Zapisy do klas pierwszych
Oto kluczowe informacje, które podał właśnie Urząd Miejski w Gorlicach:
Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły, przyjmowane są z urzędu na podstawie zgłoszenia i nie podlegają rekrutacji.
Do zgłoszenia dołącza się oświadczenie o miejscu zamieszkania rodziców kandydata i kandydata. Oświadczenie składa się po rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Kandydaci zamieszkali poza obwodem szkoły podstawowej mogą być przyjęci do klasy pierwszej po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli dana szkoła podstawowa będzie dysponować wolnymi miejscami. W postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2023/2024 brane będą pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący Uchwałą Nr 689/LIII/2022 Rady Miasta Gorlice z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie określenia kryteriów w postępowaniu rekrutacyjnym do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Miasto Gorlice wraz z liczbą punktów oraz dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem szkół.
Odpowiednie terminy związane z postępowaniem rekrutacyjnym i postępowaniem uzupełniającym na rok szkolny 2023/2024 do klas pierwszych szkół podstawowych zostały określone w załączniku nr 2 do Zarządzenia Burmistrza Miasta Gorlice Nr 14/2023 z dnia 18 stycznia 2023 r.
Rekrutacja na wolne miejsca będzie prowadzona od 1 marca.
Przedszkola miejskie
Aby dziecko mogło kontynuować naukę w ramach edukacji przedszkolnej w roku 2023/2024 w przedszkolu, do którego do tej pory uczęszczało, konieczne jest złożenie przez rodziców odpowiedniej deklaracji. Postępowanie rekrutacyjne do miejskich przedszkoli będzie przeprowadzane na wolne miejsca.
Pierwszeństwo przyjęcia będą mieli kandydaci, którzy mieszkają na terenie miasta Gorlice.
Jeśli liczba kandydatów z samego miasta będzie przekraczała liczbę wolnych miejsc w danym przedszkolu, o pierwszeństwie przyjęcia będą decydowały kryteria ustawowe określone w ustawie Prawo oświatowe tj.:
- wielodzietność rodziny kandydata,
- niepełnosprawność kandydata,
- niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata,
- niepełnosprawność obojga rodziców kandydata,
- niepełnosprawność rodzeństwa kandydata,
- samotne wychowywanie kandydata w rodzinie,
- objęcie kandydata pieczą zastępczą.
Jak precyzuje UM w Gorlicach:
W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu dane przedszkole nadal będzie dysponować wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2023/2024 brane będą pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący Uchwałą Nr 690/LIII/2022 Rady Miasta Gorlice z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie określenia kryteriów wraz z liczbą punktów na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli prowadzonych przez Miasto Gorlice oraz dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów.
Jeśli po przeprowadzeniu pierwszego i drugiego etapu postępowania rekrutacyjnego przedszkola miejskie nadal będą dysponowały wolnymi miejscami, wówczas możliwe będzie przyjęcie kandydatów, którzy mieszkają poza obszarem miasta Gorlice.
Źródło info: UM w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze