Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Znów w Gorlicach: wystawa edukacyjna Muzeum Historii Żydów Polskich

Podziel się
Oceń

Pod koniec czerwca w naszym mieście pojawi się ponownie pawilon wystawowy z wyjątkową, mobilną wystawą edukacyjną Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Znów w Gorlicach: wystawa edukacyjna Muzeum Historii Żydów Polskich

Autor: Teodor Włosek/UM w Gorlicach

 

W muzeum na kółkach będzie można zapoznać się z historią i tradycjami praktykowanymi przez polskich Żydów. Ta wystawa edukacyjna jest efektem pracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Gorlice są jedną z dziesięciu miejscowości w całej Polsce, w których będzie można odwiedzić mobilną  wystawę edukacyjną. 

U nas jej zasoby będzie można poznawać w dniach 27-29 czerwca.  Poza samą wystawą w regionie zaplanowanych będzie wiele wydarzeń towarzyszących. 

Jak wskazuje miasto Gorlice:

Ostatni raz Muzeum na kółkach gościło w naszym mieście w 2017 roku. Wizyta mobilnej wystawy spotkała się z dużym zainteresowaniem gorliczan oraz turystów. Prócz sukcesu frekwencyjnego, „Muzeum na kółkach” okazało się też sukcesem promocyjnym dla naszego miasta, a o Gorlicach w kontekście kultury i historii żydowskiej mogliśmy usłyszeć nawet w ogólnopolskich mediach.

Jeśli pamiętacie, to właśnie wtedy, przy ul. Cichej 2 na jednej ze ścian budynku powstał mural ilustrujący menorę. Namalowanie na ścianie jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli judaizmu miało na celu upamiętnienie mieszkańców naszego miasta, którzy praktykowali tę religię.

 

Co w Muzeum na kółkach?

Projekt Muzeum na kółkach ma na celu przybliżanie wszystkim zainteresowanym historii Żydów. To mobilny projekt edukacyjny, który w nowoczesnej formie pozwala poznawać tradycje i historię społeczności Żydowskiej. Dla najmłodszych zwiedzających w ramach wystawy będzie możliwość skorzystania ze stołu warsztatowego. Przy nim możliwe będzie zapoznanie się z prawdziwymi judaikami. Zainteresowani będą mogli nauczyć się tego, w jaki sposób zapisać swoje imię po hebrajsku. 

Dodatkowych informacji o społeczności Żydowskiej będą zaś udzielać edukatorzy obecni w „Muzeum na kółkach”. Jeśli więc jakakolwiek informacja bądź obiekt wzbudzi Wasze zainteresowanie i pojawią się pytania, edukatorzy z pewnością odkryją przed Wami kolejne informacje i wyjaśnią wątpliwości. 

Centralnym punktem wystawy jest interaktywna mapa. Jest to obiekt, który zmienia się, w zależności od konkretnej miejscowości, w której prezentowana jest wystawa. Na mapce znaleźć można kilkanaście punktów, które informują o historii życia społecznego i religijnego Żydów, którzy mieszkali dawniej w konkretnym miejscu. Będzie tu można odnaleźć m.in. informacje o byłych instytucjach żydowskiego życia społecznego, miejscach odprawiania kultu religijnego. Na mapce pojawią się też charakterystyczne informacje o dawnych zakładach usługowych, czy przedsiębiorstwach prowadzonych przez przedstawicieli społeczności żydowskiej. Nie braknie oczywiście danych na temat momentu kryzysu: miejsc znanych nam dziś jako miejsca kaźni, martyrologii i powojennego upamiętnienia członków tej społeczności w regionie. 

Mapa będzie obiektem, który pozwoli, szczególnie najmłodszym zwiedzającym, zapoznać się z historią swojego regionu i okryć na nowo miejsca, które dziś mogą kojarzyć się zupełnie inaczej. Doskonale wiemy, że w naszym regionie takich miejsc jest bardzo wiele. 

Projekt nie będzie ograniczał się jedynie do mobilnej wystawy, ale będzie rozwinięty o towarzyszące wydarzenia, w tym program edukacyjny, przygotowany we współpracy z lokalnymi koordynatorami projektu. Będą to m.in. okolicznościowe gry miejskie, a także wspólne spacery po okolicy, w czasie których odkrywane będą na nowo znaki i ślady pozostawione przez społeczność żydowską zamieszkującą tu przed laty. 

Jak podsumowuje gorlicki magistrat:

Wystawa edukacyjna, która zagości w Gorlicach to wyjątkowa okazja podkreślenia wielokulturowości naszego regionu. Może zostać wykorzystana jako propozycja lekcji historii, geografii czy wiedzy o kulturze. 

 

Już niedługo poznamy więcej szczegółów na temat zaplanowanego wydarzenia.

 

Źródło info: UM w Gorlicach

Napisz komentarz
Komentarze
adam1 10.02.2023 13:13
ja, to raczej jest nasze mienie. Swoje mienie spadkobiercy już dawno otrzymali.

Babcia Jadzia 10.02.2023 10:38
A co mnie obchodzi "ich" historia?! Kto to sponsoruje? Może postawcie budke z historią polski.

euro po 3 zł 10.02.2023 09:46
W świetle tego co robi teraz Izrael w Autonomi Palestyńskiej chyba nie jestem zainteresowany

ja 10.02.2023 08:57
Ostatnio dużo się dzieje w GORLICACH w temacie żydowskim aż w końcu upomną się o swoje mienia

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”