Opracowany przez mgr inż. architektury krajobrazu, Kamilę Kamińską projekt naprawdę robi wrażenie. Liczne wizualizacje uzupełniają informację o prowadzonym właśnie przetargu.
Ogromna praca, która ma zostać wykonana na sztandarowej alei naszego miasta może całkowicie zmienić jego wizerunek. Spacerowanie TAKIM deptakiem może być niezwykle przyjemnym doświadczeniem.
Ważne będą dwa elementy: planowana aranżacja przestrzeni oraz nowe rozwiązania w ruchu kołowym.
Mała architektura i rośliny, które pojawią się w centrum
Przy ul. 3 Maja mają pojawić się liczne elementy tzw. małej architektury, w tym: wiaty, ławki, murki (z możliwością zamontowania na nich siedzisk), podwyższone rabaty i tabliczki edukacyjne, na których znajdziemy informacje o roślinach, które wykorzystano do stworzenia konkretnej rabatki.
Dodatkowo, jako jedną z opcji, przewidziano także możliwość montażu wiat fotowoltaicznych. W zakresie inicjatyw proekologicznych projekt obejmuje także stworzenie punktów retencjonowania wody.
Bardzo ciekawe będą także rośliny, które prawdopodobnie wyrosną w przyszłości na ul. 3 Maja.
Pośród drzew proponowanych do nadsadzenia znajdujemy m.in. Grab pospolity (Fastigiata), Dąb szypułkowy (Fastigiata Koster), Jarząb turyngski (Fastigiata).
Krzewy liściaste reprezentować ma: Hortensja bukietowa (proponowane jest wykorzystanie odmian Bobo, Limelight, Mohito), Tawuła brzozolistna (odmiany Tor, Gold Tor), Irga Dammera (odmiana Major), Krzewuszka cudowna, Trzmielina Fortunego (odmiany: Emerald’n’Gold, Emerald’n’Gaiety).
Do tego róże okrywowe z odmian The Fairy, Gold Fairy.
Pojawić mają się też rośliny iglaste: Cis pośredni (Hilli, Farmen), Sosna czarna (Globosa, Caprise, Helga), Sosna górska (Varella, Kissen), Świerk pospolity (Little Gem, Nidiformis).
Pośród bylin i traw ozdobnych już wkrótce na ul. 3 Maja powitać nas mogą: Miskant chiński (Morning Light, Gracillimus, Graziella), Trzcinnik ostrokwiatowy (Karl Foerster), Rozplenica japońska (Hammeln, Moundry), Hakonechloa smukła (Aureola, All gold), Krwawnik pospolity ('Cerise Queen'), Jeżówka purpurowa w odmianach, Szałwia omszona (Blue Field, Ostfriesland, Sensation).
Jak widzimy na wizualizacjach, w centrum miasta pojawi się też pewne pnącza: powojnik i pnące róże. Nie braknie roślin cebulowych: krokusów, tulipanów, czosnku ozdobnego.
Całość ma być przygotowana w taki sposób, by rośliny prezentowały szeroki wachlarz kolorów i cieszyły kwitnieniem przez wiele miesięcy. By całość prezentowała się pięknie także w miesiącach zimowych wybranych zostało także wiele roślin zimozielonych, które dopełnią wyglądu ulicy 3 Maja.
Ulica Jagiełły (pod pocztą) - po zmianach jednokierunkowa
Jak dowiedzieliśmy się w UM Gorlice, dla kierowców najważniejsza może być jednak zmiana organizacyjna związana z ruchem kołowym. Informacja ta znajduje się także na mapce załączonej do projektu (patrz galeria zdjęć poniżej).
Po wprowadzeniu planowanych zielonych łąk kierowców czeka kilka ważnych zmian. Poza oczywistym końcem parkowania w wielu miejscach (gdzie jest to i tak zakazane), kierowcy będą musieli przyzwyczaić się także do nowej organizacji ruchu w obrębie ul. Jagiełły i Łukasiewicza. Planowane jest bowiem stworzenie organizacji ruchu, która będzie zakładała stworzenie dwóch ulic jednokierunkowych w sąsiedztwie ul. 3 Maja.
Ruch kołowy będzie odtąd przebiegał inaczej: od wjazdu ulicą Łukasiewicza w stronę ul. 3 Maja (jednokierunkowo) przez krótki przejazd ulicą 3 Maja, aż po wyjazd ul. Jagiełły (która także będzie jednokierunkowa: wjazd możliwy tylko od ul. 3 Maja, wyjazd na ulicę Kołłątaja.
Oczywiście dostawcy będą mieli możliwość dostarczania towarów pod sklepy.
Projekt będzie realizowany w ramach zamówienia, o którym pisaliśmy dziś rano >>>Dość wypadającej kostki brukowej. Centrum Gorlic czekają remonty
Źródło info: Platforma Zakupowa miasta Gorlice, opis przedmiotu zamówienia
Napisz komentarz
Komentarze