Dziś o godzinie 9 w całej Polsce rozpoczyna się czas matur. Na początek egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Jak co roku, zestresowanie maturzyści poszukiwali w internecie jakichkolwiek pewniaków i przecieków, ale większość z nich radzi sobie znakomicie i bez takich poszukiwań. Spokój, otwarty umysł, a potem tylko walka z czasem. By wszystkie myśli przelać na papier i wykazać się jak najszerszą wiedzą na kilku stronach dostępnego arkusza.
Jak poradzą sobie maturzyści z pierwszym egzaminem?
Ci, których spotkaliśmy dziś o poranku na ulicach miasta byli nieco zestresowani, ale radośnie zmierzali w stronę szkół. Czeka tam na nich nieznane: egzamin, którego treść poznają dopiero za kilkadziesiąt minut. Ma to być pierwsze przetarcie przed tymi sprawdzianami wiedzy, które zadecydują o ich przyszłości. Teraz jednak jest czas na rozładowanie napięcia, swobodną rozmowę, być może dokupienie jeszcze jednego długopisu, ot, na wszelki wypadek!
Maturzyści po raz ostatni zdają egzaminy z zakresów, które muszą zdać, by w przyszłości, na wybranych studiach uczyć się już tylko tego, co chcą, tego co ich naprawdę interesuje i co będzie budowało solidny fundament wiedzy w wybranym zawodzie.
Dziś jednak trzeba zmierzyć się z językiem polskim.
Jakie tematy pojawią się na wypracowaniu maturalnym na maturze 2023?
O tym poinformujemy tuż po oficjalnym zakończeniu dzisiejszego egzaminu!
AKTUALIZACJA (CKE, 4 maja godz. 14)
Oficjalnie opublikowano arkusze, z którymi musieli się dzisiaj zmierzyć tegoroczni maturzyści.
Odrębny arkusz obowiązywał uczniów zdających maturę w Formule 2023, a odrębny uczniów zdających egzamin w Formule 2015.
Oto tematy, które znalazły się na wypracowaniach w Formuła 2015:
1. Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
2. Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Przedwiośnia Stefana Żeromskiego oraz do wybranych tekstów kultury.
Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
3. Zinterpretuj podany utwór Mogę Ewy Lipskiej. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów
Oto tematy, które znalazły się na wypracowaniach w Formule 2023:
- Człowiek – istota pełna sprzeczności.
W pracy odwołaj się do:
• wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego albo dramatycznego
• innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki
• wybranych kontekstów. - Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?
W pracy odwołaj się do:
• wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego albo dramatycznego
• innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki
• wybranych kontekstów.
Poza częścią związaną z wypracowaniem uczniowie musieli wypełnić część testową, związaną z interpretacją tekstu, znajomością funkcji tekstu i zdolnością wyłowienia z niego kluczowych informacji.
Napisz komentarz
Komentarze