To kolejna, jak określiła ją Barbara Bartuś, gospodarska wizyta przedstawicieli wojewódzkiego samorządu w naszym regionie.
Podczas konferencji poruszono kilka tematów związanych z inwestycjami w drogi i chodniki na terenie powiatu.
W życiu samorządów jest to bardzo ważna chwila, bo spełniają się marzenia nie tylko samorządowców ale także zwykłych mieszkańców, którzy bardzo często przychodzą na spotkania do biur poselskich, składając interwencję o to, aby wybudować chodniki, aby powstała nowoczesna infrastruktura drogowa. Dzięki rządom Prawa i Sprawiedliwości te marzenia mieszkańców i samorządowców stają się rzeczywistością – rozpoczął Łukasz Kmita.
Padły też konkretne kwoty i wyliczenia dla planowanych inwestycji drogowych.
Wszyscy będziemy przyglądali się, jak będą użytkowane te 11,5 mln, bo na tyle wycenione są inwestycje, które będą realizowane w powiecie gorlickim. Z rządowego dofinansowania będzie ponad 7,1 mln zł – wyliczał wojewoda małopolski.
Łukasz Kmita poruszył też temat petycji, jaką Rada Powiatu Gorlickiego skierowała do rządu.
Byłem mocno zdziwiony, że taka petycja została sformułowana, bo żaden rząd do tej pory (przyp. red. Rząd Zjednoczonej Prawicy) tak mocno nie wspierał samorządów. Trudno jest, by administracja rządowa, być może wojewoda, regulowali jak ma być zarządzany samorząd. Na co ma przeznaczać środki w ramach wydatków bieżących - powiedział Łukasz Kmita.
Dzisiaj formułowanie tego typu insynuacji, bo to nie są prawdziwe fakty, jest moim zdaniem kompromitujące, bo z jednej strony widzimy ogromne wsparcie ze środków Polskiego Ładu, ze środków Rządowego Funduszu, a z drugiej strony jakieś utyskiwania, że rząd daje na inwestycje.
Myślę, że to jest dobry kierunek jaki przyjął rząd, bo gdyby rząd dawał pieniądze na wydatki bieżące, to być może rosłyby pensje włodarzy jeszcze mocniej albo diety radnych i te pieniądze, jak to mówią niektórzy „na mieście”, te pieniądze były przejadane.
Barbara Bartuś poruszyła temat dofinansowania dla strażaków
Strażacy mogą liczyć na rząd Prawa i Sprawiedliwości – powiedziała Barbara Bartuś.
Doceniamy ich tę ciężką pracę, uchwała, która została przyjęta oznacza dodatek dla nich w wysokości 200 zł do emerytury, jeżeli spełni się warunki udziału w akcjach przez 25 lat, dla mężczyzn i 20 lat dla kobiet.
Co roku do naszych strażaków ochotników płynie dużo sprzętu. Kolejne dwa nowe samochody, średniej kategorii trafią do jednostek w Uściu Gorlickim i Łużnej.
Retransmisja z konferencji poniżej:
O petycji Rady Powiatu Gorlickiego możesz przeczytać w osobnym artykule: Sytuacja finansowa powiatu pogarsza się. Radni napisali w tej sprawie list do Rady Ministrów
Napisz komentarz
Komentarze