Rozbudowanie mięśni naramiennych jest bardzo ważną częścią treningów wpływającą na całokształt sylwetki. Jednak barki pełnią również kluczową rolę podczas wykonywania większości czynności również tych codziennych. Dlatego odpowiednie wzmocnienie tej partii ciała zapewnia siłę potrzebną do wykonywania innych treningów siłowych.
Szczególnie tych skupiających się na rozbudowaniu górnej części ciała, a także uzyskaniu bardziej atletycznej sylwetki. Jednak, aby ćwiczenia były skuteczne należy skupić się na wszystkich trzech aktonach mięśni: przednim, środkowym i tylnym. Co więcej, ta grupa mięśni jest bardzo podatna na kontuzje, dlatego bardzo ważny jest sposób wykonywania ćwiczeń i czas na regenerację.
Dlaczego warto ćwiczyć barki?
Barki to jedne z najbardziej ruchomych stawów w ludzkim ciele. Umożliwiają duży zakres ruchów. Dobrze rozwinięte mięśnie naramienne zapewniają siłę całej górnej części ciała, która przydaje się m.in. podczas pływania lub podnoszenia. Treningi rozwijające tę grupę mięśni wpływają również na lepszą rozbudowę mięśni tricepsów, bicepsów, pleców i klatki piersiowej. Wszystko to dzięki połączeniu barków z tułowiem. Z tego też powodu systematyczne treningi barków pozwolą na lepsze wymodelowanie całej sylwetki ciała.
Plecy stają się bardziej wyprostowane, postawa się poprawia, a brzuch wydaje się smuklejszy. Tego typu treningi pozwalają również uniknąć kontuzji np. stawu łokciowego. Zatem pragnąc zadbać o swoją sylwetkę, należy pamiętać o wszystkich partach ciała również o nogach, mięśniach ud i pośladków. W ten sposób osiągnie się harmonijną i atletyczną sylwetkę bez zaniedbań poszczególnych mięśni.
Ćwiczenia na barki – o czym warto pamiętać?
Przede wszystkim treningi powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Osoby początkujące nie powinny się za bardzo forsować, gdyż może spowodować to kontuzje, na które mięśnie naramienne są szczególnie narażone. Tylko regularny trening przerywany czasem na regenerację pozwoli uzyskać pożądane efekty. Trzeba również pamiętać, że ćwiczenia powinny się skupiać na wszystkich mięśniach: przednich, środkowych i tylnych. W innym przypadku wysiłek może spowodować kontuzje i dolegliwości bólowe.
Każdy trening powinien być poprzedzony rozgrzewką, skupiającą się na rozciąganiu mięśni i przygotowaniu ich do ćwiczeń. W jej skład powinny wchodzić m.in. takie czynności jak wymachy czy też krążenie ramionami. Na zakończenie również należy się rozciągnąć, dzięki czemu napięte mięśnie zostaną rozluźnione.
Ćwiczenia można wykonywać w domowym zaciszu, korzystając ze wskazówek dostępnych na takich stronach jak https://www.mediaexpert.pl/lp,atlas-cwiczen-barki lub pod okiem profesjonalnego trenera na siłowni. W domu można wykorzystać m.in. hantle, sztangi lub inne dostępne elementy znajdujące się w domowym wyposażeniu. Niezależnie od rodzaju ćwiczeń najważniejszy jest sposób ich wykonywania. Tylko precyzyjne ruchy zapewnią odpowiednie efekty i pozwolą uniknąć kontuzji.
Jak często ćwiczyć barki?
Treningi mięśni naramiennych mogą przynieść szybko zauważalne efekty. Jednak, aby tak się stało, konieczna jest regularność i precyzyjne wykonywanie ćwiczeń. Co więcej, bardzo ważny jest także odpoczynek pomiędzy treningami umożliwiający regenerację. Właśnie dlatego wystarczy wykonać jeden intensywny trening w tygodniu lub dwa średnio intensywne.
Warto pamiętać, że ćwicząc inne partie mięśni górnej części ciała, pracują również poszczególne mięśnie barków. Dlatego wymagają większej regeneracji i są tak podatne na kontuzje.
Napisz komentarz
Komentarze