Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Nawet Przedszkolak potrafi ukisić kapustę: tak się uczą dzieci w Stróżówce [FOTO]

Podziel się
Oceń

Przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stróżówce mają za sobą kolejną, bardzo interesującą lekcję. Dzięki Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Stróżówce, najmłodsi nie tylko wiedzą, ale i umieją ukisić kapustę!
Nawet Przedszkolak potrafi ukisić kapustę: tak się uczą dzieci w Stróżówce [FOTO]

Autor: halogorlice.info ©

 

Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Stróżówce są pełne entuzjazmu do nauki. Dlatego też ich opiekunki nieustannie poszukują nowych wyzwań, które będą pozwalały wykorzystać siły najmłodszych. Dzisiaj o poranku tym wyzwaniem było kiszenie kapusty.

Efekt jest doskonały, a będzie...pyszny!
 

Kiszenie kapusty: dawniej w beczce na bosaka, a dziś..?


Już od poranka w przedszkolu panowała radosna atmosfera: dzieci myły ręce, zakładały fartuszki i niecierpliwie oczekiwały wizyty zaproszonych gości. Na tablicy wisiały obrazki, dzięki którym najmłodsi zapoznali się z tym, jak wyglądało dawniej kiszenie kapusty.

Najlepiej jednak uczyć się w praktyce, dlatego też w sali czekały już przygotowane przybory oraz produkty niezbędne do tradycyjnego kiszenia kapusty, w którym miały uczestniczyć przedszkolaki. 

Punktualnie o godzinie 9 w Przedszkolu Samorządowym w Stróżówce pojawiły się panie Maria i Halina Zygoń: znane doskonale już dzieciom Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Stróżówce. Piękne suknie, korale i białe bluzki kontrastowały z niezwykłym urządzeniem, które kobiety przyniosły ze sobą. Ogromna, wydłużona, drewniana konstrukcja budziła zachwyt najmłodszych.

Dzieci otwierały szeroko oczy ze zdziwienia, ale doskonale wiedziały, jaki to przedmiot. Wspólnym głosem wykrzyknęły:

To szatkownica!

 

Tak, szatkownica, którą przyniosły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich, wykonana została kilkadziesiąt lat temu. Jak opowiadały Panie:

Dawniej kiszono kapustę we wszystkich domach. Dobra szatkownica była na wagę złota, dlatego tuż po zbiorze kapusty szatkownica rozpoczynała podróż od domu do domu, gdzie wszyscy, do późnej jesieni przygotowywali w drewnianych beczkach kiszoną kapustę na zimę.

W czasie, gdy kobiety przygotowywały kapustę, gospodarz zdejmował buty, skarpety, mył dokładnie stopy i przygotowywał się do ugniatania stopami przyszłego rarytasu.

 

Kapusta kiszona była jednym z podstawowych składników diety w minionych dziesięcioleciach. Teraz cieszymy się bardziej różnorodną dietą, ale kiszona kapusta jest nadal często wykorzystywana w naszej kuchni. Przedszkolaki zapytane o to, czy znają proces kiszenia kapusty chętnie zgłaszały się i potakiwały: w ich domach nadal odbywa się rytuał jesiennego kiszenia kapusty w beczce. To co się zmieniło to szatkownica - ta częściej jest plastikowa, niż drewniana. Zmieniła się także beczka: tu także drewno wyparł plastik. 

Mimo wielu zmian dzieci znają doskonale zapach i smak kapusty: tak świeżej jak i kiszonej. Wiedzą, że znakomicie służy zdrowiu! 

Po krótkim wprowadzeniu, Gospodynie przeszły do konkretów. Zakasały rękawy, podwinęły spódnice i wprawnym ruchem rozpoczęły szatkowanie kapusty. Dzieci z uznaniem patrzyły na spadające wprost do miski gotowe wiórki. Tylko ten element przygotowania był dla dzieci czysto pokazowy, ze względów bezpieczeństwa naturalnie. Chwilę później dzieci z wielką ochotą zabrały się do pracy. Chętnych nie brakowało, ale pracy było dość dla każdego.

Pod czujnym okiem opiekunów dzieci podawały kolejne produkty, tarły marchewkę, ubijały gotowe, wymieszane produkty w kamieniaku.

Jedna łyżka na około kilogram kapusty, do tego tarta marchewka, a dla lepszego smaku całe, umyte wcześniej jabłko... Głąb zostaje!

 

Kiedy gospodynie zdradzały dzieciom kolejne sekrety udanego kiszenia kapusty, w sali zaczął unosić się piękny zapach świeżo poszatkowanego warzywa. Dzieci chętnie próbowały jego smaku, jeszcze przed dodaniem przypraw. Przekonały się też, że praca w kuchni jest nie tylko ważna, ale może być trudna: wymaga uwagi, czujności i siły. Kiedy próbowały zetrzeć apetycznie wyglądającą marchew przekonały się, że karotka wcale nie chce się poddać tarce.

W czasie przygotowania kapusty bardzo dbano o zachowanie czystości na każdym etapie prac. To, co wzbudziło podziw, to fakt, że mimo wykonywanej pracy, Gospodynie potrafiły zachować idealnie czyste fartuszki i mankiety bluzek. 

Gospodynie Wiejskie ze Stróżówki nie kiszą kapusty tylko na pokaz: swoimi umiejętnościami i ciężką pracą zawstydziłyby nie jednego.

 

Ta kapusta naprawdę będzie zjedzona!

Spotkanie z Gospodyniami nie było tylko spotkaniem pokazowym. Dzieci uwijały się z wielkim entuzjazmem, bo wiedziały, że kiszą kapustę... dla siebie!

Tak, tak!

Już niedługo przygotowana dziś przez przedszkolaki kapusta ukiśnie, a kiedy jej smak stanie się taki, jak trzeba, zostanie przygotowana przez panie kucharki do spożycia. 

Bigos? Kapuśniak? A może sałatka do drugiego dania? A może wszystko naraz? 

To, jak kiszona przez dzieci kapusta zostanie wkomponowana w przedszkolne menu jeszcze się okaże. Dzieci mają jednak powody, by być z siebie dumnymi. Znają już sprawdzony przepis i będą potrafiły przekazać tę wiedzę kolejnym osobom. Może nie było ugniatania stópkami w wielkiej beczce, ale cały proces przebiegł dokładnie tak, jak działo się to w przeszłości przez dziesięciolecia.

Kultywowanie tradycji i przekazywanie aktualnej także dzisiaj wiedzy: czy to nie takiej edukacji dla najmłodszego pokolenia chcemy?

Zobaczcie z resztą sami, jak małe Gospodynie i mali Gospodarze ze Stróżówki z entuzjazmem podejmowali kulinarne wyzwanie!

 

Współpraca pomiędzy Przedszkolem Samorządowym w Stróżówce a Kołem Gospodyń Wiejskich w Stróżówce jest bardzo intensywna.

W ubiegłym roku pod kierunkiem Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Stróżówce dzieci uczyły się pieczenia chleba. Niedawno dzieci i Gospodynie przygotowywały wspólnie obchody Dnia Seniora. Dzisiaj przed południem kilkulatki aktywnie uczestniczyły w procesie przygotowania kapusty kiszonej na zimę, a już teraz zaproszono nas na przyszłe spotkanie, w czasie którego dzieci przygotowywać będą...

...tej tajemnicy Wam nie zdradzimy, ale już teraz serdecznie dziękujemy za zaproszenie do gościnnego Przedszkola!

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
iskierka 27.10.2022 14:32
Szkoda, że tych "nowych wyzwań" nie uczą Panie Nauczycielki Przedszkola tylko OPIEKUNKI 🤣🤦‍♀️ Do tej pory myślałam, że w przedszkolu pracują nauczyciele ale dzięki temu artykułowi człowiek całe życie się uczy 🤣🫣

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”