Gdzie są przyjmowane wnioski?
Poszczególne gminy informują na swoich stronach internetowych, gdzie i w jakich godzinach można składać wniosek o dodatek węglowy. Po kliknięciu w nazwę gminy zostaniecie przeniesieni na stronę internetową, na której konkretne gminy opisują szczegółowe warunki ubiegania się o dodatek węglowy.
- Miasto Gorlice – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gorlicach, ul. Reymonta 1, 38-300 Gorlice.
- Gmina Gorlice – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Łukasiewicza 6, 38-300 Gorlice.
- Uście Gorlickie – Ośrodek Pomocy Społecznej w Uściu Gorlickim pokój nr 3, 38-315 Uście Gorlickie, (skrzynka ePUAP: opsuscie/SkrytkaESP).
- Gmina Moszczenica – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy ul. Samorządowa 2, (lub za pomocą poczty elektronicznej (wnioski opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnione profilem zaufanym).
- Gmina Biecz – Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bieczu, (od 7 do 15 składanie osobiste, możliwość złożenia wniosku papierowego przesłanego pocztą oraz drogą elektroniczną - wnioski opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnione profilem zaufanym).
- Gmina Bobowa – Ośrodek Pomocy Społecznej w Bobowej, (od 7.30 do 15.30 składanie osobiste wniosków, przyjmowane także wnioski przesłane pocztą oraz wnioski przesłane drogą elektroniczną – muszą być wtedy opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnione profilem zaufanym).
- Gmina Sękowa – wnioski należy składać do Urzędu Gminy Sękowa w referacie budownictwa, który na chwilę obecną znajduję się nad OSP w Sękowej, (poniedziałek w godzinach 7:30 – 16:30, wtorek – czwartek od 7:30 do 15:30 lub w piątek od 7:30 do 14:30).
- Gmina Ropa – wnioski składać należy w Urzędzie Gminy.
- Gmina Łużna – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Łużnej, (poniedziałek 8.00-16.00, wtorek – piątek 7.00-15.00, dodatkowo pocztą lub drogą elektroniczną).
- Gmina Lipinki – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lipinkach, 35-305 Lipinki 44.
Jak wygląda wniosek?
Wniosek można pobrać ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jest dostępny >>>TUTAJ. Wniosek znajdziecie nie tylko pod wskazanym wyżej linkiem, ale i na większości stron gminnych. Są tam też zamieszczane szczegółowe informacje co do tego, w jaki sposób i w jakich godzinach konkretny urząd przyjmuje wnioski.
Wniosek składa się z dwóch części (6 stron A4). Zanim wypełnicie wniosek przygotujcie dane wszystkich mieszkańców budynku, dla którego chcecie złożyć wniosek. Będą Wam potrzebne w szczególności numery PESEL.
W części I wskazujemy przede wszystkim dane wnioskodawcy (imię, nazwisko, obywatelsko, PESEL lub numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, jeśli osoba nie posiada numeru PESEL). Dalej musimy wskazać miejsce zamieszkania wnioskodawcy oraz numer rachunku płatniczego, na który będzie wypłacony dodatek węglowy.
W dalszej części uzupełniamy dane członków naszego gospodarstwa domowego. Każda osoba musi zostać opisana w podobny sposób jak wnioskodawca, tzn. z podaniem jej imienia, nazwiska, numeru PESEL lub serii i numeru dokumentu, który pozwala stwierdzić jej tożsamość.
Ważnym elementem wniosku jest następnie określenie głównego źródła ogrzewania naszego gospodarstwa domowego. Źródło to musi być uprzednio zgłoszone lub wpisane do CEEB centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Drugą część wniosku stanowią oświadczenia: składamy je pod rygorem odpowiedzialności karnej. Ważnym elementem całego dokumentu jest wskazanie miejscowości, daty i złożenie podpisu pod dokumentem.
Czy można złożyć wniosek przez internet?
Tak, prawidłowo wypełniony wniosek można złożyć z odpowiednim podpisem także elektronicznie, poprzez system ePUAP. Jak widzimy, gminy przyjmują także wnioski podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnione profilem zaufanym.
Możliwości jest więc wiele, wystarczy wybrać najwygodniejszą dla nas.
Wnioski będą przyjmowane do 30 listopada 2022 roku.
Dodatek węglowy jest rozwiązaniem, które ma pomóc w zakupie opału na zimę. Faktycznie jednak przyznane pieniądze będzie można wydać dowolnie, ponieważ z uzyskanych środków nie trzeba się w żaden sposób rozliczać, co do sposobu ich wydatkowania. Jeśli cały system przyjmowania wniosków i wypłat będzie działał sprawnie, to najpóźniej 30 dni od złożenia wniosku pieniądze trafią do osób składających wniosek.
O podstawowych założeniach programu pisaliśmy w tekście >>>Dodatek węglowy: jeszcze nie można składać wniosków, ale... [AKTUALIZACJA]
Napisz komentarz
Komentarze