Zgodnie z ustawą z 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. 2022, poz. 583), obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 roku, mają prawo do korzystania ze świadczeń medycznych i refundacji leków na analogicznych zasadach, jak ubezpieczeni w Polsce – wyjaśnia Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.
O tym warto pamiętać:
- narodowość lub obywatelstwo nie mogą być przesłankami do przyjmowania pacjentów poza kolejnością,
- każdy pacjent ma prawo, aby o kolejności jego dostępu do świadczeń medycznych, w placówkach medycznych, decydowały kryteria medyczne, stan zdrowia oraz miejsce na liście oczekujących (dotyczy np. poradni specjalistycznych, zabiegów planowych),
- w sytuacji ratowania życia zawsze decyduje stan zdrowia pacjenta.
Niedopuszczalne praktyki:
Niedopuszczalne są zarówno przypadki, kiedy pomimo braku wskazań medycznych lub bez zachowania kolejności na liście oczekujących, obywatele Ukrainy są przyjmowani przed polskimi pacjentami, jak również sytuacje dyskryminowania w równym dostępie do świadczeń.
Jak zareagować:
Jeśli mamy wątpliwości co do tego, że zostaliśmy potraktowani zgodnie z obowiązującym prawem, to w pierwszej kolejności powinniśmy je spróbować wyjaśnić u kierownika placówki. Kolejną możliwością jest pisemna skarga do Rzecznika Praw Pacjenta lub krakowskiego oddziału NFZ.
NFZ i Rzecznik Praw Pacjenta przypominają: narodowość lub obywatelstwo nie są przesłankami do przyjmowania pacjentów poza kolejnością. O kolejności dostępu do świadczeń powinny decydować kryteria medyczne i stan zdrowia.
Źródło info: www.nfz.gov.pl
Napisz komentarz
Komentarze