Jak często można jeść frytki, aby nie miało to negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia? Z czym podawać frytki, aby smakowały jeszcze lepiej? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie poniżej
Frytki belgijskie smażone na oleju
Najpopularniejszym sposobem przygotowywania domowych frytek są tzw. frytki belgijskie. Ziemniaka można obrać ze skórki, a jeśli jest to młody ziemniak, można go pozostawić w łupince, wcześniej dokładnie myjąc. Kroimy ziemniaka na grube słupki, około 1x1 do 1,5x1,5 cm, Na kilkanaście minut możemy je wrzucić do zimnej wody, a następnie odsączamy i osuszamy papierowym ręcznikiem. W garnku rozgrzewamy olej rzepakowy do temperatury ok. 100 do 140 stopni Celsjusza i umieszczamy niewielką ilość frytek w oleju. Ważne, aby jednorazowo nie smażyć dużych ilości frytek, ponieważ może to obniżyć temperaturę oleju. Istotne jest także staranne osuszenie ich z wody ręcznikiem, w przeciwnym wypadku w kontakcie z gorącym tłuszczem, woda będzie parować, pryskając wokół. Frytki belgijskie smażymy około 6 do 8 minut, aż do uzyskania złocistego koloru, nieco ciemniejszego na krawędziach ziemniaka. Po wyjęciu z oleju ponownie odsączamy z tłuszczu na papierowym ręczniku i po chwili są gotowe do jedzenia.
Z czym najlepiej smakują frytki belgijskie?
Frytki to uniwersalna potrawa, która z powodzeniem zastępuje ziemniaki tłuczone, ryż oraz kaszę. Możemy jeść frytki solo, w towarzystwie soli i dipów, jak również wykorzystać je jako dodatek do innych potraw i dań głównych. Jeśli szukacie stosunkowo zdrowej, a do tego smacznej potrawy z udziałem frytek belgijskich, polecamy przygotować grilowaną pierś z kurczaka w marynacie paprykowej lub miodowej, a do tego sałatkę z rukoli i pomidorków koktajlowych, skropioną niewielką ilością sosu winegret. W takim daniu za sprawą kurczaka pojawi się odpowiednia ilość białka, bilansująca węglowodany i tłuszcz obecny we frytkach. A czy frytki belgijskie są kaloryczne? Niestety nie jest to dietetyczna przekąska. 100 gramów frytek belgijskich to około 330 kcal. Czy można jednak coś zrobić, aby obniżyć kaloryczność potrawy? Tak. Po pierwsze starannie odsączać z tłuszczu, a po drugie unikać podawania ich w towarzystwie sosów i dipów na bazie majonezu lub ketchupu, które także są produktami kalorycznymi. Można również zastąpić frytki belgijskie zdrowszymi frytkami z piekarnika.
Frytki z piekarnika
Aby frytki były smaczne i miały ładny wygląd, można je przygotować bez smażenia na głębokim tłuszczu. Z pomocą przychodzi nam piekarnik i frytki przygotowane w domu z surowych ziemniaków lub kupione jako gotowa mrożonka. W tym pierwszym przypadku ziemniaki kroimy w słupki o żądanej grubości, jednak nie za cienkie, aby nie uległy spieczeniu. Następnie moczymy je w niewielkiej ilości oleju, tak by pokryły się cieniutką warstwą.
Następnie pokrojone ziemniaki możemy przyprawić solą lub inną przyprawą i wysypać na blachę oraz wstawić do rozgrzanego piekarnika. Frytki pieczemy w ten sposób aż do zrumienienia, najczęściej wystarczy około 20 minut w temperaturze 180 stopni góra-dół. Jeśli nie chce się nam samodzielnie kroić ziemniaków, jeszcze szybszym rozwiązaniem są mrożone frytki z piekarnika, które wystarczy prosto z opakowania wysypać na blaszkę i włożyć do gorącego pieca.
Frytki takie dostępne są w opakowaniach o różnej gramaturze i mogą to być frytki proste, super cienkie lub karbowane. Są one już na etapie produkcji wstępnie nasączone tłuszczem, a następnie głęboko zamrożone, nie wymagając żadnego innego przygotowania przed pieczeniem. Ze względu na mniejszą zawartość tłuszczu, a także inny proces obróbki termicznej, jest to zdecydowanie mniej kaloryczna wersja frytek. W 100 gramach frytek z piekarnika znajduje się około 115 kcal.
A co jeśli nie możesz jeść frytek?
Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na jedzenie frytek, nawet tych z piekarnika. Różnego rodzaju problemy zdrowotne i zalecenia lekarskie wykluczają z diety produkty smażone i pieczone, w tym właśnie frytki. Nie oznacza to jednak, że całkowicie należy zrezygnować z jedzenia ziemniaków. Gotowanie ziemniaków w osolonej wodzie to w dalszym ciągu najbezpieczniejszy dla zdrowia sposób ich przygotowania. Posiłkując się poradami ze strony netto.pl, dowiadujemy się, że przeciętny czas gotowania ziemniaków to ok. 22-25 minut, ale wszystko zależy od gatunku ziemniaki, ilości i rodzaju źródła ciepła.
Zawsze zatem należy kontrolować miękkość ziemniaków i od czasu do czasu wymieszać je w garnku, tak aby wszystkie były przykryte wodą. Gotowane ziemniaki są najmniej kalorycznymi ze wszystkich, 100 gramów to około 70 kcal. Dlatego też będąc na diecie redukcyjnej, nie trzeba z nich rezygnować, należy natomiast odstawić wszelkie dodatki, jak masełko, skwarki, itp, które często dodajemy do ziemniaków, by te smakowały jeszcze lepiej.
Napisz komentarz
Komentarze