Rok 2022 11 MBOT w skrócie
Jak informuje Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej:
2022 rok był pełen wyzwań dla Małopolskich Terytorialsów.
W tym trudnym czasie żołnierze 11 MBOT podejmowali działania w ramach operacji "Silne Wsparcie" oraz "Niezawodna Pomoc". Brygada realizowała szkolenia rotacyjne, powołania na szkolenia podstawowe i wyrównawcze, prowadziła kursy i szkolenia, brała udział w zawodach krajowych i międzynarodowych.
Rośniemy w siłę!
Rekord powołań
W czasie mijających dwunastu miesięcy MBOT zrealizowała sześć powołań na szesnastodniowe szkolenie podstawowe oraz pięć powołań na ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze.
Najwięcej ochotników zasiliło szeregi małopolskich Terytorialsów w listopadzie: (228 osób! Łącznie w roku 2022 szeregi MBOT zasiliło ponad 1000 osób, co spowodowało podwojenie zasobów osobowych Brygady. Obecnie liczy ona niemal 1900 żołnierzy.
Służba i pomoc
To był rok, w którym Terytorialsi mieli ręce pełne pracy, a ich gotowość udzielania pomocy przeszła prawdziwą próbę. Wybuch wojny na Ukrainie pokazał jednak, że Terytorialsi nie są osobami przypadkowymi, ale gotowymi do służby drugiemu człowiekowi, niezależnie od okoliczności.
Realizowana była operacja Silne Wsparcie, której głównym celem była pomoc lokalnym społecznościom z rejonów przygranicznych. Terytorialsi wspierali też pracę Straży Granicznej w zakresie zadań związanych z ochroną granicy państwowej przed zagrożeniami o charakterze hybrydowym.
Początek wojny na Ukrainie oznaczał początek operacji Niezawodna Pomoc. Terytorialsi wspierali działania wojewodów, samorządów powiatowych i gminnych i instytucji, które ruszyły z szeroką pomocą uchodźcom z Ukrainy. Oznaczało to pracę zmianową Terytorialsów przez całą dobę. Pracowali m.in. w punktach recepcyjnych i informacyjnych m.in. na terenie krakowskiego i olkuskiego dworca, w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim i w Tauron Arenie.
Podnoszenie umiejętności
W czasie minionego roku Terytorialsi z Małopolski nie zaniedbywali także szkoleń. Jak opowiadają:
(...) uczestniczyli w różnego rodzaju kursach i szkoleniach z zakresu ratownictwa medycznego, pożarowego i wodnego, SERE B, a także zawodach.
W sierpniu reprezentanci 11 MBOT zdobyli II miejsce w zawodach marszowych na szlaku Pierwszej Kompanii Kadrowej.
W październiku reprezentacja 11 MBOT wzięła udział w zawodach użyteczno-bojowych pk. ,,SARGARIGOK VONUALASA 2022” w m. Békéscaba, zdobywając w nich puchar i złote medale za pierwsze miejsce.
Świetnie zaprezentowali się także w Zegrzu na zawodach pływackich, gdzie zajęli pierwsze miejsce w rywalizacji na 50 i na 100 metrów stylem grzbietowym. Zaprezentowali się także w czasie na konferencji naukowo-szkoleniowej MIL MED CHALLENGE 2022. Była ona okazją do wymiany poglądów, doświadczeń oraz uczestnictwa w warsztatach i zawodach z zakresu taktycznego ratownictwa medycznego. W tych ostatnich nasi Terytorialsi zajęli III miejsce wśród polskich drużyn.
Siła w sojuszach
Ważnym elementem budowania siły organizacyjnej Terytorialsów jest praca w porozumieniach i podejmowanie współpracy z różnymi instytucjami i organizacjami. Dzięki temu w 2022 roku udało się sformować dwa nowe bataliony lekkiej piechoty - 113 blp w Tarnowie i 114 blp w Limanowej.
Kontynuowana była także współpraca z kolejnymi podmiotami, w tym:
- Państwową Strażą Pożarną,
- Komendą Wojewódzką Policji,
- Karpackim Oddziałem Straży Granicznej,
- Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej,
- Wojewódzkim Urzędem Pracy,
- Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie,
- Akademią Górniczo-Hutniczą im. S. Staszica w Krakowie
- Akademią Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha.
W 2022 roku 11 MBOT nawiązała też współpracę z 2 Pułkiem Obrony Terytorialnej – węgierskim odpowiednikiem WOT, a także z PGE Dystrybucja. Zawarta została też umowa na budowę kompleksu ćwiczeniowo-szkoleniowego, który będzie służył 114 blp w Limanowej.
Ważnym elementem ma być w przyszłości powstanie w minionym roku Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej z psami. Grupa ta ma docelowo być przygotowana do wspierania w pracy służb działających w czasie akcji poszukiwawczo-ratowniczych i w czasie wyznaczania terenu do przeszukania.
Co dalej? W przyszłym roku planowana jest druga część projektu „Ferie z 11 MBOT”, który ma się zakończyć uroczystą przysięgą wojskową 11 lutego. Planowane są także kolejne powołania na szkolenia podstawowe i wyrównawcze.
Terytorialsi już teraz zapraszają do włączenia się w ich prace. Wystarczy skontaktować się z rekruterem za pośrednictwem ich strony internetowej TUTAJ lub odwiedzić najbliższe Wojskowe Centrum Rekrutacji (WCR).
Źródło info i foto: 11 MBOT
Napisz komentarz
Komentarze