Na stronie >>>Małopolska. W zdrowej atmosferze trwają konsultacje związane z uchwałą antysmogową i jej możliwą zmianą. Jak czytamy pod formularzem, konsultacje prowadzone w tej formie mają trwać do 24 sierpnia 2022 roku, chociaż w komunikatach widocznych na stronach wielu instytucji widnieje termin o dzień krótszy, tj. 23 sierpnia (czyli jutro!).
Warto więc się pospieszyć i wypełnić krótki formularz, w którym odniesiecie się do proponowanych zmian w uchwale antysmogowej. Pełną treść proponowanej uchwały można poznać >>>TUTAJ
Ochrona środowiska w czasie kryzysów
Organizatorem konsultacji jest Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Ich przedmiotem jest proponowana zmiana przepisów tzw. uchwały antysmogowej. Chodzi dokładnie o przepisy, które zobowiązują do wymiany pieców centralnego ogrzewania, które nie spełniają określonych w przepisach norm.
Każdy z Was może wypowiedzieć się w tym zakresie, pozostawić swoją opinię i ocenę samych zmian, jak i uchwały antysmogowej w ogóle.
Jak czytamy w treści komunikatu:
Powodem propozycji zmiany przepisów jest aktualna sytuacja gospodarcza wywołana pandemią i wojną na Ukrainie, która ma wpływ na dostępność i ceny nośników energii, liczne petycje, apele i wnioski samorządów gminnych oraz mieszkańców regionu w sprawie przedłużenia terminów wynikających z tzw. uchwały antysmogowej dla Małopolski.
Nie ma żadnego pytania, na które należy odpowiedzieć. W ramach konsultacji. w odpowiednim, bardzo krótkim formularzu możemy wpisać swoje dowolne uwagi na wskazany temat. W centrum stoi wymóg wymienienia „kopciuchów” przed 1 stycznia 2023 roku.
Do udziału w konsultacjach zapraszał mieszkańców Powiatu Gorlickiego wicemarszałek Józef Gawron, który 4 sierpnia spotkał się z naszymi samorządowcami. Rozmawiał o zmianach Programu Ochrony Powietrza. Mówił:
Przed podjęciem decyzji cenne dla radnych województwa będą opinie wszystkich Małopolan.
Te opinie możecie wyrażać jeszcze do jutra, a kontrowersji jest wiele.
W sieci znaleźć możecie bardzo wiele komentarzy w tej sprawie. Jedni wskazują: zmiana uchwały to ochrona ludzi przed karami (te mogą wynosić nawet 5000 zł za korzystanie z pieca, który nie spełnia norm) oraz szansa na ogrzanie swoich lokali w najbliższych miesiącach. W tym świetle przedłużenie okresu przejściowego ma być sposobem załagodzenia kryzysu energetycznego.
Proponowane przedłużenie okresów jest jednak oceniane przez wiele osób negatywnie: to odejście od ochrony zdrowia ludzi, ochrony środowiska(walka ze smogiem!) a nawet ciche przyzwolenie na jeszcze rok opalania niskiej jakości paliwem.
Jakie jest Wasze stanowisko? O to właśnie pyta MUW.
Co mogłoby się zmienić?
Proponowane zmiany uchwały antysmogowej obejmują przełożenie terminu obowiązywania tych przepisów z 1 stycznia 2023 roku na 1 stycznia roku 2024. To ma dać mieszkańcom Małopolski dodatkowy czas na wymianę kotłów nie spełniających określonych norm.
Jak dodaje MUW w komunikacie publikowanym na stronach gminnych:
W obliczu rosnących cen, braku pewności co do ciągłości dostaw surowców oraz zawieszenia przez dostawców gazu wykonywania nowych przyłączy, celowe jest umożliwienie mieszkańcom Małopolski odłożenie wyboru źródła ogrzewania o okres jednego roku.
Zmiany proponowane do wprowadzenia w treści uchwały antysmogowej:
- Wymiana kopciuchów obowiązkowa do końca 2023 r.
- Od 1 stycznia 2024 roku będzie obowiązywał zakaz używania kotłów bezklasowych na węgiel i drewno. Należy je wymienić na m.in. kocioł gazowy, przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, pompę ciepła, kocioł olejowy lub kocioł na paliwo stałe spełniający wymogi ekoprojektu.
- Od 1 stycznia 2024 roku dopuszczone będzie używanie tylko kominków spełniających wymagania ekoprojektu lub kominków, których sprawność cieplna wynosi co najmniej 80%. Dane dotyczące sprawności cieplnej powinna zawierać dokumentacja techniczna lub instrukcja kominka.
Uwagi i opinie można zgłaszać za pośrednictwem formularza internetowego na stronie https://powietrze.malopolska.pl/konsultacje/
Można je też przesyłać ustnie w samym Urzędzie Marszałkowskim oraz w formie papierowej, na adres urzędu:
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego,
Departament Środowiska,
ul. Królewska 57,
33-332 Kraków z dopiskiem Konsultacje projektowanych zmian uchwały antysmogowej dla Małopolski
Napisz komentarz
Komentarze