Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaSprawdź ofertę reklamy w promocji Black FriDay 2024 na portalu halogorlice.info
Reklama Zapraszamy na spotkanie z Mikołajem 7 grudnia i zakupy do Galerii Gorlickiej

Samorządowcy mówią zgodnie. Prawnie ta inwestycja jest nie do zablokowania

Podziel się
Oceń

Wczorajsza publikacja artykułu o planach budowy przekaźnika w Dominikowicach wywołała reakcję. Przypomnijmy: krytycznie o przeprowadzeniu tej inwestycji wypowiada się 70 mieszkańców przysiółka Podlesie.
Samorządowcy mówią zgodnie. Prawnie ta inwestycja jest nie do zablokowania

Autor: halogorlice.info ©

 

Relację ze spotkania z mieszkańcami Dominikowic i wypowiedź Starosty Powiatu Gorlickiego, Marii Gubały można przeczytać we wczorajszym artykule >>>Dominikowice. Mieszkańcy przysiółka Podlesie nie chcą u siebie przekaźnika telefonii komórkowej

 

Na spotkanie w okolicy miejsca, gdzie ma być postawiony maszt, przyszło 35 osób z najbliższych zabudowań Podlesia.

Głos w sprawie zabrał wczoraj (1 marca) późnym popołudniem Wójt Gminy Gorlice, Jan Przybylski.

O sprzeciwie wobec budowy przekaźnika w Dominikowicach w przysiółku Podlesie dowiedzieliśmy się stosunkowo niedawno i nie miałem wiedzy, że przeciwnych tej inwestycji mieszkańców jest tak dużo – powiedział Wójt Gminy Gorlice, Jan Przybylski.

Jeśli chodzi o kwestię zaproponowanej działki przez gminę Gorlice to operator zobowiązał się do przeprowadzenia analizy, jednak nie otrzymaliśmy jeszcze w tej sprawie odpowiedzi. Mieszkańcy, spotykając się ze mną i z zastępcą wójta, Magdaleną Czech sami zaproponowali rozwiązanie, że wytypują działkę, która będzie oddalona od zabudowań, aby na niej przeprowadzić tę niewygodną inwestycję. 

My jako gmina nie mamy prawnych możliwości, aby zablokować taką inwestycję prowadzoną na prywatnej działce.

Jeśli chodzi o transport materiałów drogą o nośności do 2,5 tony to na wykonanie takiego transportu inwestor musi wystąpić do administratora drogi, którym w tym momencie jest Gmina Gorlice, o specjalne pozwolenie. Chciałbym tu zaznaczyć, że w przypadku budowy domów prywatnych nie robiliśmy żadnych problemów mieszkańcom, zezwalając na przejazd ciężkiego sprzętu. 

Przy takiej inwestycji możemy wydać pozwolenie równoznaczne z ograniczeniem tonażu wszystkich pojazdów i limitu, którego nie wolno przekraczać podczas jazdy po tej drodze. Jeśli chodzi o sprawę bliskości pasiek pszczelich, wiemy że sprawą zajmuje się Powiatowy Lekarz Weterynarii. 

Pracujemy nad uzyskaniem konsensusu, jednak wszystko musi zaakceptować firma, która chce przeprowadzić tę inwestycje.

Mieszkańcy mieli wiedzę o tym, że operator szuka działki i ta lokalizacja była zmieniana już kilka razy. Niestety w tamtym momencie nikogo nie informowali o problemie, aż do momentu, gdy jeden z nich zgodził się na współpracę z operatorem.

Mieszkańcy byli u wicewójt Magdaleny Czech w środę (1 marca) w sprawie propozycji zaproponowania działki jednak nie wskazali lokalizacji tych dodatkowych działek.

Operator zobowiązał się dać do przyszłego piątku odpowiedź, co do decyzji w sprawie lokalizacji działki zaproponowanej przez gminę Gorlice. Musimy do tego czasu poczekać, by podjąć kolejne kroki. Sprawa jest w toku.
 


A co na temat wpływu promieniowania mogą powiedzieć przedstawiciele służb weterynaryjnych?

W czasie ostatnich 12 miesięcy zostało opublikowanych wiele artykułów na temat wpływu promieniowania elektromagnetycznego pochodzącego z przekaźników lub linii wysokiego napięcia na przyrodę, w szczególności na układ odpornościowy i schemat zachowania pszczół – mówi Marcin Przybycień z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gorlicach.

Warto zerknąć do styczniowej publikacji Miesięcznika Pszczelarstwo z ubiegłego roku, gdzie opisywane są szeroko wyniki badań naukowców Katedry Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wnioski tych badań są cały czas w fazie analiz, lecz można już jednoznacznie wskazać, że istnieją negatywne skutki tych oddziaływań. 

Wiemy, że nikt nie zatrzyma postępu technologicznego i chętnie korzystamy z dobrodziejstw różnych systemów, ale można to robić w taki sposób, by koegzystowało to z naszym bytowaniem i obcowaniem z przyrodą. 

Znamy tak wiele działań, które przeprowadza się, aby tę przyrodę dźwignąć i jest tak wiele pozytywnych efektów tej ochrony, więc warto dołożyć starań, by uniknąć pewnych negatywnych skutków albo je przynajmniej ograniczyć.

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

jonasz 17.03.2023 22:38
Moja rada : jak będziecie wybierać RADNYCH to może zainteresujcie się bliżej, kto to jest i czy wie w ogóle, co chce robić i co może rada gminy a czego nie może ? Bo z reguły wybiera się gości, którzy "chcom i muszom tam byc, bo bedom wom załatwiać spraaawy..." .. i kropka. A potem ręce do bozi.

jonasz 17.03.2023 22:38
Moja rada : jak będziecie wybierać RADNYCH to może zainteresujcie się bliżej, kto to jest i czy wie w ogóle, co chce robić i co może rada gminy a czego nie może ? Bo z reguły wybiera się gości, którzy "chcom i muszom tam byc, bo bedom wom załatwiać spraaawy..." .. i kropka. A potem ręce do bozi.

Fanchrząszcza 02.03.2023 22:07
Do wszystkich zwolenników postępu.. Dzisiaj to mieszkańcy tego terenu borykają się z problemem niechcianej inwestycji ale jutro Wy zwolennicy postępu zobaczycie jak na działkę obok wkracza ciężki sprzęt i niekoniecznie musi chodzić o masz telefonii ale o inną inwestycję celu publicznego i nikt nie zapyta Was o zdanie bo w żargonie urzędniczym nie jesteście w "kręgu zainteresowanych" . To jest wolność i ochrona interesów osób trzecich w tym dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych czy raczej "wolność w niewoli postępu". Podobna sytuacja miała miejsce w Ropie gdzie taki masz powstał mimo protestu mieszkańców którzy dowiedzieli się dopiero jak inwestor wkraczał na działkę i też nikt ich nie pytał, ani tego nie konsultował z nimi. Przeglądnijcie Internet zobaczycie ile społeczności lokalnych protestuje.. przypadek? Co do szkodliwości.. nie ma wątpliwości że działanie pola elektromagnetycznego nie jest obojętne na organizmy żywe, a o skutkach będziemy dowiadywać się jeszcze przez kolejne pokolenia. Randap też miał być nieszkodliwy i co?? Niestety państwo wielokrotnie nie zdało egzaminu z ochrony zdrowia i praw człowieka, a przykładów można mnożyć więc obawy mieszkańców są jak najbardziej uzasadnione. Mieszkańcy jak tylko pojawiła się informacja (2022 r.), że Inwestor szuka lokalizacji wystosowali pismo do starostwa wyrażając swój sprzeciw, a w odpowiedzi dostali informacje, że nie toczy się (na tamten czas) żadne postępowanie w tej sprawie więc sprzeciw w skrócie – bezprzedmiotowy. Trudno uwierzyć, że pracownicy gminy nie wiedzieli o planowanej inwestycji… Bo gdyby wiedzieli to na pewno zmieniliby plan zagospodarowania przestrzennego, tak aby nie dopuścić do takiej inwestycji …jasne.

Cypisek 03.03.2023 15:39
W zaakceptowanym planie zagospodarowania musiały być umieszczone zapisy dopuszczające taką inwestycję. Teraz mamy dwa pytania: 1. Czy mieszkańcy zostali należycie poinformowani oraz im to pokazano na czas zgłaszania uwag do projektu MPZP? 2. Czy radni przeczytali ze zrozumieniem, co przegłosowali?

Cypisek 03.03.2023 15:42
Jeśli inwestycja nie stoi w sprzeczności z zapisami gminnego MPZP to starostwo nie ma podstawy jej zablokowania. To gmina przedstawia założenia planu, to gmina przedkłada go do konsultacji i to radni gminni go uchwalają. Problem jest tylko i wyłącznie na linii gmina-mieszkańcy.

alan 02.03.2023 18:30
dziwne że warszolkkuff nie ma na takich manifestacjach,, jak tak bronią pniaka albo niewykoszonej łąki albo grzybków ..

Woj1 03.03.2023 09:09
To jest proste i logiczne. W takim wypadku trzeba by bronić ludzi, a przecież ludzie "niszczą planetę".

alan 02.03.2023 18:26
nie tacy skakali w innych wioskach , a stacja bazowa powstała.😜

Mieszkaniec Powiatu 02.03.2023 16:37
Jak nie chcą przekaźnika to niech idą krok dalej i wyrzuca do śmieci swoje komóry

Fanchrzaszcza 02.03.2023 14:46
Oczywiście że zabobony.. Otwórzmy się na postęp bo dzięki niemu będziemy mogli m.in. wreszcie legalnie jeść chrząszcza jako "nową żywność". Czy nie każdy o tym marzył? Oczywiście wszystko jest kontrolowane przez służby państwowe. Niech żyje postęp.. a dla myślących podstęp.

strona wuwuwu 02.03.2023 13:49
"My jako gmina nie mamy prawnych możliwości, aby zablokować taką inwestycję prowadzoną na prywatnej działce." No i zaczyna się przerzucanie gorącym ziemniakiem. Otóż była taka możliwość na etapie tworzenia i uchwalania MPZP. To wtedy ustala się przeznaczenie terenów objętych planem. Akceptuje to rada gminy. Nigdzie w procedowaniu MPZP nie ma głosu wiążącego starostwa powiatowego, może on być tylko doradczy. Odsyłam do Ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Art. 14. 1. W celu ustalenia przeznaczenia terenów, w tym dla inwestycji celu publicznego, oraz określenia sposobów ich zagospodarowania i zabudowy rada gminy podejmuje uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, Art. 20. 1. Plan miejscowy uchwala rada gminy rozstrzygając jednocześnie o sposobie rozpatrzenia uwag do projektu planu. Pozostaje zapytać, czy mieszkańcy zostali właściwie poinformowani.

Citsipas 02.03.2023 13:43
Darujcie sobie te durne komentarze o rezygnacji z internetu i zgłoście się na ochotnika żeby wam postawić koło domu.

Kibic 02.03.2023 13:39
Kolejny przypadek uszczęśliwiania mieszkańców na siłe. Jeżeli nie chcą, TO NIE! Co to znaczy nie da się zatrzymać inwestycji? Łapówy wstyd oddać? Kibicuje wam mieszkańcy.

obserwator 02.03.2023 13:34
XIX wiek. Zabobony i tyle

Postępującypodstęp 02.03.2023 13:52
obserwator 02.03.2023 13:34
XIX wiek. Zabobony i tyle
No jasne że zabobony.. Teraz dzięki postępowi będziemy mogli legalnie jeść zarażone pasożytami robaki. Ach wspaniały jest ten postęp czy może jednak podstęp..

borys 02.03.2023 13:19
No niech Ci mieszkańcy zrezygnują z telefonów komórkowych, internetu samochodów spalinowych.

ja 02.03.2023 13:14
ale z telefonu i internetu chce się korzystać , komórka cały dzień przy uchu szkodzi bardziej niż ten nadajnik

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaWyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 4°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12