Zmiany w procedurach spowodowane brexitem
Obowiązujące w Polsce przepisy regulujące import produktów są jednakowe dla wszystkich krajów znajdujących się w Unii Europejskiej. Właśnie państwa zrzeszone w UE mogą handlować między sobą na maksymalnie korzystnych warunkach, czyli w wielu przypadkach bez konieczności opłacania ceł i przechodzenia przez procedury, które dotyczą państw spoza Unii.
W czasie, gdy Wielka Brytania pozostawała w UE, samochód z UK dało się sprowadzić do Gorlic i innych polskich miejscowości na takich samych zasadach jak z Niemiec, Francji, Włoch czy Hiszpanii. Wraz z tzw. brexitem, czyli w momencie formalnego wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych, sytuacja uległa jednak zmianie. Jak wobec tego formalności przebiegają obecnie?
Jak można się domyślać, opuszczenie Unii Europejskiej przez UK bynajmniej nie ułatwiło handlu z tym państwem. Wręcz przeciwnie – pojawiły się nowe formalności i większe wymagania, które dotknęły również importu aut. Podstawowa różnica dotyczy tego, że samochody wyprodukowane w Wielkiej Brytanii po 2021 r. nie mogą być zarejestrowane w UE, ponieważ mają kierownicę po prawej stronie. To oznacza, że pojazd nie ma szans na przejście przeglądu technicznego, a tym samym rejestrację w urzędzie w Gorlicach i każdym innym polskim mieście.
Drożej i trudniej po brexicie
Chcąc zarejestrować w Polsce samochód z kierownicą po prawej stronie, należy zatem przełożyć ją na lewą stronę. Co istotne, wymóg ten odnosi się wyłącznie do aut wyprodukowanych na Wyspach po 2021 r. – jeżeli dany egzemplarz opuścił fabrykę przed datą brexitu, może zostać zarejestrowany w Polsce. Aktualne przepisy pozwalają na poruszanie się nim po nadwiślańskich drogach. Jakie jeszcze komplikacje pojawiły się w imporcie z UK po opuszczeniu Unii Europejskiej przez to państwo?
Niezależnie od roku produkcji każde auto sprowadzane z Wielkiej Brytanii do Gorlic po jej wyjściu z UE jest objęte podatkiem VAT. W Polsce jego wartość wynosi aż 23%, co stanowi niemal ¼ wartości pojazdu. Z tego względu wiele osób zdecyduje się na import auta drogą morską z UK do innych państw Unii Europejskiej, w których obowiązuje niższy podatek VAT, np. do Niemiec czy Holandii, aby stamtąd przyjechać do Gorlic. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to ubezpieczenie dla auta – może być to zarówno angielska polisa, jak i polska zawierana na miesiąc dla zagranicznego auta. Najlepszą ofertę dla siebie znajdziesz w serwisie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/
Cło i akcyza
O ile podatek VAT dotyczy obecnie każdego samochodu sprowadzanego po brexicie do Polski, o tyle cło jest zniesione. To duża różnica w porównaniu z warunkami handlowymi z innymi państwami spoza Unii Europejskiej, w przypadku których w większości cło pozostaje obowiązkowe. Jego brak w przypadku relacji gospodarczych z UK jest efektem porozumień politycznych i ekonomicznych zawartych pomiędzy Unią a Wielką Brytanią. Poza podatkiem VAT do kosztów importu samochodu należy doliczyć akcyzę, jednak ona dotyczy każdego auta, również egzemplarzy z Unii Europejskiej. Jej wysokość określa się procentowo w stosunkowo do wartości pojazdu – zależy ona od pojemności jego silnika i wynosi:
3,1% przy pojemności do 2,0 l,
18,6% przy pojemności powyżej 2,0 l.
Rejestracja samochodu z UK
W momencie, gdy wszystkie opłaty zostaną uregulowane, wymagane dokumenty skompletowane, a samochód przejdzie pierwszy przegląd techniczny w Polsce, można udać się do urzędu w celu dokonania rejestracji. Nowy właściciel ma na to 30 dni od daty nabycia pojazdu, który widnieje na dokumencie zakupu – umowie czy fakturze.
Właśnie z przetłumaczoną przez tłumacza przysięgłego na język polski umową czy fakturą oraz z potwierdzeniem uregulowania wszystkich opłat należy się udać do Wydziału Komunikacji i Dróg Starostwo Powiatowe w Gorlicach przy ul. Józefa Michalusa 18.
W urzędzie trzeba wypełnić wniosek o rejestrację i przygotować się na kolejne koszty – wydatki rzędu 161,50 zł wiążą się z wydaniem tablic i dowodu rejestracyjnego. W momencie, gdy samochodowi zostanie nadany numer rejestracyjny, należy wykupić całoroczną polisę od odpowiedzialności cywilnej. To obowiązek każdego właściciela auta zarejestrowanego w Polsce, o którym trzeba pamiętać, bo kary za brak ubezpieczenia OC są bardzo wysokie.
Napisz komentarz
Komentarze