Zmiana wprowadzona ustawą z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz.U. 2022 poz. 2127) ma pomóc zrekompensować gospodarstwom domowym wzrost kosztów cen na rynku energii.
Ustawa pozwala korzystać z tzw. dodatku elektrycznego od 18 października 2022 r., tym, których gospodarstwa domowe są ogrzewane prądem.
Komu przysługuje dodatek elektryczny?
Zgodnie z treścią wskazanej ustawy, dodatek przysługuje odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w rozumieniu art. 3 pkt 13b ustawy – Prawo energetyczne, w przypadku gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną i źródło to zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561, 1576 i 1967), do dnia 11 sierpnia 2022 r., albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania zgłoszonych lub wpisanych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o których mowa w art. 27g ust. 1 tej ustawy.
Jednorazowy dodatek elektryczny w wysokości 1000 złotych przysługuje tym gospodarstwom domowym, w których wykorzystywane są pompy ciepła oraz tym, którzy wykorzystują prąd elektryczny by uzyskać ciepło.
Jeśli w danym gospodarstwie domowym zużycie energii elektrycznej w tym samym miejscu zamieszkania w 2021 r. wyniosło więcej niż 5 MWh, wówczas wysokość dodatku elektrycznego będzie wynosiła 1500 zł.
Kiedy można złożyć wniosek?
Wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego można składać od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r. Wypłata dodatku powinna nastąpić do 31 marca 2023 r.
Jak czytamy dalej w komunikacie, przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków, a także przyznawanie dodatku pozostaje w kompetencji właściwych wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Ich właściwość wynika z miejsca zamieszkania osoby składającej przedmiotowy wniosek.
Jeśli więc chcecie skorzystać z tego dodatku, powinniście się skontaktować z właściwym urzędem miasta bądź gminy. Wniosek warto przygotować już teraz.
„Wypłata nastąpi niezwłocznie...”
Jednocześnie warto w tym miejscu przekazać informację, którą przekazał kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Bobowej osobom zainteresowanym wypłatą dodatku dla gospodarstw domowych, która przeznaczona była dla osób wykorzystujących niektóre źródła ciepła.
Jak podaje bobowski urząd, konieczne było przedłużenie terminu załatwienia spraw, które były związane z realizacją wniosków o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła.
Informujemy, iż wypłata dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła takich jak: pellet, gaz LPG, drewno czy olej opałowy jest uzależniona od otrzymania środków od Wojewody Małopolskiego.
Gmina Bobowa złożyła zapotrzebowanie na w/w środki w określanym przez Wojewodę terminie. Wypłata dodatków nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu środków na realizację zadania oraz przyjęciu ich do planu finansowego jednostki.
Źródło info: Ustawa z 7 października 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach..., UM w Bieczu, UM w Bobowej
Napisz komentarz
Komentarze