Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Dziś Dzień Ofiar Przestępstw: jak się bronić i gdzie szukać pomocy?

Podziel się
Oceń

Dziś Dzień Ofiar Przestępstw. Święto ustanowione 22 lutego ma na celu nie tylko przypominać nam o metodach działania przestępców, ale także pokazać, że osoby pokrzywdzone przez działania przestępcze potrzebują pomocy i mają konkretne prawa.
Dziś Dzień Ofiar Przestępstw: jak się bronić i gdzie szukać pomocy?

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Ze względu na dzisiejsze święto: Dzień Ofiar Przestępstw już od poniedziałku (20 lutego) trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Wydarzenia związane z tym tygodniem będą realizowane do piątku. Projekt koordynuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
 

Każdy z nas może stać się ofiarą przestępstwa

Chociaż nie jest to łatwe do zaakceptowania, fakt, że jesteśmy narażeni na działanie różnego typu przestępców jest bezsprzeczny. Możemy zostać okradzeni w sklepie, nasze dane można wykraść np. z systemów elektronicznych. Oszuści aktywizują się także telefonicznie: wyłudzając dane lub doprowadzając nas do niekorzystnego rozporządzenia swoim mieniem. Chociaż ofiarę przestępstwa kojarzymy być może z osobą, która została np. pobita bądź zaatakowana w celu okradzenia, tak naprawdę przestępczość przyjmuje różne formy.

Niektóre są dyskretne, tak, że dopiero po pewnym czasie orientujemy się, że staliśmy się ofiarami przestępstwa.

Taki scenariusz ma często miejsce w przypadku zakupów dokonywanych za pośrednictwem internetu. Regularnie piszemy Wam o sytuacjach, w których po kilku tygodniach (a niejednokrotnie nawet miesiącach), osoba oszukana w ten sposób dochodzi do wniosku, że dana sytuacja powinna zostać zgłoszona mundurowym.

Stąd też konieczność regularnego uwrażliwiania nas na różne typy zagrożenia oraz informowania o nowych metodach działania przestępców.

 

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Inicjatywa prowadzona pod tą nazwą skierowana jest w szczególności do osób, które - niestety - już przestępstwa doświadczyły i stały się jego ofiarą. Głównym celem Tygodnia Pomocy jest zwrócenie uwagi na to, że osobom pokrzywdzonym przysługują konkretne prawa (np. możliwość zgłoszenia konkretnego problemu w sposób formalny, zainicjowania działań na rzecz rozwiązania problemu, wykrycia sprawcy, ukarania go, a dla poszkodowanego: naprawienia szkody, która została wyrządzona itd.). 

Pokrzywdzeni przestępstwem mają tez pewne szczególne potrzeby. Często wiążą się one np. z brakiem dostatecznej wiedzy prawnej, która pozwoliłaby we właściwy sposób podejść do konkretnego problemu i wybrać potencjalnie najskuteczniejsza drogę rozwiązania zaistniałego problemu.

Kluczowe w czasie Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem jest uświadomienie wszystkim, że istnieją możliwości wsparcia i uzyskania konkretnej pomocy, nawet wtedy, gdy przestępstwo już zaistniało i pojawiła się konkretna szkoda.

Nie bez znaczenia jest profilaktyczny wymiar Tygodnia.

To właśnie przekazywanie informacji m.in. o tym, jakie obecnie są najpopularniejsze metody działania oszustów (o czym piszemy regularnie), jak ograniczyć ryzyko np. włamania do domu (co często przypominamy w okresie Bożonarodzeniowym i urlopowym) oraz jak zabezpieczyć się przed różnymi typami innych przestępstw, które czasowy zyskują na popularności.
 

Akcja także w Gorlicach

W okresie od 20 do 26 lutego br., w ramach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach i jednostek podległych udzielać będą porad prawnych osobom zainteresowanym.

Jak wyjaśniają gorliccy mundurowi:

Wszystkie osoby zainteresowane uzyskaniem pomocy-porady prawnej mogą zgłaszać się w okresie od 20 do 26 lutego br., do Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach oraz jednostek podległych w godzinach od 7.30 do 20. 

Ponadto Dzielnicowi Rewiru Dzielnicowych KPP Gorlice, a także jednostek podległych w ciągu tygodnia będą dostępni, w miejscach i godzinach przyjęć interesantów na podległych rejonach służbowych: 

 

Informacje o tym, kto jest Waszym dzielnicowym oraz jak nawiązać z nim kontakt z najdziecie TUTAJ – wystarczy wybrać region, który jest dla was właściwy ze względu na miejsce zamieszkania. 
 

Pomoc jest możliwa całodobowo

Poza całodobową możliwością zgłaszania zagrożeń pod numerem 112, osoby w potrzebie mogą korzystać także z całodobowej Linii Pomocy Pokrzywdzonym ( tel: +48 222 309 900).

Istnieje także możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy doraźnej. Oferują ją podmioty wskazane na stronie internetowej Funduszu Sprawiedliwości.

 

Źródło info: KPP w Gorlicach

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”