Na stronie UOKiK pojawił się apel prezesa tej organizacji, Tomasza Chróstnego, do sprzedawców. Prosi on o stosowanie się do nowych przepisów i odpowiednie obniżanie cen produktów spożywczych po ostatniej zmianie ustawy w tym przedmiocie.
Czy ma powód, by interweniować?
Znaleźliśmy stary paragon, który pokazaliśmy Wam w połowie grudnia >>>Pokaż paragon! Wybierzcie listę produktów, które będziemy sprawdzać przez cały rok
Dzisiaj kupiliśmy te same produkty – dokładnie tej samej marki i gramatury. Rzeczywiście były dziś nieco tańsze niż w grudniu. Niestety, wydaje się, że obniżka ceny nie jest taka, jakiej się spodziewaliśmy. Cena produktu to jednak nie tylko VAT, dlatego rozumiemy, że zestawienie z ceną z połowy grudnia nie jest doskonałe.
Ale jest nieco taniej, a to już sukces.
Prośba prezesa poparta jest informacją o planowanych kontrolach
W czasie spotkania z przedstawicielami branży prezes UOKiK zapowiedział prowadzenie kontroli, zarówno przez jego urząd jak i Inspekcję Handlową. Wprowadzony ma być stały monitoring cen wybranych artykułów żywnościowych, a nieuczciwi sprzedawcy będą piętnowani. Za kilka dni powinny pojawić się pierwsze wyniki prowadzonego monitoringu poziomu cen produktów spożywczych.
W opublikowanym wczoraj (3 lutego 2022 roku) komunikacie na stronie UOKiK czytamy słowa prezesa Chróstnego:
Za kilka dni, w trakcie codziennych zakupów, powinniśmy odczuć obniżki VAT na podstawowe produkty żywnościowe, wprowadzone w Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej. Dziś na spotkaniu z branżą zaapelowałem o odpowiedzialne działania ze strony sprzedawców.
Jest jeszcze czas na przemyślenie strategii cenowych przez sieci, tak aby klienci korzystnie odczuli zmiany wynikające z obniżki VAT-u na żywność.
Jednocześnie bardzo dziękuję za pozytywną i odpowiedzialną reakcję tych sieci, które już zapowiedziały obniżki w swoich sklepach.
Mój apel kieruję również do dostawców i producentów. Wszyscy stoimy przed ogromnym wyzwaniem.
W przyszłym tygodniu spotkam się z ich przedstawicielami, by uczulić również przedstawicieli tego sektora.
Miało być taniej, a jak jest w rzeczywistości?
Wielu podkreślało, że zerowa stawka VAT wprowadzona na niektóre artykuły spożywcze tak naprawdę doprowadzi do błyskawicznej podwyżki cen produktów. Dzięki temu po wprowadzeniu obniżki VATu rzeczywiste ceny mogły okazać się wyższe, niż tydzień czy dwa wcześniej. Niestety, w wielu przypadkach tak właśnie się stało. W sieci nie brakuje przykładów paragonów za identyczne zakupy robione w odstępie kilku dni. Przewidywania okazały się słuszne: ceny najpierw wzrosły, by możliwe było dokonanie obniżki pierwotnie zawyżonej na krótko ceny.
Wielu podkreśla: nie chodzi tylko o VAT! Niemal z dnia na dzień rosną koszty wyprodukowania kolejnych dóbr, ich transportu, magazynowania. Nie maleją także koszty utrzymania pracowników zajmujących się obsługą całej sieci sprzedaży.
Od pierwszego lutego VAT 0% obowiązuje na produkty spożywcze, które dotychczas opodatkowane były stawką 5- procentową. Do grupy tych produktów należy m.in. mięso, ryby i ich przetwory, produkty mleczarskie, warzywa i owoce. Na liście są także przetwory ze zbóż, wszystkie wyroby piekarnicze, ale także niektóre napoje i produkty specjalistyczne do żywienia niemowląt i dzieci.
Interwencje UOKiK nie powinny być zaskoczeniem
W przyszłym tygodniu rozpocznie się stały monitoring cen produktów spożywczych. Urząd będzie regularnie sprawdzał ceny z koszyka produktów obejmującego konkretne produkty spożywcze, w tym pieczywo, nabiał, warzywa i owoce. Ceny będą sprawdzane w największych sieciach handlowych w Polsce. Cała sytuacja jest niestety bardzo skomplikowana, dlatego też urząd zachęca, by nawet w mniejszych sklepach
nie wykorzystywać sytuacji i nie podnosić cen i marż kosztem konsumentów
Jak czytamy na stronie UOKiK, pracownicy Inspekcji Handlowej rozpoczęli działania kontrolne już w ostatnim tygodniu stycznia. Niebawem powinniśmy poznać wyniki ich analizy. Kolejnym krokiem przewidzianym przez UOKiK mogą być postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. W przypadku stwierdzenia takich naruszeń możliwe jest nałożenie kary w wysokości do 10 proc. obrotu.
Pomoc dla konsumentów: telefonicznie, mailowo, osobiście
Jak czytamy na stronie UOKiK, konsumenci są zachęcani do zgłaszania zauważonych nieprawidłowości związanych z ceną towarów po obniżkach VAT. Można to zrobić poprzez wysłanie wiadomości e-mail na adres: [email protected].
Pomoc dla konsumentów jest też świadczona telefonicznie
- 801 440 220 lub
- 22 290 89 16 – infolinia konsumencka
Pod ogólnym adresem pomocy konsumenckiej: [email protected]
A także u miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów oraz za pośrednictwem wojewódzkiej Inspekcji Handlowej.
Źródło info: UOKiK
Napisz komentarz
Komentarze