Relację ze spotkania z mieszkańcami Dominikowic i wypowiedź Starosty Powiatu Gorlickiego, Marii Gubały można przeczytać we wczorajszym artykule >>>Dominikowice. Mieszkańcy przysiółka Podlesie nie chcą u siebie przekaźnika telefonii komórkowej
Na spotkanie w okolicy miejsca, gdzie ma być postawiony maszt, przyszło 35 osób z najbliższych zabudowań Podlesia.
Głos w sprawie zabrał wczoraj (1 marca) późnym popołudniem Wójt Gminy Gorlice, Jan Przybylski.
O sprzeciwie wobec budowy przekaźnika w Dominikowicach w przysiółku Podlesie dowiedzieliśmy się stosunkowo niedawno i nie miałem wiedzy, że przeciwnych tej inwestycji mieszkańców jest tak dużo – powiedział Wójt Gminy Gorlice, Jan Przybylski.
Jeśli chodzi o kwestię zaproponowanej działki przez gminę Gorlice to operator zobowiązał się do przeprowadzenia analizy, jednak nie otrzymaliśmy jeszcze w tej sprawie odpowiedzi. Mieszkańcy, spotykając się ze mną i z zastępcą wójta, Magdaleną Czech sami zaproponowali rozwiązanie, że wytypują działkę, która będzie oddalona od zabudowań, aby na niej przeprowadzić tę niewygodną inwestycję.
My jako gmina nie mamy prawnych możliwości, aby zablokować taką inwestycję prowadzoną na prywatnej działce.
Jeśli chodzi o transport materiałów drogą o nośności do 2,5 tony to na wykonanie takiego transportu inwestor musi wystąpić do administratora drogi, którym w tym momencie jest Gmina Gorlice, o specjalne pozwolenie. Chciałbym tu zaznaczyć, że w przypadku budowy domów prywatnych nie robiliśmy żadnych problemów mieszkańcom, zezwalając na przejazd ciężkiego sprzętu.
Przy takiej inwestycji możemy wydać pozwolenie równoznaczne z ograniczeniem tonażu wszystkich pojazdów i limitu, którego nie wolno przekraczać podczas jazdy po tej drodze. Jeśli chodzi o sprawę bliskości pasiek pszczelich, wiemy że sprawą zajmuje się Powiatowy Lekarz Weterynarii.
Pracujemy nad uzyskaniem konsensusu, jednak wszystko musi zaakceptować firma, która chce przeprowadzić tę inwestycje.
Mieszkańcy mieli wiedzę o tym, że operator szuka działki i ta lokalizacja była zmieniana już kilka razy. Niestety w tamtym momencie nikogo nie informowali o problemie, aż do momentu, gdy jeden z nich zgodził się na współpracę z operatorem.
Mieszkańcy byli u wicewójt Magdaleny Czech w środę (1 marca) w sprawie propozycji zaproponowania działki jednak nie wskazali lokalizacji tych dodatkowych działek.
Operator zobowiązał się dać do przyszłego piątku odpowiedź, co do decyzji w sprawie lokalizacji działki zaproponowanej przez gminę Gorlice. Musimy do tego czasu poczekać, by podjąć kolejne kroki. Sprawa jest w toku.
A co na temat wpływu promieniowania mogą powiedzieć przedstawiciele służb weterynaryjnych?
W czasie ostatnich 12 miesięcy zostało opublikowanych wiele artykułów na temat wpływu promieniowania elektromagnetycznego pochodzącego z przekaźników lub linii wysokiego napięcia na przyrodę, w szczególności na układ odpornościowy i schemat zachowania pszczół – mówi Marcin Przybycień z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gorlicach.
Warto zerknąć do styczniowej publikacji Miesięcznika Pszczelarstwo z ubiegłego roku, gdzie opisywane są szeroko wyniki badań naukowców Katedry Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wnioski tych badań są cały czas w fazie analiz, lecz można już jednoznacznie wskazać, że istnieją negatywne skutki tych oddziaływań.
Wiemy, że nikt nie zatrzyma postępu technologicznego i chętnie korzystamy z dobrodziejstw różnych systemów, ale można to robić w taki sposób, by koegzystowało to z naszym bytowaniem i obcowaniem z przyrodą.
Znamy tak wiele działań, które przeprowadza się, aby tę przyrodę dźwignąć i jest tak wiele pozytywnych efektów tej ochrony, więc warto dołożyć starań, by uniknąć pewnych negatywnych skutków albo je przynajmniej ograniczyć.
Napisz komentarz
Komentarze