Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Wielkanocne zakupy przed Tobą? Pamiętaj, że kieszonkowcy nie śpią!

Podziel się
Oceń

Kolejne jarmarki, ciekawa przedświąteczna oferta w sklepach i sklepikach to raj dla osób, które tuż przed świętami planują zrobić większe, ale w pełni przemyślane zakupy. To także raj dla kieszonkowców.
Wielkanocne zakupy przed Tobą? Pamiętaj, że kieszonkowcy nie śpią!

Autor: Fot. halogorlice.info ©

 

Mundurowi przypominają – okazja czyni złodzieja

Ponieważ zbliżają się Święta Wielkanocne, mundurowi przypominają nam o podstawowych zasadach robienia bezpiecznych zakupów: tak stacjonarnych jak i on-line. Nawet chwila utraty czujności może być dla nas bardzo kosztowna. Utrata portfela i dokumentów może być tylko początkiem problemów, które w ciągu roku zgłaszane są policjantom. Jak zachować ostrożność i jakie scenariusze najczęściej realizują przestępcy w gorącym okresie przedświątecznym?

Przypominamy, podpowiadamy!
 

Bezpieczne zakupy stacjonarne

Świetne okazje i krótkotrwałe promocje powodują, że w ostatnich dniach przed świętami sklepy bardzo szybko się zapełniają. W tłumie osób poszukujących konkretnych produktów łatwo stracić czujność. Przestępcy tylko na to czekają: zamyślona osoba sprawdzająca półki sklepowe i kontrolująca listę zakupów może nawet nie poczuć, kiedy traci portfel schowany tuż pod ręką. Kieszonkowcy są doskonałymi obserwatorami: poszukują osób dokonujących zakupów pod presją czasu, rozkojarzonych, myślących o wielu sprawach naraz. Idealnym celem może być kobieta, która poza robieniem zakupów opiekuje się jednym bądź kilkorgiem dzieci. W czasie pakowania produktów i uspokajania dziatwy bardzo łatwo stracić czujność i...portfel.

Sztuczny tłum to także znana i sprawdzona metoda działania kieszonkowców. Przepychające się osoby, nagły zator w przejściu i kradzież telefonu z naszej kieszeni staje się dużo łatwiejszy.

Kieszonkowcy uwielbiają jarmarki i targowiska. Tam kontrola kamer jest często minimalna, nie sposób przypomnieć sobie twarzy osób, które mijaliśmy. Lekkie potrącenie, czy szturchnięcie nie jest niczym dziwnym. Takie uderzenie może nas pozbawić oszczędności i dokumentów zgromadzonych w portfelu – odkrywamy to zawsze za późno.

 

Podstawowe zasady ostrożności

Nie pozostawiajmy telefonu ani portfela na sklepowych ladach. Miejmy je w dłoni lub schowane w wewnętrznej kieszeni kurtki, w torebce. W czasie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, gdzie przechowujemy karty bankomatowe, nie chwalmy się posiadaną, większą ilości gotówki.

Nie wkładajmy portfeli do tylnej kieszeni spodni. Jest to grzech popełniany często przez mężczyzn: poczucie kontroli nad portfelem jest w tym przypadku bardzo złudne. Kobiety bardzo często tracą portfele włożone zbyt płytko do torebek. Torebki są też często przeszukiwane przez kieszonkowców, kiedy kobieta traci ją z pola widzenia (np. zakładając na jedno ramię i przesuwając do tyłu). Torebki nosimy zawsze z przodu, a portfel i dokumenty chowamy w głębokiej, wewnętrznej kieszeni. Suwaki zawsze zamykamy!

 

Bezpieczeństwo konieczne także na parkingu!

Policjanci przypominają także o ryzyku kradzieży w rejonie parkingu. Wyskoczenie „tylko na sekundkę” na zakupy może być idealnym momentem dla przestępcy, który chce przeszukać nasze auto. Wystarczy niedomknięta szybka, by ułatwić złodziejom wejście do naszego pojazdu. Nigdy nie zostawiajmy w środku portfela ani telefonu, nawet jeśli akurat przez kilka minut nie zamierzamy z nich korzystać. Wartościowe przedmioty nie powinny być pozostawiane na widoku.

 

Bezpieczeństwo w czasie zakupów on-line

Przestępcy korzystają także z intensywnego ruchu w sieci. Pamiętajmy o tym, jeśli chcemy skusić się na „wyjątkową okazję”. Czyszczenie magazynów przed świętami? A może szybka wyprzedaż przedmiotów osoby prywatnej, która chce się ich pozbyć jeszcze przed Wielkanocą? Nie dajmy się zwieść! To mogą być próby oszustwa!

O metodach przestępców w sieci pisaliśmy już wielokrotnie, dlatego teraz tylko krótka ściągawka:

  • nie róbmy zakupów on-line w miejscach publicznych (w szczególności w otwartej sieci internetowej) – unikniemy dodatkowego uzyskania dostępu do naszych danych przez niepowołane osoby
  • często zmieniajmy hasła logowania do usług i platform
  • nie kupujmy pod presją czasu, szczególnie w nieznanych nam, niesprawdzonych witrynach
  • czytajmy opisy, opinie,sprawdzajmy sklepy i podmioty oferujące nam ciekawe sprzęty – ostatnio wiele oszustw dokonano za pośrednictwem fałszywych witryn sklepowych, upodobnionych do faktycznie działających sieci
  • nie korzystajmy z linków do płatności, dwa razy zastanówmy się przed wpłatą należności na konto ( może dostępny jest odbiór osobisty?)
  • zachowajmy korespondencję prowadzoną ze sprzedającym – w przypadku oszustwa to ona będzie kluczowym dowodem w sprawie!

Jeśli, mimo zachowania wszystkich tych zasad staniemy się ofiarami oszustów bądź złodziei, nie wahajmy się zgłosić problemu policjantom. Od naszej szybkiej reakcji może zależeć odzyskanie skradzionych środków i przedmiotów.


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSprzedam działkę, Gorlice, ul. Blich, tel. 725 863 591
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”