Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Ich obecność dziwić nie powinna. Policjanci już pojawiają się na stokach

Podziel się
Oceń

Warunki pogodowe są bardzo zmienne, a to powoduje, że nie możemy jeszcze mówić o pełnej dostępności tras zjazdowych i do narciarstwa biegowego w regionie. Mamy jednak nadzieję, że już niedługo zima rozgości się na dobre, a wraz z nią pojawi się możliwość korzystania z wielu typowo zimowych obiektów sportowych.
Ich obecność dziwić nie powinna. Policjanci już pojawiają się na stokach

Autor: KMP w Nowym Sączu/halogorlice.info ©

 

Kiedy tylko spadł śnieg, a warunki pozwoliły ruszyć na stoki, pojawili się na nich także stróże naszego bezpieczeństwa: policjanci na nartach. O ich obecności przypomniała Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu. Jeśli wiec w najbliższym czasie wybierzecie się np. na popularny stok w Krynicy-Zdroju, nie powinna Was zdziwić obecność mundurowych, którzy spokojnie zjeżdżają przy Was. 

 

Co policjant dokładnie robi na stoku?

Jak wyjaśnia policja, służba policjantów na stoku polega głównie na ochronie zdrowia i życia osób, które korzystają z wyciągu i stoku. Policjanci zwracają więc uwagę na to, czy nikt nie zdecydował się szusować w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających. Kontrolowane są także dzieci i młodzież. Zgodnie z treścią obowiązujących przepisów do ukończenia 16 roku życia mają one obowiązek korzystania z kasków ochronnych. Policjanci podejmują także interwencje względem osób, które w pobliżu stoku, bądź bezpośrednio na nim wdają się w bójki lub próbują uszkodzić mienie. Funkcjonariusze mają też za zadanie zapobiegać kradzieżom sprzętu narciarskiego.

Działania policjantów na różnych stokach będą prowadzone w zależności od warunków atmosferycznych. Szczególna aktywność mundurowych będzie przypadała na okres ferii zimowych, które w niektórych województwach już się rozpoczęły. U nas, przypomnijmy, ferie zimowe w województwie małopolskim zaplanowano w terminie 30 stycznia – 12 lutego 2023.

 

Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku

Cykl Kręci mnie bezpieczeństwo... jest realizowany na wiele różnych sposobów. w ramach kampanii prowadzonej na stokach szczególna uwaga zwracana jest na promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów. Skuteczna promocja to także poszerzanie wiedzy młodszych i starszych na temat warunków zachowania bezpieczeństwa oraz odpowiedzialności prawnej, która może pojawiać się w przypadku naruszenia przepisów obowiązujących na zorganizowanych terenach narciarskich.

Policjanci przypominają Dekalog Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), który powinien być traktowany jako przewodnik po tym, jakie zachowania mają być gwarantem bezpieczeństwa w czasie białego szaleństwa:

  1. Wzgląd na inne osoby - Każdy narciarz lub snowboardzista powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych osób.
  2. Panowanie nad szybkością - Narciarz lub snowboardzista powinien zjeżdżać z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności, trudności i stanu trasy oraz warunków atmosferycznych.
  3. Wybór kierunku jazdy - Jadący powyżej narciarz lub snowboardzista, dysponując lepszą widocznością i możliwościami, musi wybrać taki tor jazdy, aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z osobą znajdującą się poniżej.
  4. Wyprzedzanie - Wyprzedzanie może następować zarówno po stronie dostokowej, jak i odstokowej, po stronie prawej lub lewej, lecz zawsze w takiej odległości, która pozwoli uniknąć potracenia wyprzedzanego.
  5. Przejazd i krzyżowanie torów jazdy - Narciarz lub snowboardzista, który wchodzi/wjeżdża na trasę powinien sprawdzić, patrząc  w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych. To samo obowiązuje go przy każdym ruszaniu z miejsca po chwilowym zatrzymaniu.
  6. Zatrzymanie się - Tylko w razie absolutnej konieczności narciarz lub snowboardzista może zatrzymać   się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach ograniczonej widoczności.  Po ewentualnym upadku narciarz lub snowboardzista powinien usunąć się z toru jazdy tak szybko jak to możliwe.
  7. Podchodzenie i schodzenie - Narciarz lub snowboardzista powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. To samo zachowanie obowiązuje narciarzy i snowboardzistów, którzy pieszo schodzą w dół
  8. Przestrzeganie znaków narciarskich - Każdy narciarz lub snowboardzista winien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach
  9. Zachowanie w razie wypadku - W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić poszkodowanemu pomocy.
  10. Stwierdzenie tożsamości - Każda osoba uczestnicząca w wypadku lub będąca jego świadkiem powinna podać swoje dane osobowe.

 

Źródło info: KMP w Nowym Sączu 

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
ReklamaAUTO-GAZ NIKODEM GROŃ - montaż samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel