Oto treść komunikatu, który opublikowała wczoraj Gmina Gorlice:
Drodzy Mieszkańcy, w związku z pojawiającym się sygnałami dotyczącymi obecności wilków na terenie naszej Gminy prosimy o zachowanie ostrożności i przestrzeganie poniższych zasad!
W okresie ostatnich tygodni odbieramy liczne sygnały o pojawieniu się na terenie naszej gminy wilków. Sytuacja staje się niepokojąca szczególnie w przypadku miejscowości BYSTRA i SZYMBARK, gdzie zwierzęta te podchodzą blisko zabudowań mieszkalnych.
Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem, bywa jednak, że podczas bezpośredniego spotkania mogą się nam przyglądać dłuższą chwilę, zanim wyczują nasz zapach. Pamiętajmy jednak, że są to zwierzęta dzikie i w przypadku napotkania wilka należy spokojnie się oddalić. Gdy wilk wielokrotnie pozwala podejść do siebie na odległość poniżej 30 m należy natychmiast powiadomić o tym fakcie Urząd Gminy Gorlice.
W Polsce wilki znajdują się pod ochroną a ich odstrzał jest zabroniony!
Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności oraz przestrzeganie poniższych zasad:
- Nie dokarmiaj wilków; jeżeli wilk wydaje się być osłabiony, chory, nie utrzymuje dystansu 30 m od człowieka zawiadom Urząd Gminy Gorlice.
- Na terenie posesji oraz podczas pobytu w lesie nie pozostawiaj niezabezpieczonej żywności lub jej resztek, dotyczy to również żywności dla psów i kotów.
- Zabezpieczaj pojemniki na odpady kompostowane oraz komunalne.
- W okresie między zmierzchem a świtem, zabezpieczaj zwierzęta domowe, psy w pomieszczeniu lub w kojcu – nie na uwięzi - taki pies staje się wyjątkowo łatwą ofiarą. W lesie prowadź psa na smyczy!
- Nigdy nie zabieraj ze sobą, ani nie dotykaj napotkanego w lesie szczenięcia wilka, jeżeli wiesz o sytuacji, że ktoś przetrzymuje szczenię wilka, natychmiast zawiadom Policję – takie zwierzęta jako dorosłe mogą być niebezpieczne dla ludzi, w tym również dla przetrzymującego.
- Zabezpieczaj zwierzęta gospodarskie. Za zabite lub ranne zwierzęta gospodarskie pozostawione od zmierzchu do świtu bez zabezpieczenia Skarb Państwa nie wypłaca odszkodowań. W razie wątpliwości w wybraniu sposobu zabezpieczenia możesz skontaktować się z RDOŚ w Krakowie.
- W celu uzyskania odszkodowania za utracone zwierzę w wyniku ataku wilka złóż stosowny wniosek w miejscowym Nadleśnictwie.
Jak podaje serwis Stowarzyszenie dla Natury Wilk populacja wilka w Polsce szacowana jest na około 2000 sztuk. Rozmieszczenie wilków na obszarze kraju może być jednak różne.
Badania naukowe pokazują, że w Polsce zagęszczenia populacji wilka wahają się w szerokim zakresie, od 1,5 do 6 osobników/100 km2.
Wskazany wyżej serwis zawiera wiele ciekawych informacji na temat wilków i ich zachowań. Szczególnie ciekawe jest zamieszczone tam wyjaśnienie tego, dlaczego tak często to psy padają ofiarą wilków? Jak pisze dr hab. Sabina Pierużek-Nowak:
Psy to udomowione wilki. Oba te gatunki mogą się krzyżować, co dowodzi, że pomimo długotrwałego procesu domestykacji psa, niewiele się różnią genetycznie. Wilki są prawdopodobnie przekonane, że psy są nadal wilkami. Nie mają pojęcia, że pies ma swojego właściciela, który go żywi i utrzymuje, a często darzy także ogromnym uczuciem.
To zaś powoduje, że wilki mogą traktować psy jako konkurentów w walce o pokarm i terytorium. Szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z psami wolnobiegającymi, a więc wchodzącymi do lasów i naruszającymi przez to rewir, które wilki traktują jako im przynależny.
Jak podkreślił w dzisiejszej rozmowie z nami Zastępca Nadleśniczego, Konrad Barczyk:
Zdrowy wilk będzie zawsze unikał kontaktu z człowiekiem.
Należy w tym miejscu jednak podkreślić, że chodzi tu o wilki „czystej krwi”, a nie hybrydy (czyli wilki, które krzyżowały się z psami).
Zgłaszanie Gminie lub RDOŚ obecności wilków może być ważne, ale ma sens przede wszystkim wtedy, gdy dokładnie opiszemy charakter tych spotkań, a więc podamy informację o tym gdzie, o której godzinie spotkaliśmy wilka, ale i to, jak wyglądał, jak się zachowywał. Inaczej będzie oceniane spotkanie z wilkiem, który po prostu obserwował otoczenie naszego domostwa, po czym odszedł, a zupełnie inaczej to, w czasie którego wilk łasił się, wyglądał na chorego, wyleniałego, podkulał ogon, warczał, ślinił się itd.
Więcej o tym napiszemy już wkrótce. Dziś zachęcamy do przypomnienia sobie artykułów, w których opisywaliśmy minione spotkania z wilkami, do których dochodziło w naszym regionie.
O obecności wilków w naszym regionie oraz ich atakach na zwierzęta domowe pisaliśmy wielokrotnie.
Wiele tekstów przedstawionych poniżej opisywało sytuacje, w których osoby z naszego regionu napotykały ślady obecności tych zwierząt. Czasem były to nagrania z fotopułapek, innym razem ich tropy. Najwięcej emocji budziły za każdym razem sytuacje, w których ofiarami wilków padały zwierzęta domowe: owce, cielęta, psy. Mimo ogromnych emocji i strachu, w naszym regionie nie odnotowano dotychczas sytuacji, w której wilk zaatakowałby człowieka.
Naturalną reakcją tego zwierzęcia na człowieka może być zaciekawienie, ale zwykle będą one unikały kontaktu z nami. W takiej sytuacji warto stosować się do określonych zasad bezpieczeństwa, które opisywaliśmy także w naszych poprzednich tekstach o wilkach w naszym regionie.
marzec 2021 >>>Wilki zaatakowały. Psów nie oszczędziły, ale nie należy ich demonizować
marzec 2021 >>>Ropa – Gródek. Nasz Czytelnik spotkał dwa wilki [VIDEO]
marzec 2022 >>>Uwaga wilk! Apel wójta do mieszkańców gminy Gorlice
marzec 2022 >>>Szymbark. Wilki zagryzły psa. Z domowego czworonoga niewiele zostało...
wrzesień 2021 >>>Wilki zaatakowały w biały dzień [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]
kwiecień 2021 >>>Bliskie spotkania z wilkami
sierpień 2018 >>>W Smerekowcu wilki zgryzły cielaka. Mieszkańcy mówią, że to kwestia czasu, kiedy zaatakują człowieka.
Źródło info: mat. własne. polskiwilk.org.pl, Gmina Gorlice
Napisz komentarz
Komentarze