Wielcy odkrywcy, pionierzy, wynalazcy – Polacy!
Projekty Iskry Niepodległej to mobilna wystawa, która podróżuje po kraju i umożliwia naprawdę ciekawe spędzenie czasu w czasie nauki. O czym można dowiedzieć się z tej wystawy, która odwiedzi Biecz i Gorlice?
To nowocześnie pokazana opowieść o historii Polek i Polaków, którzy zmieniali świat wokół siebie. Odważnie zdobywali nieznane tereny jako podróżnicy (Pamiętacie Kazika i jego rower, którym objechał Afrykę? Tak, tak, jego też tam spotkacie!). Zmienianie świata zawsze zaczyna się od odwagi: czasem chodzi o to, by wyruszyć w podróż, a czasem o to, by poddać pod wątpliwość to, co wydaje się pewne i niezmienne w świecie nauki.
Tak rodzą się rewolucje.
Jak czytamy w opisie, wystawa, która będzie dostępna na naczepie specjalnie przygotowanego w tym celu pojazdu będzie naprawdę niezwykła i w pełni nowoczesna:
Narratorem opowieści jest cyfrowa postać, która porusza się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie. To z nią goście udadzą się w podróż po polskich dokonaniach, poznając bliżej losy wynalazców takich jak Bekker czy Szczepanik. Dodatkowo elementy graficznie zostały wykreowane przez AI. Doświadczenie wizyty wspiera zaś aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością, która pozwala lepiej poznać świat Iskier Niepodległej.
Wystawę możecie odwiedzić w najbliższych dniach. Oto zaplanowane lokalizacje:
- Biecz: 8-9 czerwca 2023 – parking na ul. Tumidajskiego (obok Deptaku) – 8 czerwca wystawa dostępna od godz. 10 do 18, a 9 czerwca od godz. 10 do godz. 16
- Gorlice: 10-12 czerwca 2023 – na placu przed gorlickim Ratuszem. Ekspozycję będzie można zwiedzać w sobotę i niedzielę (10-11.06) w godz. 10-18 oraz w poniedziałek (12.06) w godz. 10.-16.
Po Polsce podróżują jednocześnie dwie naczepy. W zależności od przystanku, zestaw prezentowany na wystawie może być nieco inny. W gablotach można się spodziewać m.in. takich obiektów jak:
- Puchar Narodów w skokach narciarskich za sezon 2016/17 który reprezentacja Polski skoczków narciarskich zdobyła za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej) lub Puchar za zajęcie trzeciego miejsce w Konkursie Drużynowym w Planicy (który 25 marca 2017 roku wywalczyła drużyna w składzie: Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot i Kamil Stoch). Eksponaty prezentowane są dzięki uprzejmości Polskiego Związku Narciarskiego
- Złoty medal olimpijski Haliny Konopackiej, rok 1928 – było to pierwsze złoto olimpijskie w historii dla Polski; zawodniczka wywalczyła je w rzucie dyskiem podczas Igrzysk IX Olimpiady w Amsterdamie w 1928 roku. Replika medalu prezentowana dzięki uprzejmości Polskiego Komitetu Olimpijskiego) lub złoty medal Mistrzostw Europy Tomasza Majewskiego, rok 2010 – medal wywalczony w pchnięciu kulą podczas Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce w Barcelonie w 2010 roku.
- Order Orła Białego (najwyższy order Rzeczypospolitej, nadawany za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej).
- Order Wojenny Virtuti Militari (najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne czyny wojenne połączone z ofiarnością i odwagą).
- Kamizelka kuloodporna opracowana przez Jana Szczepanika – prezentowany model kamizelki kuloodpornej w technologii opracowanej w 1901 roku przez Jana Szczepanika na podstawie pomysłu Kazimierza Żeglenia. Eksponat powstał w wyniku prac badawczych w celu odtworzenia struktury materiału kuloodpornego prowadzonych przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie i Sieci Badawczej Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego w Łodzi).
- Chwytak ADRexp czyli antropomorficzny chwytak do przechwytywania satelitów i usuwania pozostałości obiektów w przestrzeni kosmicznej.
...a to tylko niewielki ułamek czekających Was atrakcji!
Zwiedzanie mobilnej wystawy będzie bezpłatne.
Źródło info: niepodległa.gov.pl
Napisz komentarz
Komentarze