O śmierci śp. Włodzimierza informowaliśmy Was w nekrologu TUTAJ
Włodzimierz Łasak urodził się w sierpniu 1943 r. w Delastowicach koło Szczucina. Po ukończeniu Państwowej Szkoły Muzycznej pierwszego i drugiego stopnia w Krakowie, a następnie odebraniu wykształcenia na Akademii Muzycznej w Katowicach rozpoczął swoją pracę zawodową. Wybór naszego regionu pojawił się dopiero po kilku latach aktywności zawodowej.
Najpierw, w 1969 r. rozpoczął pracę w Państwowej Szkole Muzycznej w Olkuszu. Był nauczycielem kształcącym przyszłych akordeonistów. klarnecistów. Przewodził także pracy działających tam zespołów muzycznych. Po pewnym czasie stał się kierownikiem sekcji instrumentów dętych. Pełnił tam też funkcję wicedyrektora, a następnie dyrektora szkoły.
Z naszym regionem związał się w 1986 r., kiedy to przeprowadził się z rodziną do Ropicy Polskiej. Jednocześnie znalazł zatrudnienie w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Gorlicach. Tu, najpierw jako nauczyciel, a1987 r. jako dyrektor pracował na rzecz rozmiłowanych w dźwięku młodych ludzi.
Dyrektorem był przez 12 lat. Pracował do 2022 roku.
Działał intensywnie i wytrwale, rozwijając miejsce, w którym swoją wrażliwość estetyczną i umiejętności muzyczne doskonaliło tysiące młodych muzyków.
Jak pisze gorlicki Magistrat w swoim wspomnieniu śp. Włodzimierza:
Za swoją wieloletnią prace w szkolnictwie muzycznym oraz szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce został nagrodzony przez dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej nagrodami I i II stopnia.
W czasie pełnienia funkcji dyrektora PSM w Gorlicach, Włodzimierz Łasak bardzo zaangażował się w poprawę warunków lokalowych szkoły.
Rozpoczął budowę nowego budynku przy ul. Cichej, mocno i skutecznie walczył o pozyskanie budynku po byłej PZPR przy ul. Wróblewskiego 12.
Zdecydowana poprawa warunków lokalowych wpłynęła na wzrost liczby uczniów i nauczycieli oraz utworzenie nowych klas wiolonczeli i perkusji, o co również bardzo mocno zabiegał.
W 1993 r. z inicjatywy dyrektora Państwowa Szkoła Muzyczna I st. otrzymała imię Ignacego Jana Paderewskiego.
Na rozwój ukochanej szkoły nie szczędził ani sił ani czasu. Troszczył się nie tylko o warstwę edukacyjną i merytoryczną nauki w szkole, ale także o zaplecze techniczne, niezbędne do pełnego rozwoju muzycznego: tak uczniów, jak i nauczycieli. Po latach, już jako emeryt, niejednokrotnie okazywał swoje niezmienne zainteresowanie działalnością i rozkwitem szkoły. Wiedział, że ma w tym swój ogromny udział. Dał bowiem podwaliny pod stworzenie miejsca niezwykłego, które nadal pełni niezwykle istotną rolę na kulturalnej i edukacyjnej mapie naszego regionu.
Pogrążonej w smutku rodzinie i bliskim, szczere kondolencje składają:
Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla,
Przewodniczący Rady Miasta Robert Ryndak,
Radni Rady Miasta Gorlice oraz
pracownicy Urzędu Miejskiego w Gorlicach.
Źródło info: UM w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze