Jak przypomina GUNB na początku komunikatu, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to baza informacji o źródłach ciepła i spalania paliw w budynkach w Polsce. Ewidencja działa już ponad rok (od 1 lipca 2021 r.), a do 30 czerwca 2022 roku właściciele i zarządcy wszystkich budynków, lokali mieszkalnych i niemieszkalnych mieli obowiązek złożyć odpowiednią deklarację, której przedmiotem było właśnie wskazanie, czym jest opalany ich budynek.
Obowiązek złożenia deklaracji do CEEB wynika z ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to jeden z elementów tzw. Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), który powstaje w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego.
Jej celem jest poprawa jakości powietrza, walka ze smogiem i pomoc w wymianie tzw.: „kopciuchów”.
Jak podkreśla GUNB, zdecydowana większość podmiotów wywiązała się terminowo z obowiązku wypełnienia odpowiedniej deklaracji. Teraz jednak bardzo wielu chce ją zmienić.
Dlaczego?
W czasie, gdy wiele osób dopiero przymierzało się do złożenia deklaracji CEEB (tj. przed 30 czerwca 2022 roku) nie było jeszcze informacji o dodatku węglowym, a problem dostępności źródeł ciepła nie był tak palący, jak zaczyna być teraz.
Sytuacja zmieniła się jednak diametralnie >>>Pobierz ten wniosek, wypełnij i złóż – dodatek węglowy w Gorlickiem
Jednym z warunków uzyskania dodatku jest posiadanie aktualnego wpisu w CEEB, w którym węgiel został wskazany jako paliwo wykorzystywane do ogrzewania budynku. To powoduje, że wiele osób stara się złożyć wniosek o dodatek węglowy tak, by było to dla niego jak najbardziej korzystne. Osób, które starają się więc skorzystać na nowej możliwości jest wiele, a to spowodowało, że w sieci pojawił się wspomniany wyżej komunikat.
Jak czytamy w jego treści:
(...) Jakakolwiek zmiana rodzaju źródła ciepła oraz wykorzystywanego paliwa – nie z uwagi na popełnioną pomyłkę – lecz ze względu na potrzebę wykazania w CEEB kotła/pieca węglowego dla innych celów, jak np. uzyskanie dodatku osłonowego lub dodatku węglowego, może skutkować odpowiedzialnością karną za składanie fałszywego oświadczenia.
Prawidłowość deklaracji mogą sprawdzić osoby upoważnione przez gminy, wymienione w uchwale antysmogowej oraz programach ochrony powietrza. (...)
W komunikacie zaznaczono także, że po stronie właścicieli i zarządców obiektów budowlanych leży obowiązek zapewnienia co najmniej jednej w roku kontroli stanu technicznego użytkowanego obiektu budowlanego. Jest to obowiązek regulowany ustawowo. Kontrola ta powinna obejmować także sprawdzenie stanu technicznego przewodów kominowych, w tym przewodu dymowego, spalinowego, wentylacyjnego i kontrolę istniejących instalacji gazowych. Uprawnienia do przeprowadzania kontroli stanu technicznego przewodów kominowych posiadają osoby, które mają kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim albo posiadają odpowiednie uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.
W związku z tym każda osoba posiadająca piec i zgłosiła go w deklaracji podlega obowiązkowi kontroli (na podstawie odpowiedniego rozporządzenia MSWiA z dn. 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów). W zakresie kontroli znajduje się m.in. weryfikacja zadeklarowanego źródła ciepła.
Źródło info: Komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego
Napisz komentarz
Komentarze