Nie ma dramatu, ale powody do euforii mają nieliczni
Jak rozwija się nasz kraj? Gdzie ludzie najchętniej wybierają swoje miejsce do życia, a które regiony kraju wyludniają się najszybciej?
Liczba ludności Polski na dzień 31 marca 2021 roku wynosiła 38 036 118. Oznacza to spadek liczby ludności o 1,2% względem Spisu z 2011 roku.
Liczba mieszkań w Polsce tego samego dnia liczyła 15 227 927. To o 12,8% więcej, niż w 2011 roku.
O ogólnych wynikach Narodowego Spisu Powszechnego pisaliśmy już w tekście >>>Znamy wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego. Kiedy dane dla powiatów i gmin?
Dwa dni temu (20 września) opublikowana została kolejna część informacji o wynikach Spisu Powszechnego z 2021 roku.
Liczba ludności spada, nieznacznie zwiększa się odsetek kobiet w społeczeństwie. W 2021 roku 51,7% Polaków stanowiły kobiety. Zamieszkujący obszary miejskie stanowili w 2021 roku 59,8% ludności. To nieco mniej, niż w 2011 roku.
Dane pokazują, że w ciągu ostatniej dekady coraz częściej na miejsce zamieszkania Polacy wymierali wieś.
Województwo małopolskie należy to tych, w których liczba ludności wzrosła. W naszym województwie liczba ludności wyniosła 3 432 295 osób (stan na 31 marca 2021 r.). To o prawie 95 tys. więcej, niż w roku 2011. Województwo małopolskie należy w tym przypadku do wyjątku: w większości województw w okresie międzyspisowym zanotowano spadek liczby ludności (największy w woj. świętokrzyskim, opolskim i lubelskim).
Jak tłumaczy GUS:
Skala zmian liczby mieszkańców w poszczególnych województwach jest związana z rozwojem infrastruktury społeczno-gospodarczej i perspektywami na rynku pracy, co w konsekwencji warunkuje migracje (napływ lub brak odpływu przede wszystkim ludzi młodych), a następnie tworzenie rodzin.
Jak widzimy, na mapce gmin, w których doszło do największego ubytku ludności w ostatnich 10 latach zaznaczonych zostało wiele obszarów w regionie Polski północno-wschodniej i wschodniej. Na terenie naszego powiatu nie ma żadnego oznaczenia w tej kategorii. Pojawia się ono jednak w sąsiadującej z nami gminie Krempna (pow. jasielski). Oznacza to, że na jej terenie od 2011 roku liczba ludności spadła o co najmniej 10%.
Bardzo jasny jest przekaz kolejnej mapki, wskazującej, w których gminach w Polsce zaszedł proces odwrotny. Mapka wskazująca, gdzie nastąpił największy przyrost liczby ludności pokazuje jasno: najchętniej wybieranymi miejscami do zamieszkania są gminy ościenne dużych miast. Charakterystyczne otoczki pojawiają się więc dookoła Warszawy, Lublina czy Krakowa, a także w pobliżu Nowego Sącza.
Na mapkach widzimy także oznaczenie na obszarze naszego powiatu.
W jakiej kategorii wyróżnione zostało miasto Gorlice?
Oto potwierdzenie tego, o czym od dawna mówi wiele osób. Nasze miasto starzeje się. Miasto Gorlice zostało zaznaczone na mapce zatytułowanej Gminy, w których odsetek ludności w wieku 65 lat i więcej wynosił 20% i więcej. Mapka z danymi ze Spisu Powszechnego 2011 nie zawierała żadnego oznaczenia w naszym powiecie. Mapka z ubiegłorocznego Spisu już tak. Mieszkańcy Gorlic są coraz starsi, a to oznacza, że lokalne władze w przyszłości będą musiały sprostać wielu nowym wyzwaniom, które dotyczą tego problemu.
Kolejne informacje i dane będziemy podawać w miarę ich publikowania przez GUS.
Źródło info: GUS
Napisz komentarz
Komentarze