W związku z tym możemy spodziewać się opadów, zwłaszcza w pierwszej części dnia.
Rozkład temperatury w dolnej troposferze będzie sprzyjał na ogół opadom deszczu, lecz w południowej części powiatu ze względu na wyższą wysokość nad poziomem morza mogą pojawić się opady śniegu oraz pokrywa śnieżna, w szczególności w południowo zachodniej części powiatu.
Temperatura maksymalna osiągnie granice 4 stopni w północnej części powiatu, w południowej 2 stopnie.
Wiatr w ciągu dnia będzie umiarkowany lub dość silny z północnego zachodu.
Bieżący tydzień wg modelu CFS będzie kontynuował trend dodatniej anomalii temperatury, która może osiągać miejscami nawet powyżej 5 stopni w odniesieniu do normy wieloletniej.
Oznacza to, że nadal główny wpływ na pogodę w kraju będzie miała cyrkulacja strefowa, co gwarantuje nam zmienną pogodę w postaci występowania opadów i silniejszych porywów wiatru, ale również i rozpogodzeń.
Łączna suma opadu w bieżącym tygodniu także ma być powyżej normy
Obecność cyrkulacji strefowej w dalszej części tygodnia widać również w średnioterminowych wyliczeniach pola geopotencjału 500 hPa. Ułożenie izohips sprzyja napływowi cieplejszej masy powietrza ze środkowej części Atlantyku.


Kilka słów wyjaśnienia
W troposferze dominują wiatry zachodnie, również w jej wyższych partiach. Powietrze przepływa z reguły równolegle do izohips (w klimatologii linia na mapie łącząca punkty odpowiadające takiej samej wysokości nad poziomem morza danej powierzchni, np. 4,7 km nad ziemią).
Wyliczane ułożenie izohips we środę (11 stycznia) będzie więc sprzyjać adwekcji cieplejszych mas powietrza. Dla lepszej orientacji zaznaczyłem to strzałką na mapie z danymi modelu GFS.

Miłego dnia!
Napisz komentarz
Komentarze