ODNIESIENIE Zarządu Powiatu Gorlickiego
do wypowiedzi Posła na Sejm RP
na konferencji prasowej w dniu 19 grudnia 2022 r.
dotyczącej Powiatu, jako organu prowadzącego Szpital
Na wstępnie należy odróżnić dwie kwestie – środki finansowe pozyskane na inwestycje przez Szpital i Powiat Gorlicki jako podmiot tworzący - od tematu finansowania świadczeń zdrowotnych.
Prawdą jest, że w okresie 20 lat Powiat Gorlicki wspólnie ze Szpitalem pozyskał dodatkowo znaczące środki finansowe na inwestycje w infrastrukturę i sprzęt medyczny. Finansowanie to pochodziło ze środków Funduszy Norweskich i EOG, funduszy Unii Europejskiej, budżetu powiatu oraz środków własnych szpitala.
Nie powinno więc dziwić, że Powiaty, w tym Powiat Gorlicki - sprzeciwiały się planowanemu upaństwowieniu majątku szpitali, w którego modernizację zainwestowały znaczące środki finansowe.
Podkreślić należy, że Gorlicki Szpital do I półrocza 2022 roku znajdował się w dobrej kondycji finansowej kwalifikując się do najwyższej kategorii szpitali najlepiej zarządzanych, a każdy kolejny rok kończył dodatnim wynikiem finansowym.
Sytuacja uległa zmianie od lipca 2022 roku, od kiedy to w wyniku uchwalonej przez Sejm ustawy dotyczącej wzrostu wynagrodzeń pracowników - Gorlickiemu Szpitalowi brakuje na regulację płac dodatkowo ponad 10 mln zł rocznie! Tej decyzji nie podejmował Dyrektor Szpitala ani Powiat Gorlicki. Środki wystarczające na regulację wynagrodzeń powinien zapewnić budżet państwa.
Dodać należy, że znacząco wzrosły także inne koszty funkcjonowania szpitali, co wynika z przyczyn zewnętrznych, tj. drastycznego wzrostu cen.
Sprostować, a zarazem przypomnieć należy, że Powiat Gorlicki, podobnie jak większość powiatów - sprzeciwiał się planom upaństwowienia szpitali, ale nigdy nie kwestionował idei stworzenia sieci szpitali publicznych. Zaznaczyć należy, że gorlicki Szpital w strukturze sieci szpitali umiejscowiony jest od początku, co więcej - na II, czyli ponadpowiatowym poziomie. Zakres usług medycznych w nim udzielanych jest więc o wiele szerszy od tego świadczonego w szpitalach typowo powiatowych I poziomu.
To tylko dzięki dobremu zarządzaniu udaje się utrzymać ten zakres, pomimo ogólnopolskiego problemu znacznych braków kadry lekarskiej i permanentnego niedofinansowywania świadczeń przez NFZ.
Źródło info: Starostwo Powiatowe w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze