25 października obchodzony jest Dzień Kundelka
To święto, które przypomina nam, że najwspanialsi, czworonożni przyjaciele wcale nie muszą mieć starych rodowodów i certyfikatów. To, co czyni ich naszymi najlepszymi przyjaciółmi nie ma nic wspólnego z pochodzeniem. Kluczowa jest relacja, która nas łączy!
Potwierdza to właściciel dwóch kundelków i serdeczny przyjaciel zwierząt, a zawodowo lekarz weterynarii: Wojciech Wójcik.
Z okazji święta wszystkich psów wielorasowych zapytaliśmy go o kilka spraw związanych ze sprawami psów wielorasowych.
haloGorlice: Jakimi zwierzętami są kundelki?
Wojciech Wójcik:
Najważniejsze dla mnie, jako weterynarza i właściciela dwóch kundelków jest to, że są one zdecydowanie zdrowsze od wszelkich psów rasowych. To ich siła: jeśli jesteśmy właścicielami kundelka, to najczęściej naszym głównym zmartwieniem jest to, by pamiętać o szczepieniach.
Dysplazje, problemy z układem oddechowym czy porodami to problemy charakterystyczne dla wielu psów rasowych.
hG: W ostatnich latach coraz częściej mówi się o odpowiedzialnym przyjmowaniu zwierzęcia do domu. Jak odpowiedzialnie wybrać kundelka? W końcu nie ma tu mowy o żadnym rodowodzie, czy certyfikowanej hodowli?
WW:
Jeśli czujemy się na siłach, mamy ku temu warunki i chcemy przygarnąć psa najlepiej zawsze wybierać zwierzęta wprost ze schroniska. Jeśli bierzemy psa od osoby prywatnej, postarajmy się o to, by zwierzę było zaszczepione, zadbane.
Dopóki schroniska istnieją i dopóki zdarzają się sytuacje, w których znajdujemy psy porzucone gdzieś w lasach, nie możemy w ogóle rozmawiać o odpowiedzialnym hodowaniu zwierząt. Przecież do schronisk trafiają nie tylko kundelki, ale także psy rasowe, które z różnych względów właściciele postanowili porzucić.
Dlatego też wybierając jakiegokolwiek psa musimy pamiętać jeszcze o jednym: sterylizować, sterylizować i jeszcze raz sterylizować!
Psów nie zabraknie: schroniska są przepełnione i niestety nic nie zapowiada tego, by miały być zamykane ze względu na brak zapotrzebowania na nie.
Już teraz warto też przypomnieć o tym, że zwierzę nigdy nie powinno być „prezentem”.
hG: Na co warto zwrócić uwagę, jeśli jesteśmy gotowi przyjąć pod swój dach kundelka?
WW:
Temperament zwierzęcia: to kluczowa i podstawowa cecha, która powinna nam mówić o tym, czy psu będzie z nami dobrze i na odwrót. Nie zawsze wybór najbardziej żywotnego w miocie szczeniaka będzie właściwy. Młodego psa rozpierać będzie energia, a nas entuzjazm do opieki nad nim. Niestety, dorosły pies nadam może potrzebować dużo aktywności - warto się zastanowić, czy będziemy mieć wtedy równie wiele entuzjazmu, sił i czasu, by właściwie się nim zaopiekować?
hG: Dziękujemy!
Z okazji Dnia Kundelka wszystkim psiakom życzymy zawsze pełnej michy jedzenia i radości z przebywania ze swoim Człowiekiem.
A czego życzyć właścicielom?
Napisz komentarz
Komentarze