuset artystów ze wszystkich zespołów. W tym roku odbędzie się on 29 lipca o godz. 18 w Parku Strzeleckim w Nowym Sączu.
W trakcie trwania Festiwalu odbędzie się również wiele wydarzeń towarzyszących. Dzieci będą koncertować na estradach plenerowych w Krynicy-Zdroju, Szczawnicy oraz Limanowej. Organizatorzy zaproszą także do udziału w warsztatach oraz w kiermaszu twórczości ludowej i rękodzieła artystycznego, a wszystko to okraszone zostanie specjalnie przygotowanymi na to wydarzenie wystawami.
Wiele razy relacjonowaliśmy wydarzenia związane z Festiwalem Dzieci Gór, które odbywały się w Nowym Sączu i m.in. w Bieczu >>>Biecz gościł dziś uczestników 22. Święta Dzieci GórA tak było podczas festiwalu w 2013 roku >>>Wielkie święto małych dzieci
W tym roku obsada festiwalu prezentuje się następująco:
- 24 lipca (poniedziałek) dzień ekwadorsko-lachowski:
- YACHAY WASI / Quito, Ekwador
- PIECUCHY / Nawojowa, Polska - 25 lipca (wtorek) dzień turecko-beskidzki:
- YENIMAHALLE MUNICIPALITY TUBIL / Ankara, Turcja
- MAŁY KONIAKÓW / Koniaków, Polska - 26 lipca (środa) dzień indonezyjsko-lachowski
- SMP AL AZHAR 1 / Dżakarta, Indonezja
- MAŁE JANCZOWIOKI / Janczowa, Polska - 27 lipca (czwartek) dzień kenijsko-podhalański
- JAMBO KIDS PRODUCTION / Nairobi, Kenia
- MAŁY ZBÓJNICEK / Ząb, Polska - 28 lipca (piątek) indyjsko-teksańsko-pogórzański
- DYNAMICE CHILDREN ACADEMY / Ahmadabad, Indie
- WAWEL / Houston, Teksas, Stany Zjednoczone
- POGÓRZAŃSKIE DZIECI / Kąclowa, Polska - 29 lipca (sobota) koncert finałowy w Parku Strzeleckim
Festiwal realizowany jest nieprzerwanie od 1992 roku i tylko pandemiczna przerwa sprawiła to, że raz się nie odbył. Symbolem wydarzenia jest kolorowy wiatraczek, który towarzyszy zabawom dzieci przez całe siedem dni trwania imprezy. Wszystkie edycje festiwalu łączy osoba 81-letniego trombity Józefa Brody z Ustronia, prowadzącego całe wydarzenie.
Organizatorem imprezy jest Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.
Szczegółowy program imprezy i informacje związane z festiwalem znajdziecie w linku >>>Święto Dzieci Gór
Napisz komentarz
Komentarze