Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Dziś mija kolejna rocznica wyzwolenia Gorlic spod okupacji niemieckiej

Podziel się
Oceń

Dziś, punktuwalnie o godzinie 11 na gorlickiej Szklarczykówce ponownie zebrali się przedstawiciele naszych władz samorządowych i Sybiracy.
Dziś mija kolejna rocznica wyzwolenia Gorlic spod okupacji niemieckiej

Autor: halogorlice.info ©

 

Właśnie dziś (17 stycznia) mija kolejna rocznica wyzwolenia Gorlic spod niemieckiej okupacji. W czasie tradycyjnego spotkania pod budynkiem Sklarczykówki spotkało się kameralne grono osób, które chciały porozmawiać o tym, jak niejednoznaczna jest dziś ocena tamtych wydarzeń.

Pojawiło się bowiem ważne stwierdzenie: wyzwolenie spod okupacji niemieckiej nie oznaczało powrotu do pełni wolności i niepodległości:

Wybrane zostało, tak zwane mniejsze zło. Ale to nadal było zło.

Zamiast przemowy była więc rzeczowa rozmowa o tym, jak mówić o historii, by jej nie zakłamywać. Co warto zrobić, by zachować pamięć o trudnej historii naszego miasta i jak tak naprawdę powinniśmy rozmawiać o dzisiejszej dacie. 

W czasie spotkania rozmawiali przedstawiciele Sybiraków z ze starostą, Marią Gubałą, burmistrzem Gorlic, Rafałem Kuklą i wójtem Gminy Gorlice, Janem Przybylskim. W złożeniu kwiatów i zniczy asystowali przedstawiciele Straży Miejskiej.

Chociaż historię Gorlic opowiadamy zwykle ze szczególnym naciskiem na czasy I Wojny Światowej, to nie wolno zapominać, że nasze miasto doświadczyło także II Wojny Światowej. Z rąk okupantów zginęło 8 tysięcy mieszkańców miasta. Niemal całkowicie zgładzono wtedy gorlicką społeczność Żydów. 

Miejsce spotkania, które odbywa się co roku 17 stycznia nie jest przypadkowe. To właśnie w budynku Sklarczykówki mieściła się niegdyś siedziba Gestapo. Właśnie w tym miejscu hitlerowscy oprawcy dokonywali najokrutniejszych zbrodni w czasie okrutnych przesłuchań, egzekucji i kaźni. Wszystkie były wymierzone w patriotów, którzy odważyli się bronić swojego honoru. 

Symboliczne kwiaty i znicze mają przypominać, że należy walczyć o zachowanie pamięci także o wydarzeniach trudnych. Rozmowy prowadzone w tym miejscu pamięci pokazują zaś, że jeszcze wiele kart historii wymaga uwagi, po to, by można było mówić o historii prawdziwej kolejnym pokoleniom.


Napisz komentarz
Komentarze
Mariusz 18.01.2023 09:34
Tragedia, dalej kwiaty dla Armii Czerwonej składane przez władze miasta. Ciekawe jak by tak współczesna Armia Czerwona zza wschodu wkroczyła teraz do naszego kraju to kiedyś też by im kwiaty składano. Jak można świętować zmianę okupanta z jednego na drugiego. Wstyd i jeszcze raz wstyd.

X 17.01.2023 14:26
Jakie wyzwolenie ? To było przejście z pod jednego okupanta pod niewolę drugiego. Komuchy w Gorlicach dalej swoje bredzą.

T 17.01.2023 14:16
"Wybrane zostało, tak zwane mniejsze zło"... Nic podobnego. Nikt nie wybierał! Nikogo nie pytano czego chce!

marek 17.01.2023 13:27
"Wyzwolenia" ? Może lepiej "zakończenia" .

Do Marek 17.01.2023 14:08
Chyba raczej "zmiany okupanta".

ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”