Sprawozdanie zostało zaprezentowane przed Radą Powiatu w miniony czwartek (30 marca). Omówił je na forum prokurator naszej Prokuratury Rejonowej, Tadeusz Cebo.
Łącznie w minionym roku (2022) do prokuratury wpłynęło 2149 spraw karnych. Oznacza to spadek w porównaniu do roku 2021. Wtedy spraw tych było o 67 więcej.
W wyniku działania prokuratury, do sądów skierowanych zostało 543 aktów oskarżenia. W 34 sytuacjach ao aktów tych dołączone były wnioski oskarżonych o dobrowolne poddanie się karze.
Sąd Rejonowy w Gorlicach trzynastokrotnie przychylał się do wniosku Prokuratury o zastosowanie tymczasowego aresztu. Jak wyjaśniał prokurator Cebo, opisując okoliczności występowania z takim wnioskiem:
Areszt stosowano wobec sprawców, którym zarzucono popełnienie najpoważniejszych przestępstw, w tym przestępstw związanych z obrotem bądź posiadaniem znacznej ilości narkotyków.
W Gorlickiem w 2022 roku stosowano także nieizolacyjne środki zapobiegawcze, najczęściej (60-krotnie) było to stosowanie dozoru policyjnego. Niektóre z tych dozorów były połączone z obowiązującym jednocześnie zakazem zbliżania się i kontaktowania się z pokrzywdzonym.
Względem ośmiu osób w 2022 roku zastosowano poręczenie majątkowe, a 16-krotnie orzekano zakaz opuszczania kraju.
Jak opisywał prokurator Cebo:
Prokuratura podejmowała również działania mające na celu zabezpieczenie interesów majątkowych Skarbu Państwa oraz osób fizycznych pokrzywdzonych przestępstwami. W związku z tym dokonano zabezpieczenia grożących sprawcom kar grzywien, środków karnych o charakterze majątkowym i roszczeń odszkodowawczych u 66 osób.
Zajęto w ten sposób mienie i pieniądze o łącznej kwocie 240 429 zł.
Łącznie w 2022 roku z oskarżenia Prokuratury, sądy różnego szczebla osądziły łącznie 684 osoby. W gronie tym znalazło się dziewięć osób, które uniewinniono.
Przez złożenie apelacji zaskarżono wyroki dotyczące 17 osób.
W 52 sprawach złożono sprzeciwy od wyroków nakazowych, co skutkowało ponownym rozpoznaniem tych spraw przez sąd I instancji. Działo się tak najczęściej w sprawach, gdy wymierzona już kara zostawała uznana za zbyt łagodną.
Źródło info: Starostwo Powiatowe w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze