Pierwsza informacja o tym, że w Gorlicach mogą pojawić się hulajnogi elektryczne została znaleziona w sieci, mniej więcej w lutym tego roku. Oferta nawiązania współpracy widoczna była na jednym z serwisów z ogłoszeniami lokalnymi. Osoba gotowa założyć własną działalność gospodarczą miała uzyskać niezbędne know-how, by zainicjować gorlicką przygodę z elektrycznymi hulajnogami na wynajem.
Działalność taka jest bardzo popularna w większych miastach, gdzie wybór takiego właśnie środka lokomocji pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, ominąć korki i cieszyć się przestrzenią.
Za drobną opłatą będziemy mogli wynająć hulajnogę i ruszyć przed siebie.
Na razie w systemie operatora Tier nie widzimy cennika dla Gorlic, ale kiedy tylko będzie oficjalnie dostępny, poinformujemy o tym. Są już jednak pewne punkty odniesienia: standardowa opłata za rozpoczęcie jazdy wynosi 2,7 zł, a za minutę jazdy w Nowym Sączu zapłacimy zaś 59 groszy. Można więc założyć, że ceny w Gorlicach będą zbliżone, o ile nie takie same (w szczególności opłata startowa).
Na krótką przejażdżkę – jak znalazł.
Hulajnogi, które spotkaliśmy m.in. pod sklepem przy ul. Stróżówskiej i przy przystanku na ul. Legionów sprawdzą się świetnie jako narzędzie do szybkiego przemieszczenia się, jeśli spóźniliśmy się dosłownie o sekundy na upragnionego busa.
Pełnoletnie osoby nie muszą posiadać żadnych uprawnień, by jeździć hulajnogą elektryczną. Będą mogli ją wynająć także młodsi. Tu jednak ważne zastrzeżenie. Osoby w wieku 10 – 18 lat muszą mieć odpowiednią kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T, by spokojnie przemierzać trasy hulajnogą elektryczną.
Lista miejsc w których znajdziecie e-hulajnogi
W niektórych lokalizacjach hulajnogi już stoją, w innych pojawią się w najbliższych dniach:
- ul. Wyszyńskiego, przy bloku nr 19,
- ul. Michalusa 4, Gorlickie Centrum Kultury – plac przed budynkiem,
- ul. Chopina, obok wiaty przystankowej,
- ul. Kolejowa, Dworzec PKP, naprzeciwko budynku nr 15,
- ul. Tuwima – plac przy sklepie Delikatesy Centrum,
- ul. Przemysłowa, zatoczka naprzeciwko firmy GÓR-STAL,
- ul. Hallera, zatoczka autobusowa przed budynkiem Miejskiego Zespołu Szkół nr 6,
- ul. Bardiowska, obok przystanku dla wysiadających,
- ul. Legionów, pawilon handlowy – plac przed „Doner King”,
- Rynek, przed Pawilonem Historii Miasta – obok stojaków na rowery,
- Plac Dworzysko, obok miejskich toalet publicznych,
- ul. Stróżowska 115, Restauracja Pod Kogutkiem – plac przed Restauracją,
- ul. Słoneczna, obok pawilonu handlowego, południowa strona budynku nr 2.
Ścieżką dla rowerów, chodnikiem, czy po jezdni?
W maju ubiegłego roku poświęciliśmy oddzielny artykuł tematyce poruszania się hulajnogą elektryczną po drogach. Dziś przypominamy kluczowe informacje.
Najważniejszy fragment artykułu z ubiegłego roku dotyczyły obszarów, po których mogą jeździć użytkownicy hulajnóg oraz maksymalnej prędkości, z którą mogą się poruszać:
Hulajnogą elektryczną można poruszać się po drodze dla rowerów i po wydzielonym pasie ruchu przeznaczonym do ruchu rowerowego. Jeśli ich nie ma, użytkownicy hulajnogi elektrycznej mogą poruszać się po jezdnią, ale tylko wtedy gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością maksymalną 30 km/h.
Jeśli dozwolona prędkość maksymalna na jezdni jest wyższa, wówczas użytkownicy hulajnóg elektrycznych powinni jechać po chodniku lub drodze dla pieszych ( jeśli brak drogi dla rowerów lub wydzielonego dla rowerzystów pasa).
Zainteresowanych szerzej tą tematyką odsyłamy do artykułu >>>Czy hulajnogą można jechać po jezdni? Dziś weszły w życie nowe przepisy
Hulajnoga traktowana podobnie rower, także w przypadku wymierzania mandatów.
Przypominamy też, że absolutnie zakazane jest przemieszczanie się takim elektrykiem w stanie nietrzeźwości. Jeśli złapią nas policjanci, otrzymamy bardzo wysoki mandat: jego wysokość będzie co najmniej tak wysoka jak zakup niezłej jakości hulajnogi.
Przekonał się o tym niedawno pewien kierowca >>>Gorlice. Jak policjanci ukarali pijanego kierowcę hulajnogi?Źródło info: mat. własne, UM w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze