Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Oceń zieleń miejską w naszym regionie! Twoje odpowiedzi mogą zmienić naszą rzeczywistość [ANKIETA]

Podziel się
Oceń

Pan Wojciech przygotowuje właśnie pracę magisterską z zakresu Gospodarki Przestrzennej. Przedmiotem jego badań jest znaczenie zieleni miejskiej w małych miastach. W ankiecie zostaniemy zapytani o nasze wrażenia i ocenę zieleni miejskiej, którą mamy w Bobowej i Bieczu.
Oceń zieleń miejską w naszym regionie! Twoje odpowiedzi mogą zmienić naszą rzeczywistość [ANKIETA]

Autor: Fot. halogorlice.info ©

 

 

Na początku listopada w tekście >>>Zazielenia się płyta gorlickiego rynku. Donice już stoją, zasadzono pierwsze drzewa [FOTO] informowaliśmy o tym, jakie zmiany dokonują się na gorlickim rynku.

 

Zieleń miejska w naszym regionie: dajcie znać, jakie zmiany są potrzebne!

Oczekiwania związane z zazielenieniem płyty rynku zaczęły się spełniać. Wielu z Was dawało wyraz temu, jak bardzo cieszycie się z realizowanych zmian. Wiele osób podkreślało jednak: to kropla w morzu naszych potrzeb związanych z estetyką miasta i zazielenianiem przestrzeni, w której na co dzień żyjemy.

 

Ankieta, która pomoże studentowi i da nam ważne odpowiedzi

Wojciech Brzyski jest studentem studiów magisterskich na kierunku Gospodarka Przestrzenna Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. W ramach przygotowania swojej pracy magisterskiej podjął temat znaczenia zieleni miejskiej w małych miastach w Polsce. W związku z badaniami prowadzonymi w tym zakresie prosi Was o udział w badaniu ankietowym.

Zapytaliśmy go o to, dlaczego zdecydował się właśnie na takie badania:

Przeważyły tutaj dwie kwestie: obszar oraz sam temat badań. Od dziecka jestem związany z powiatem gorlickim. Pochodzę z małej wioski Siedliska w gminie Bobowa, i to właśnie na obszarze miasta Bobowa, a później miasta Gorlice zrodziła się pasja do obserwowania procesów zachodzących w tych ośrodkach miejskich. Na co dzień mieszkam w Krakowie, gdzie studiuję. Uczę się tu obserwować, jakie procesy związane z tworzeniem i kształtowaniem przestrzeni  publicznej tu zachodzą, jakie rodzą problemy w tak dużym mieście? I tutaj pojawia się pytanie, które stało się punktem wyjścia do moich aktualnych badań: czy procesy związane z tworzeniem przestrzeni publicznych, tworzeniem terenów zieleni w tak dużym mieście mogą zostać wykorzystane w pewnej skali w małych miastach?

Nie ma przecież znaczenia, jak duża liczba osób zamieszkuje dany teren: każdy potrzebuje takich przestrzeni, które poprawiają komfort życia człowieka, nakłaniają do wyjścia z domu i społecznej integracji, czy też umożliwiają aktywne spędzanie wolnego czasu. Takimi przestrzeniami są właśnie tereny zielone, które w małych miastach bywają traktowane po macoszemu. A przecież właśnie one decydują często o jakości życia mieszkańców i właśnie tutaj pielęgnowane są więzi społeczne: to miejsca spotkań, aktywności, wypoczynku, zabaw.

 

Obecnie pan Wojciech jest ma już tytuł inżyniera jako planista, a już w czerwcu zamierza uzyskać tytuł magistra na tym kierunku. Dodatkowo studiuje architekturę krajobrazu, co ma mu pozwolić w przyszłości na podjęcie pracy planisty i architekta. Jak sam przyznaje, chciałby w swojej przyszłej pracy odchodzić od trendu związanego z betonowaniem miast na rzecz promowania zieleni miejskiej.

Czy ma jakieś marzenia bądź pomysły związane z zagospodarowaniem zieleni miejskiej w naszym regionie?

W swojej pracy inżynierskiej poruszałem temat związany z przestrzeniami publicznymi na terenach wiejskich właśnie w powiecie gorlickim.

W pracy tej zaproponowałem koncepcje wykorzystania terenów niezagospodarowanych – głównie zielonych poprzez stworzenie trasy turystyczno-rekreacyjnej brzegiem rzeki Ropa z punktami postojowymi.

Trasa ta miała swój przebieg przez kilka bardzo pięknych i malowniczych miejsc powiatu gorlickiego takich jak: gmina Gorlice, Ropica Polska, Ropa, Łosie oraz Klimkówka. W całej koncepcji główny nacisk stawiałem na to, by trasa była miejscem, które przyciągnie licznych turystów jak i mieszkańców. Chciałem, aby zaproponowana trasa ta była dostosowana do potrzeb osób w różnym wieku, była zróżnicowana, a przez to ciekawa i zachęcająca do aktywności. Tak też narodził się pomysł, stworzenia trasy, która biegłaby zgodnie z wybranymi w każdej miejscowości punktami postojowymi. Miały one być wybrane jako miejsca reprezentacyjnym w tym obszarze, swoiste wizytówki. W ostatecznym projekcie tymi punktami postojowymi stały się m.in. biblioteka plenerowa, wiejski plac zabaw, pole namiotowe, pole wędkarskie, park edukacyjny, czy też plaża miejska.

W całym projekcie za główny punkt stawiałem sobie otaczająca dzika przyrodę.

Wszystkie działania projektowe były tak wymyślone, by w czasie realizacji projektu jak najmniej ingerować w otoczenie trasy. Chciałem, żeby trasa była wkomponowana w przestrzeń, a wszelkie ingerencje techniczne, by były jak najbardziej dyskretne, niemal niewidoczne. Właśnie takie propozycje rozwiązań uważam za najlepsze i najciekawsze i taki kierunek zmian sugerowałbym naszym włodarzom. Wykorzystujmy to co daje nam przyroda, jak najmniej ingerujmy w to, co sama ukształtowała.

 

O co zostaniemy zapytani w ankiecie?

Celem ankiety jest zbadanie opinii i odczuć na temat zieleni miejskiej m.in. wśród mieszkańców Biecza, Bobowej oraz osób, które korzystają z zieleni miejskiej w tych miejscowościach (badanie obejmuje także region Ciężkowic). Pytania dotyczą m.in. tego, w jaki sposób korzystamy z terenów zielonych w naszym regionie, jaka jest jakość tych terenów na opisywanym obszarze, możemy złożyć własne propozycje oraz odpowiedzieć na pytanie o to:

Czy tereny zieleni w Pana/Pani mieście stanowią wizytówkę tego miasta?

 

Ankietę znajdziecie >>>TUTAJ

Wyniki badania pozwolą uzupełnić treść pracy naukowej studenta pochodzącego z naszego regionu. Pan Wojciech obiecał nam, że po zakończeniu pracy nad projektem podzieli się z nami wynikami swojej pracy.

Trzymamy kciuki i czekamy niecierpliwie na wyniki!


Napisz komentarz
Komentarze
Magister 15.02.2022 22:52
Dlaczego rzeka w Gorlicach nie miała kwaratanny??

MrRed 15.02.2022 16:23
uwazam, ze miasto powinno po prostu się zasieleniać ulica po ulicy: iść, sprawdzać, szukać, co i gdzie można dołożyć. wiem, że to koszt, a potem utrzymanie. pan Wojtek ma rację, mówiąc, żeby dostosować się do natury, a nie na siłę ją naginać. wtedy i koszty spadną, a zieleń będzie normą. zadanie nr 1 dla miasta to moim zdaniem jak najszybsze zagospodarowanie zieleni przy rzece Ropie wokół mostu - na schodkach można zęby wybić, a w trawniki to niebezpiecznie nawet psa za potrzebą puścić

Sadzić,p...ć,legalizować 15.02.2022 15:01
W Gorlicach nie ma czegoś takiego jak zieleń, poza parkiem. Ostatnio poczyniono na rynku ruch w dobrą strone, ale to mało.

dd 15.02.2022 12:20
Brak zieleni

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSprzedam działkę, Gorlice, ul. Blich, tel. 725 863 591
Reklama
Reklama Wyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA