Ze względu na ponownie bardziej zwiększony poziomy gradient ciśnienia, w naszym rejonie pojawią się dość silne i silne porywy południowego wiatru. Najmocniej powieje w pierwszej części dnia.
Maksymalne porywy wiatru będą mogły osiągać granice 50-60 km/h i będą one występowały głównie we wschodniej części powiatu.
W drugiej części dnia prędkość wiatru zmniejszy się, a wiatr będzie umiarkowany lub dość silny z południa, lub zachodu.
Dziś (17 stycznia) największa szansa na opad w naszym rejonie będzie późnym wieczorem oraz w pierwszej części nocy z wtorku na środę. Popadać u nas może jednak też do południa, o ile silny wiatr nie wysuszy na tyle dolnej troposfery.
Zachmurzenie będzie duże lub ewentualnie umiarkowane. Najmniej chmur powinno być późnym popołudniem.
Temperatura maksymalna osiągnie granice 5 stopni w północnej części powiatu, w południowej 3 stopnie.
Obecny tydzień przyniesie nam zmianę w pogodzie na skutek blokady cyrkulacji strefowej. Polska w środkowej troposferze będzie znajdowała się w zasięgu doliny geopotencjału, a napływ zimnej masy powietrza do Europy Południowej uruchomi rozwój układów niskiego ciśnienia, które będą ze sobą niosły sporo wilgoci.
W wyliczeniach modelu CFS na okres 16-23 stycznia możemy obserwować trend z większą sumą opadową w stosunku do normy wieloletniej.
Będzie to spowodowane właśnie przemieszczaniem się stref frontowych związanych z niżami powstałymi w Europie Południowej.
Największe dodatnie odchylenie od normy, jeśli chodzi o Polskę, ma występować na krańcach południowych kraju.


Napisz komentarz
Komentarze