W kwietniu 2022 roku w artykule >>>Czy bobowska koronka klockowa trafi na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego? informowaliśmy o staraniach bobowej na rzecz wpisania bobowskiej koronki na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Gorlicach.
Działania te podejmowało Stowarzyszenia Twórczości Regionalnej w Bobowej, Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i burmistrz Bobowej. Stosowny wniosek w sprawie przygotowało Stowarzyszenie Twórczości Regionalnej w Bobowej. Całość niezbędnej dokumentacji przesłano następnie Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa. Nastąpiło to jesienią 2022 roku. Przedstawicielką bobowskich koronczarek, która reprezentowała to środowisko w toczącym się postępowaniu była Ewa Szpila.
Niedawno przyszła informacja, na którą wyczekiwano po przeprowadzeniu całej, niezbędnej w tym przypadku procedury.
Udało się!
Wpisu dokonano 3 marca
Niedawno do Bobowej przyszła upragniona informacja od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego:
Uprzejmie informuję, ze decyzją z dnia 3 marca 2023 r. Bobowska Koronka Klockowa została wpisana na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Serdecznie gratuluję Wnioskodawcom, którzy podejmują wysiłek zachowania pięknej i wyjątkowej tradycji dla przyszłych pokoleń.
Mam nadzieję, że wpis przyczyni się do promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz zwiększenia świadomości ogółu społeczeństwa wagi tradycji i przekazu międzypokoleniowego.
Bobowska koronka została wpisana na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego przez prof. dr hab. Piotra Glińskego.
Wpis ten potwierdza fakt, że bobowska koronka jest niezwykle istotnym elementem dziedzictwa. Sposób jej tworzenia, umiejętności związane z wytwarzaniem niezwykłych dzieł sztuki i wiedza na temat koronczarstwa pozostaje teraz jeszcze cenniejszym skarbem Bobowej.
Jak wskazuje definicja niematerialnego dziedzictwa kulturowego Konwencji UNESCO, bobowskie koronczarstwo jest traktowane jako:
nierozerwalny element lokalnej tradycji, z którą silnie się utożsamiamy, przekazujemy w gronie rodziny oraz w ramach warsztatów.
Koronka bliska bobowskim sercom
Bobowski magistrat podkreśla, że:
Ta wiedza i umiejętność jak również sama nazwa „bobowska”, wskazuje miejsce lokalnej koronki, swoistego genius loci w naszych sercach. Równie istotny pozostaje jej materialny wymiar w postaci przedmiotów, artefaktów (wzory oraz narzędzia do wykonywania koronki klockowej), mieszkańcy Bobowej i okolic uznają za część własnego dziedzictwa kulturowego.
Bobowska koronka klockowa jest unikatowa w swej formie. Misterna, lekka, spójna. Niejednokrotnie dzieła wykonane techniką koronki klockowej są nie tylko unikatowe pod względem technicznym, ale opowiadają pewną historię. Poza kołnierzykami czy mankiecikami, popularne są serwety, serwetki i ozdoby na ubraniach, ale także obrazy wykonane tą techniką. Ze względu na czasochłonność wykonywania koronki klockowej, dzieło wykonane tą techniką powinno być przemyślane. Ich wykonywaniu często towarzyszy myśl o celu, w jakim wykonywana jest dana konstrukcja.
Uzyskanie wspomnianego wyżej wpisu potwierdza bobowską, koronczarską jakość. To także potwierdzenie tego, że nie przez przypadek bobowska koronka stanowi wyjątkowy, rozpoznawalny na całym świecie element promocji Bobowej.
Źródło info: UM w Bobowej
Napisz komentarz
Komentarze