Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 31 marca do 13 kwietnia 2025]
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Tak powinna wyglądać nauka! Sesja badawcza dla uczniów z Uścia Gorlickiego

Podziel się
Oceń

Początek wakacji to świetny moment na rozmowę o tym, jaką szkołę chcielibyśmy mieć. Na szczęście w naszym regionie nie brakuje dobrych przykładów. Gmina Uście Gorlickie pokazała, jak można realizować edukację przyrodniczą na najwyższym poziomie. Innowacyjną, nowoczesną i skuteczną.
Tak powinna wyglądać nauka! Sesja badawcza dla uczniów z Uścia Gorlickiego

Autor: Fot. chlorofil.com.pl/halogorlice.info ©

 

Zajęcia „Tropienie w terenie” czyli rozmowy dzieci z ekspertami

W czerwcu 15 uczniów z klas VI - VII szkół podstawowych z gminy Uście Gorlickie uczestniczyło w monitoringu przyrodniczym. Obszar badawczy, który poznawali uczniowie należy do sieci Natura 2000 i oznaczony jest symbolem PLB 80002 Beskid Niski. Uczniowie uczestniczyli w sesji badawczej przeprowadzonej pod kierunkiem ekspertów.

Uczniowie uczyli się o przyrodzie w najlepszy możliwy sposób: poprzez bezpośredni kontakt z nią.

Projekt łączy edukację ekologiczną z umiejętnością identyfikowania i dostrzegania biologicznej różnorodności oraz umiejętnością przeprowadzania inwentaryzacji przyrodniczej. Zajęcia ze wstępu do monitoringu przyrodniczego pozwoliły uczniom dowiedzieć się dlaczego monitoring jest ważny i jak wygląda codzienna praca przyrodnika w terenie.

W czasie zajęć terenowych ich uczestnicy zapoznali się z niezbędnym wyposażeniem przyrodnika i narzędziami jego (m.in. lornetką, lupą, czerpakiem herpetologicznym, siatką na owady, czy kluczem do oznaczania gatunków). Zobaczyli też książki, przewodniki i materiały, które pozwalają przyrodnikowi na skuteczne prowadzenie badań terenowych.

Uczniowie nauczyli się, w jaki sposób przyrodnicy odnotowują swoje obserwacje. Poznali przy tym trzy sposoby zapisywania uzyskanych danych:

  • na kartach jednorazowych obserwacji przyrody,
  • w notatniku przyrodnika z akronimami gatunków i
  • w specjalistycznych aplikacjach internetowych.

 

Szczególnie to ostatnie narzędzie wzbudziło zainteresowanie uczestników zajęć, ponieważ dostępne nam narzędzia elektroniczne pozwalają dziś każdemu miłośnikowi zapisać swoje obserwacje terenowe z podaniem konkretnej lokalizacji GPS. Dzięki takiej oddolnej aktywności można dużo lepiej poznać otaczający nas świat i dokładniej monitorować zachodzące w nim zmiany. Każdy z nas może dzięki takim aplikacjom włączać się w prowadzone obserwacje stanu środowiska naturalnego. Jest to tzw. społeczny monitoring przyrody, a uzyskane w ten sposób dane pozwalają naukowcom pogłębiać badania o występowaniu niektórych gatunków, zjawisk czy zmianach zachodzących w ekosystemie.

 

W ramach projektu odbyły się sesje warsztatowe z ornitologiem, herpetologiem, entomologiem i botanikiem. Więcej o prowadzonych projektach możecie przeczytać TUTAJ

 

Źródło info: UG w Uściu Gorlickim, Chlorofil


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
ReklamaPitaya Catering - dieta modułowa, dieta wegetariańska, dieta domowa
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaKup bilet na występ Marcina Dańca w Bieckim Centrum Kultury 13 kwietnia 2025 o godz. 19
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama