Spotkanie rozpoczął gospodarz eventu Witold Kochan, witając zaproszonych gości.
Obecnie w Polsce żyjemy w bardzo ciekawych czasach – rozpoczęła Małgorzata Kidawa-Błońska.
My wszyscy będziemy przekonywać państwa do Polski demokratycznej, do Polski w Unii Europejskiej, zasobnej, przewidywalnej i bezpiecznej. Ale my tego nie zrobimy sami, to państwo zadecydujecie, jaka będzie Polska. To będzie głos każdego z nas, jakiej Polski chcemy my, jako Polacy. Wiadomo, że różnimy się, ale trzeba wybrać wspólne rzeczy i podjąć jak najlepszą decyzję.
Proszę o to, aby nikt nie był obojętny, apeluję o odpowiedzialność obywatelską, o stawianie swoich oczekiwań, o mówienie otwarcie tego, co się państwu podoba, a czego nie akceptujecie.
Ten czas też jest wyjątkowy w kwestii zagrożeń i wojny – kontynuował Tomasz Siemoniak.
Czy jesteśmy bezpieczni? Co możemy zrobić w sytuacji zagrożenia ze wschodu? Trzeba się nad tym zastanowić, czy Polska jest częścią zachodu, podzielając wartości zachodu, czy prawa człowieka i tolerancję, chcąc się wiązać, jak najsilniej z Unią Europejską i innymi państwami. Co z naszą praworządnością, czy czeka nas przekleństwo szarej strefy i bycia Bożym igrzyskiem, jak to napisał o Polsce Norman Davis.
Następnie padły pytania z sali m.in. o spójność koalicji i programy socjalne, rozliczenie działań rządu PiS,
My ze sobą rozmawiamy i wy ze sobą rozmawiajcie, bo czeka nas to, co jest na Węgrzech. Oczekujemy od opozycji tego, aby była razem, aby szła do wyborów wspólnie – powiedział jeden z uczestników spotkania.
Jarosław Kaczyński nie chce, aby do takich rozmów doszło, ale takie rozmowy są, tylko że nie przed kamerami – odpowiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska.
Tu nie chodzi o to, aby tylko wybrać same wybory, ale aby wygrać je z taką większością, żeby nikt nie zanegował ich wyników. Trzeba też mieć większość w sejmie, aby mieć szansę odrzucać weto prezydenta.
Kolejne pytania dotyczyły skuteczności przeprowadzenia reformy prokuratury i sądownictwa, rozwiązania konkordatu i funkcjonowania służby zdrowia.
Polska jest państwem świeckim – odpowiedziała Kidawa-Błońska.
Gdyby wszyscy ci, którzy łamią dziś konstytucję, jej przestrzegali, nie byłoby połowy problemów, nawet w kontekście państwo-kościół.
Konkordat jest umową pomiędzy państwem polskim a państwem watykańskim, każdą umowę można przejrzeć i sprawdzić, co w tej umowie nie przystaje do czasów współczesnych, co należy w niej zmienić. Większość ludzi w Polsce chce jasnego rozdzielenia państwa i wydatkowania kościoła. Prawo musi być takie samo dla wszystkich instytucji, tak samo i dla kościoła.
Rząd w latach 2007-2015 podjął próbę reformy Sądownictwa, a Minister Sprawiedliwości przestał być prokuratorem generalnym – tłumaczył Tomasz Szymoniak.
Najważniejsze sprawą jest niezawisłość sędziów i rząd tutaj nie może w to ingerować. Nikt nie zgadza się na to, co dzieje się dziś w prokuraturze, trzeba to zmienić.
Poruszono też problem programów socjalnych i wydolności budżetu przy ich utrzymaniu. Wiele miejsca poświęcono również wątkowi miejsca Polski w Unii Europejskiej, programowi Platformy Obywatelskiej dla ludzi młodych. Tomasz Siemoniak zwrócił też szczególną uwagę na temat obronności kraju i zasadności zakupu uzbrojenia poza jego granicami.
Na zakończenie spotkania Jagna Marczułajtis-Walczak zapowiedziała, że niewykluczona jest wizyta Donalda Tuska w Gorlicach na wiosnę przyszłego roku.
To już drugie spotkanie z posłami Platformy Obywatelskiej, o pierwszym pisaliśmy końcem września tego roku >>>Izabela Leszczyna. Musimy wygrać. Nie ma innego wyjścia
Napisz komentarz
Komentarze