Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep odzieżowy Roma, Gorlice, ul. Ogrodowa 25
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

O tym, jak śliwowica stała się amfetaminą. Cudowna przemiana?

Podziel się
Oceń

Przestępcy prześcigają się w pomysłach na sposób, w jaki mogą przemycić narkotyki. Ostatnie zatrzymanie i ujawnienie przedmiotów służących przewiezieniu nielegalnych substancji wzbudziło niemałe zaskoczenie Straży Granicznej.
O tym, jak śliwowica stała się amfetaminą. Cudowna przemiana?

Autor: Karpacki Oddział Straży Granicznej

 

Zakończył się proces przemytników płynnej amfetaminy w butelkach po śliwowicy. Karą bezwzględnego pozbawienia wolności został ukarany szefa grupy przestępczej oraz jego pomocnicy.

 

W śledztwie prowadzonym pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie przez funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z funkcjonariuszami Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji, zapadły pierwsze wyroki skazujące.

Grupa przestępcza specjalizowała się w przemycie płynnej amfetaminy – produkcji gotowego narkotyku oraz jego dystrybucji. Prekursory do stworzenia narkotyków nabywane były w Holandii, skąd następnie trafiały do Polski. 

Zabronione substancje transportowane były drogą morską ze Szczecina do Ystad, gdzie obecny tam chemik należący do grupy przestępczej przekształcał płynną substancję w narkotyk gotowy do nielegalnej dystrybucji. Odbiorcami narkotyku na terenie Szwecji byli m.in. członkowie gangu motocyklowego Hells Angels.

Pieniądze na finansowanie narkotykowej działalności pochodziły z przestępstw kredytowych. Grupa utworzyła specjalną sieć kurierów, którzy autobusami lub promem przemycali płynną amfetaminę pod przykrywką przewozu regionalnego alkoholu lub piwa. Przestępcy starali się działać w sposób hermetyczny – osoby, na które brane były kredyty – „tzw. słupy” –  przeważnie stawały się później kurierami. Niektórzy uczestnicy nielegalnego procederu działali równolegle w kilku grupach przestępczych – również o charakterze narkotykowym.

 

Sprawę udało doprowadzić się do sądowego zakończenia dzięki współpracy z Europolem, Eurojustem, szwedzką Służbą Celną oraz Prokuraturą.

W postępowaniach toczonych przez krakowskie sądy zapadły już pierwsze wyroki skazujące. Wobec siedmiu członków grupy przestępczej orzeczone zostały kary bezwzględnego pozbawienia wolności od 11 miesięcy do 5 lat i 6 miesięcy. Ponadto narkotykowi przestępcy ukarani zostali wysokimi karami grzywny.

Wśród skazanych osób znajdują się m.in. mieszkańcy województwa małopolskiego z Gorlic i Nowego Sącza. Wobec pozostałych członków grupy przestępczej postępowania sądowe nadal trwają.


Materiał nadesłany: Karpacki Oddział Straży Granicznej

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
ReklamaAdvertisement
pochmurnie

Temperatura: 21°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12