Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorlicach informuje:
w związku z opublikowaniem Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2023/373 z dnia 17 lutego 2023 r.
zmieniającego załącznik nr I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/605 ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń obszary
gminy Sękowa i gminy Uście Gorlickie zostają z dniem 21 lutego 2023 r. zmienione
z obszaru objęty ograniczeniami I (strefa niebieska) na strefę objętą ograniczeniami II (strefa różowa).
Osoby prowadzące gospodarstwa, w których hodowane są świnie sprzedawane później do rzeźni bądź są wywożone poza objęty ograniczeniami obszar muszą posiadać odpowiednią zgodę powiatowego lekarza weterynarii. Zgoda ta jest wydawana po przeprowadzeniu niezbędnej w tej sytuacji kontroli. Przeprowadzić ją może upoważniony do tego pracownik Powiatowego Inspektoratu w Gorlicach. W czasie kontroli sprawdzane są m.in. warunki utrzymania świń, a także zasady bioasekuracji, które są stosowane w gospodarstwie.
Jeśli w gospodarstwie świnie są hodowane w celu uboju na użytek własny bądź gospodarstwo zamierza przemieścić świnie do dalszego chowu w obszarze, który został objęty ograniczeniami ( w tym samym obszarze, w którym świnie już się znajdują), zastosowanie znajdują przepisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa Wsi z dnia 10 sierpnia 2021 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.
O problemie ASF (afrykańskiego pomoru świń) piszemy regularnie. Najczęściej chodzi o sytuacje, w których wystąpienie tego problemu skłania naszych hodowców do podjęcia dodatkowych środków ostrożności. Jak dotąd zabiegi te były skuteczne.
Jak widzimy na mapce opublikowanej na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, obszar naszego powiatu podzielony jest aktualnie na strefy niebieską (od północy) i różową (południowa część powiatu). To oznacza, że w szczególności hodowcy świń, ale i osoby zajmujące się pozyskiwaniem produktów od świń czy dzików (w szczególności dot. ich mięsa), muszą się liczyć z konkretnymi ograniczeniami. Szczegółowe informacje na temat zakazów, nakazów i obowiązujących ograniczeń znaleźć można TUTAJ (strona Głównego Inspektoratu Weterynarii).
O problemie ASF przeczytacie m.in. w naszych tekstach:
z lipca 2021 roku >>>Afrykański pomór świń (ASF) blisko granicy naszego powiatu ze stycznia 2022 roku >>>Afrykański pomór świń może powodować ogromne straty u hodowców trzody. Nadleśnictwo pomoże ograniczyć zagrożenieŹródło info: UG w Sękowej, GIW
Napisz komentarz
Komentarze