Impreza, której organizatorami są Gorlickie Centrum Kultury i miasto Gorlice, w tym roku z racji remontu Gorlickiego Centrum Kultury, znalazła swoje miejsce w klimatyzowanej auli Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach. Widzowie, którzy niemal w całości wypełnili wnętrze sali, mogli w komfortowy sposób oddać się słuchaniu i przeżywaniu muzyki.
W tym roku dyrektor festiwalu, Tadeusz Łuczejko, zaprosił na imprezę znakomitych wykonawców tego gatunku muzyki elektronicznej.
Na pierwszy ogień poszła harfistka Agnieszka Grela Fedkowicz. Jest również kompozytorką i pedagogiem. Jej występ był znakomitym połączeniem dźwięków harfy oraz mocnych i głębokich tonów i basów muzyki elektronicznej. Artystka jest pomysłodawczynią i dyrektorką artystyczną Festiwalu Dni Harfy w Krakowie, jedynego Festiwalu w Małopolsce w całości dedykowanemu harfie. Poza tym to Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Była nagradzana kilkukrotnie za swoje osiągnięcia pedagogiczne przez prezydenta Miasta Krakowa. Jej kompozycja „Reminiscencje” na skrzypce i harfę została nagrodzona podczas Międzynarodowego Konkursu Duetów z Harfą w Cieszynie w 2019 roku. Jej szerokie zainteresowania muzyczne zaowocowały współpracą z Czesławem Mozilem, grupą Osjan oraz O.S.T.R., z którym nagrany album MTV Unplugged otrzymał status złotej płyty.
Od 2016 r. wraz z perkusistą Wojciechem Fedkowiczem współtworzy zespół Fedkowicz Duo – ich debiutancki album „Imaginary Space” z autorską muzyką został wydany w 2018 r. Zespół był zapraszany na liczne festiwale, m.in.: XIII Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i inspiracje” w Krakowie, Festiwal „Wolności Twórczej” w Rzeszowie, Festiwal Terra Artis w Lanckoronie, Ambient Festival w Gorlicach czy słynne krakowskie „Wianki”
Potem przyszedł czas na występ zespołu Oleś Brother's, koncertującego razem z Dominikiem Strycharskim. Tu z kolei widzowie mogli wyciszyć się i zanurzyć w ciekawe brzmienia różnych odmian instrumentów dętych, kontrabasu i perkusji, a to wszystko w konwencji jazzu.
Jak podaje Etno Kraków i Rozstaje – Marcin i Bartłomiej Oleś są okrzyknięci największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku, Polscy Jazzowi Wykonawcy Roku 2016 według kolegium Jazz Press-u i radio jazz.fm. Jedni z najbardziej kreatywnych i cenionych muzyków współczesnej sceny jazzowej. Artyści eksplorujący w swoich poszukiwaniach twórczych nie tylko obszar jazzu, ale też szeroko pojętej improwizacji, opierającej się na muzyce współczesnej i etnicznej.
Koncertujący z nimi Dominik Strycharski to polski kompozytor, flecista, wokalista, improwizator, performer i publicysta. Gra i komponuje współczesny jazz, w wielu elektrycznych i akustycznych odsłonach, muzykę współczesną, elektroniczną, posthiphop, noise, a także różne odmiany improwizowanej muzyki, we własnym zespole Pulsarus. Zajmuje się także współczesnymi odmianami wokalistyki oraz jako jeden z niewielu w Polsce nowoczesnymi fletami prostymi. Jest twórcą i założycielem zespołu Pulsarus, łączącego jazz z zaawansowaną elektroniką.
Na zakończenie pierwszego dnia Ambient Festival 2023 wystąpił Michel Banabila. Jest to artysta dźwiękowy, kompozytor i producent. Działa już od 1983 roku i w tym czasie stworzył muzykę do wielu filmów, dokumentów, sztuk teatralnych i choreografii.
Jego kompozycje wahają się od minimalnej elektroniki opartej na pętlach, utworów neoklasycznych, po drony, eksperymentalny ambient i punkową muzykę taśmową. Twórczość Michela Banabili została wydana na całym świecie przez takie wytwórnie jak Bureau B (DE), Eilean Rec (FR), Knekelhuis (NL), Séance Centre (CA) i Requiem Records (PL).
Dziś (8 lipca) drugi dzień festiwalu. Początek imprezy o godz. 17. Wystąpią dziś Aquavoice, Dariusz Kaliński, India Czajkowska, Krzysztof Majchrzak, Tadeusz Sudnik „Triangle”, oraz Christopher Chaplin.
Napisz komentarz
Komentarze